asfasdf ×

NázorObčana.sk

Úškrny Brexitu: na obidvoch brehoch Lamanšského prielivu sa obávajú, že občania EÚ o pár rokov budú žiť na britských ostrovoch v právnom chaose

 Aktuality

Ako to bude po Brexite? V Európskom parlamente sa 1. marca uskutočnia debaty o právach Britov, žijúcich v EÚ, ako aj o právach občanov krajín EÚ v Británii. Aj na opačnom brehu Lamanšského prielivu pokračujú podobné diskusie.

22 Február
2017 19:24:55

 

Foto: Facebook

Zatiaľ nejaké dohody alebo aspoň jasnejšie predstavy, ako to bude po Brexite, sú v  nedohľadne. Londýn ako aj Európsky parlament stále opakujú svoje obavy na margo toho, že po odchode Veľkej Británie z Európskej únie nastane ešte väčší právny chaos, ako je to dnes. Na obidvoch stranách sú požiadavky, aby sa urobil poriadok v údajoch ako o občanoch krajín Európskej únie, ktorí žijú na ostrove, tak aj o Britoch, ktorí žijú v EÚ.


Zdalo by sa, že obidve strany žiadajú to isté, avšak niekto by mal urobiť prvý krok, pretože, ako sa zdá, spoločne vykročiť na ceste kompromisu Londýn a Brusel aspoň zatiaľ nedokážu. Experti poukazujú na to, že už v úvode rokovaní Veľkej Británie s Európskou úniou by mal byť stanovený konečný dátum, po ktorom občania členských EÚ by sa už nemohli stať rezidentmi krajiny. V Bruseli vidia aj ďalší závažný problém.

Poslanci Európskeho parlamentu poukazujú na to, že Veľká Británia si nevedie prakticky žiadnu registráciu obyvateľov. To znamená, že britské úrady iba veľmi ťažko zistia, ktorí občania členských krajín EÚ krajín žili v Spojenom kráľovstve pred Brexitom a ktorí sa tam nasťahovali po jeho začiatku.

Európski poslanci poukazujú na to, že problémy s evidenciou obyvateľov britských ostrovov sa začali presne pred 10 rokmi, kedy vtedajší premiér Tony Blair odmietol plány na zavedenie národných identifikačných kariet za účelom vytvorenia systému registrácie obyvateľov. Vysvetlil to tým, že sa nedalo zabezpečiť bezpečnosť týchto údajov.

Brexit donúti britské úrady riešiť tento problém: keď Spojené kráľovstvo bolo členskou krajinou EÚ, tento menší právny chaos príliš nevadil. Ale v súčasnosti, keď Británia „odpláva“ z únie, bude musieť určiť, kto z prisťahovalcov môže zostať na jej území a aké práva bude mať. 

Britská vláda už viac razy prízvukovala, že občania členských krajín EÚ, ktorí majú bydlisko vo Veľkej Británii, budú mať rovnaké práva ako obyvatelia Británie v EÚ. Lenže Brusel zatiaľ presne nevie, aké práva budú mať po Brexite občania Spojeného kráľovstva, ktorí žijú na kontinente. Preto britská premiérka Theresa Mayová kritizovala vedenie Európskej únie a poukazovala na to, že príliš sa neponáhľa uzavrieť kompromisnú dohodu o statuse občanov obidvoch zainteresovaných strán.

Britské média si všimli pozoruhodnú aktivitu občanov EÚ, ktorí žijú a pracujú vo Veľkej Británii. Mnohí sa obávajú, že po Brexite budú mať obrovské problémy a preto požiadali o trvalý pobyt na ostrovoch. Po britskom referende, iba v priebehu pár mesiacov, počet žiadateľov o trvalý pobyt na britských ostrovoch vyrástol presne o polovicu.

Britské média podčiarkujú, že ani vláda, ani občania Spojeného kráľovstva nechcú vyháňať „hostí z kontinentu“. Podľa prieskumov, drvivá väčšina Britov súhlasí s tým, že občania členských krajín EÚ zostanú na ostrovoch, a iba malý počet /cca 5 percent/ Britov by si želal, aby prisťahovalci z krajín EÚ po Brexite opustili Spojené kráľovstvo. Odborníci dúfajú, že aspoň rokovania 1. marca v Europarlamente naštartujú proces riešenia týchto komplikovaných záležitostí. Na to však je potrebná dobrá vôľa na obidvoch brehoch Lamanšského prielivu...  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 1081x 👤slavo

Ako veľká je reálna ekonomika USA?

 

USA sa pasujú za svetového ekonomického lídra. ...

📅02.11.2019 0 714x 👤StanislavRegec

Čo prekáža Harabínovi na Kotlebovi?

 

Kedy sa stal Harabín vlastencom? Harabín nechce Kotlebu, chce len jeho voličov. Čo musí urobiť Kotleba, ...

📅30.10.2019 0 1117x 👤slavo

Definícia liberála

 

Mikuláš Sliacky definoval fašizmus. Schéma jeho definície je vhodná na definíciu liberála. Načo nám...

📅17.06.2019 0 1259x 👤slavo

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,