asfasdf ×

NázorObčana.sk

Opatrenia proti daňovým podvodom dominovali rokovaniu ministrov financií EÚ

 Aktuality

V Bruseli sa konalo zasadnutie Rady EÚ pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN). Ministri sa zaoberali najmä opatreniami proti podvodom v oblasti priamych daní a rozpočtom EÚ. Slovensko zastupoval na rokovaní minister financií Peter Kažimír.

23 Február
2017 18:17:23

 

Foto: TASR


Ministri financií dosiahli dohodu na smernici o hybridných nesúladoch s tretími krajinami (ATAD2). Jej cieľom je zabrániť medzinárodným spoločnostiam vyhýbať sa férovému zdaneniu. Globálne pôsobiace firmy totiž často využívajú rozdielne daňové systémy medzi členskými štátmi EÚ a tretími krajinami na zníženie svojej daňovej povinnosti. Uvádza to Tlačový odbor Ministerstva financií SR.


Ako povedal minister Kažimír, ide o „výborný výsledok a hmatateľný príklad spolupráce nášho predsedníckeho tria – Holandska, Slovenska a Malty.“ „Hovoríme o desiatkach miliardách eur, ktoré dnes nekončia v štátnych kasách členských štátov EÚ vďaka kľučkovaniu medzi zákonmi.“


Smernica by mala nadobudnúť platnosť 1. januára 2020 (osobitné podmienky sa uplatnia pre regulatórny kapitál, finančných sprostredkovateľov a pre špeciálne obchodné spoločnosti). EÚ týmto krokom opätovne potvrdila vedúcu rolu v implementácií globálnych štandardov OECD proti erózii základu dane a presúvanie ziskov (tzv. BEPS). Na dohode má významný podiel aj Slovensko, keďže ešte počas nášho predsedníctva došlo k „zmrazeniu“ veľkej časti textu smernice.


V kontexte boja proti daňovým únikom zároveň maltské predsedníctvo informovalo o pokroku vo vytvorení spoločného zoznamu nespolupracujúcich tretích krajín (tzv. blacklist), ktoré nedodržiavajú medzinárodné štandardy v oblasti zdaňovania. Konečný zoznam týchto krajín by mali ministri financií schváliť do konca roka 2017.


„Dúfam, že do konca roka budeme mať reálne závery,“ povedal P. Kažimír s tým, že „krajinám to dá jasný signál – buď sa budú správať štandardne, alebo sa ocitnú na čiernom zozname.“


„Ak existujú ostrovy, ktoré žijú len z toho, že niekomu schovávajú peniaze, tak toto je princíp, s ktorým nevieme žiť,“ uzavrel slovenský minister financií.


Ako uvádza Tlačový odbor Ministerstva financií SR, na základe správy Európskeho dvora audítorov hodnotili ministri využívanie finančných prostriedkov z rozpočtu EÚ v roku 2015. Ministri schválili spoločnú pozíciu Rady ohľadom udelenia tzv. Absolutória pre Komisiu ako inštitúciu zodpovednú za plnenie rozpočtu EÚ. Rada sa tiež zhodla na hlavných prioritách pre rozpočet EÚ na rok 2018, ktoré by Komisia mala zohľadniť pri príprave návrhu rozpočtu na budúci rok.

 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Otvorený list pre p. Milana Uhríka

 

Kým Progresívci chodia ako Jehovisti presviedčať ľudí po bytoch a šíriť klamstvá, my Slováci sa bo...

📅27.05.2019 0 956x 👤slavo

Čaputová je ešte väčšie zlo ako Kiska

 

Poďme voliť, Čaputová nesmie vyhrať. Oligarchovia si ju vybrali ako z automatu na plyšáky. Umyli ju, u...

📅29.03.2019 0 1927x 👤slavo

Po stopách Reagana: herec, komik, šouman Vladimír Zelenskij sa dostal na prvé miesto v ratingu prezidentských kandidátov na Ukrajine

 

Presne dva mesiace pred prezidentskými voľbami na Ukrajine došlo ku zaujímavým rošádam v rebríčku kan...

📅01.02.2019 0 1242x 👤eugenius

Jalal Suleiman o Marošovi Šefčovičovi: „Je to bruselský úradníček a Slovensko je pre neho len kamienkom v mozaike životných úspechov“

 

Pred prezidentskými voľbami na našej politickej scéne sa rozohrávajú zaujímavé šachy. Vytvárajú sa ...

📅01.02.2019 0 1464x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,