asfasdf ×

NázorObčana.sk

Opatrenia proti daňovým podvodom dominovali rokovaniu ministrov financií EÚ

 Aktuality

V Bruseli sa konalo zasadnutie Rady EÚ pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN). Ministri sa zaoberali najmä opatreniami proti podvodom v oblasti priamych daní a rozpočtom EÚ. Slovensko zastupoval na rokovaní minister financií Peter Kažimír.

23 Február
2017 18:17:23

 

Foto: TASR


Ministri financií dosiahli dohodu na smernici o hybridných nesúladoch s tretími krajinami (ATAD2). Jej cieľom je zabrániť medzinárodným spoločnostiam vyhýbať sa férovému zdaneniu. Globálne pôsobiace firmy totiž často využívajú rozdielne daňové systémy medzi členskými štátmi EÚ a tretími krajinami na zníženie svojej daňovej povinnosti. Uvádza to Tlačový odbor Ministerstva financií SR.


Ako povedal minister Kažimír, ide o „výborný výsledok a hmatateľný príklad spolupráce nášho predsedníckeho tria – Holandska, Slovenska a Malty.“ „Hovoríme o desiatkach miliardách eur, ktoré dnes nekončia v štátnych kasách členských štátov EÚ vďaka kľučkovaniu medzi zákonmi.“


Smernica by mala nadobudnúť platnosť 1. januára 2020 (osobitné podmienky sa uplatnia pre regulatórny kapitál, finančných sprostredkovateľov a pre špeciálne obchodné spoločnosti). EÚ týmto krokom opätovne potvrdila vedúcu rolu v implementácií globálnych štandardov OECD proti erózii základu dane a presúvanie ziskov (tzv. BEPS). Na dohode má významný podiel aj Slovensko, keďže ešte počas nášho predsedníctva došlo k „zmrazeniu“ veľkej časti textu smernice.


V kontexte boja proti daňovým únikom zároveň maltské predsedníctvo informovalo o pokroku vo vytvorení spoločného zoznamu nespolupracujúcich tretích krajín (tzv. blacklist), ktoré nedodržiavajú medzinárodné štandardy v oblasti zdaňovania. Konečný zoznam týchto krajín by mali ministri financií schváliť do konca roka 2017.


„Dúfam, že do konca roka budeme mať reálne závery,“ povedal P. Kažimír s tým, že „krajinám to dá jasný signál – buď sa budú správať štandardne, alebo sa ocitnú na čiernom zozname.“


„Ak existujú ostrovy, ktoré žijú len z toho, že niekomu schovávajú peniaze, tak toto je princíp, s ktorým nevieme žiť,“ uzavrel slovenský minister financií.


Ako uvádza Tlačový odbor Ministerstva financií SR, na základe správy Európskeho dvora audítorov hodnotili ministri využívanie finančných prostriedkov z rozpočtu EÚ v roku 2015. Ministri schválili spoločnú pozíciu Rady ohľadom udelenia tzv. Absolutória pre Komisiu ako inštitúciu zodpovednú za plnenie rozpočtu EÚ. Rada sa tiež zhodla na hlavných prioritách pre rozpočet EÚ na rok 2018, ktoré by Komisia mala zohľadniť pri príprave návrhu rozpočtu na budúci rok.

 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 516x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 1218x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 1135x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 1482x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,