asfasdf ×

NázorObčana.sk

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je hanbou nášho právneho systému

 Aktuality

„Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik si neplní svoju prácu, ako by mal. Hoci v rokoch 2009 – 2016 dozoroval 61 prípadov, nepodal v nich ani jednu obžalobu,“ prízvukuje vo svojom komentári predseda SaS a europoslanec Richard Sulík.

26 Február
2017 18:42:28

 

Foto: Screenshot YouTube

„Špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika za túto nečinnosť kritizoval už aj jeho nadriadený Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár. Podľa zástupcov strany Sloboda a Solidarita je špeciálny prokurátor Dušan Kováčik hanbou právneho systému Slovenskej republiky a mal by okamžite odstúpiť. Na tlačovej besede preto SaS-kári apelovali na jeho odchod. Zároveň tiež vyzvali Jaromíra Čižnára, aby voči špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi inicioval disciplinárne konanie,“ pripomína predseda SaS.

Richard Sulík: Ako sme sa dozvedeli, špeciálny prokurátor Dušan Kováčik v rokoch 2009 – 2016 osobne dozoroval 61 prípadov. Z týchto 61 prípadov ani jedenkrát nepodal obžalobu. Toto je niečo poburujúce, strašidelné v akom neprávnom štáte žijeme a v podstate sa už minuli slová, ako vlastne takéto činy opísať, ale v každom prípade je to niečo, čo nesmieme tolerovať. Neprichádza do úvahy, aby špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zo 61 prípadov podal nula obžalôb.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik dozoroval aj kauzu Bašternák, ktorú si pridelil aj napriek tomu, že nie je odborník na ekonomiku a predčasne tento prípad zamietol. Napriek tomu, že vyšetrovateľka Tatiana Ujváryová nepreverila viacero podozrivých skutočností. Takýto človek nemá čo hľadať na svojom mieste. Takýto človek je hanbou celého právneho systému našej krajiny a preto by mal okamžite odstúpiť.

U osoby, ako je špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zrejme ťažko čakať, že ho to nejako trkne, tak ja by som mu z tohto miesta rád odkázal, že ho vyzývame, aby sa vzdialil a aby už jednoducho nebol špeciálny prokurátor presne tak, ako v prípade pána Holjenčíka, kde sa nakoniec podarilo docieliť to, že odstúpil. Vyzývame Dušana Kováčika, aby odstúpil z postu špeciálneho prokurátora. Tento človek je hanbou a nemá čo byť vôbec žiadnym prokurátorom, už vonkoncom nie špeciálnym.

Ľubomír Galko: Minister vnútra SR Robert Kaliňák nedávno prehlásil, že korupciu politikov a vysokých štátnych funkcionárov u nás nie je možné postihovať, lebo vraj neexistuje. A v týchto dňoch sa ukázalo, že špeciálny prokurátor Dušan Kováčik to aj na základe svojich vlastných výsledkov priviedol k dokonalosti. Korupcia je zásadný problém Slovenska a za obdobia Ficových vlád došlo k obrovskému rozmachu korupcie.

Okrem káuz, ktoré spomínal už predseda strany Richard Sulík, musím poukázať aj na to, že špeciálny prokurátor Dušan Kováčik dozoroval aj iné zásadné kauzy. Nevidel dôvod vyšetrovať napríklad kauzu „hlasu podobnému Ficovi“, ani čierne sponzorské peniaze s oligarchami pre stranu Smer, takisto tunelovanie Vojenskej spravodajskej služby počas prvej Ficovej vlády, predtým financovanie SDKÚ. Takisto je známe zastavenie stíhania pri okradnutí hokejistu Šatana v rámci tunelovania firmy CRIDIS a mnoho ďalších.

Taktiež pokladáme za nehoráznosť, že tento prokurátor si sám prideľuje spisy, nefunguje elektronický systém a sám špeciálny prokurátor Dušan Kováčik rozhoduje o tom, kto, čo dostane a, samozrejme, výsledok je potom jedná veľká nula zo 61 jeho prípadov.

Chcem pripomenúť, že špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika viackrát kritizoval aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Vlani v lete napríklad povedal, že Bašternákov prípad zamietol predčasne. Teraz ho zase žiadal sprístupniť informácie o počte podaných žalôb, lebo inak porušuje zákon. Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je voľbou politickej garnitúry, ktorá je spojená s triedou, ktorá vsadila na kšefty. Vsadila na oligarchiu a trestnoprávnu imunitu a je hanbou celej prokuratúry.

Vieme, že špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zodpovedá takpovediac sám za seba, ale túto kritiku jeho osoby generálnym prokurátorom spomínam práve preto, aby som z tohto miesta v mene strany SaS vyjadril apel aj na pána Čižnára, aby sa pripojil k našej výzve na odchod špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika z funkcie, pretože sme sa dostali do tak alarmujúcej situácie, že už len kritizovať evidentne nestačí.

Alojz Baránik: My by sme chceli apelovať na generálneho prokurátora Čižnára, aby ako jediný priamy nadriadený špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, pretože zo zákona špeciálny prokurátor je námestníkom generálneho prokurátora, aby inicioval disciplinárne konanie voči špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi tak, aby sa zistilo, či obrana, ktorú v tejto súvislosti používa špeciálny prokurátor v zmysle, že tomu nerozumieme, aby sa ukázalo, či je oprávnená tá obrana. Bez ohľadu na to, že generálny prokurátor sa obvykle snaží zbaviť zodpovednosti za činnosť špeciálnej prokuratúry, nie je tomu celkom tak. Tie kroky, ktoré by mohol urobiť jednoducho nerobí.

Podobne ako v prípade odchodu pána Holjenčíka, po tom, čo odíde špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, sa my všetci musíme zamýšľať nad tým, aké opatrenia môžeme urobiť, aby sa takáto situácia už neopakovala. Avšak domnievame sa, že kľúčom k tomu, aby špeciálna prokuratúra lepšie fungovala, je správny výber toho, kto špeciálnym prokurátorom bude. Ak si spomínate na to, aké sú podmienky pre voľbu špeciálneho prokurátora a ako bol zvolený, je jasné, že tie podmienky sú nastavené úplne minimalisticky. A výsledok sa dostavil. My musíme zákonom stanoviť také podmienky, ktoré už zo zákona stanovia to, že ten, kto sa dostane na takúto pozíciu, bude spĺňať také kritériá, ktoré vylúčia správanie, aké má špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Otázka, TA3: Vy ste adresovali výzvy špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi a generálnemu prokurátorovi. Ak tie výzvy zostanú nevypočuté, čo sa s tým dá robiť?

Richard Sulík: Dnešný stav je taký, že špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je tam dosť zabetónovaný, preto chceme apelovať na neho. A ako ste počuli, je možné voči špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi iniciovať disciplinárne konanie. Toto sú možnosti, ktoré existujú. Čiže máme tu dve výzvy, jedna voči špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi, druhá voči generálnemu prokurátorovi Čižnárovi. Ak toto nepovedie k výsledku, že špeciálny prokurátor Dušan Kováčik odstúpi, tak sa začneme zamýšľať nad tým, ako by bolo vhodné zmeniť zákon či už jednorázovo, alebo účelovo, čo nie je pekný spôsob, rozhodne nie, ale v tejto veci sme pripravení konať. Čiže budeme hľadať možnosti, aby tento pán nebol vo funkcii až do roku 2021. To neprichádza do úvahy, aby špeciálny prokurátor Dušan Kováčik ďalšie 4 roky nič nerobil.

Otázka, TA3: Máte predstavu, aké systémové zmeny treba urobiť?

Richard Sulík: Máme niektoré predstavy, ale nepovažujeme za náležité teraz v súvislosti s jednou personálnou otázkou začať strieľať od boku, že systémové zmeny. Ale budeme ich predkladať. My sme už dávnejšie predstavili Víziu SaS do roku 2024. Je tam 8 priorít a jedna z nich je spravodlivosť. A ku každej z tých priorít predložíme komplexné zmeny.

Video si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 852x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 1268x 👤slavo

Ako veľká je reálna ekonomika USA?

 

USA sa pasujú za svetového ekonomického lídra. ...

📅02.11.2019 0 864x 👤StanislavRegec

Čo prekáža Harabínovi na Kotlebovi?

 

Kedy sa stal Harabín vlastencom? Harabín nechce Kotlebu, chce len jeho voličov. Čo musí urobiť Kotleba, ...

📅30.10.2019 0 1505x 👤slavo
,