asfasdf ×

NázorObčana.sk

Poslankyňa Europarlamentu 17 razy nastoľovala otázku vyšetrovania tragédií v Kyjeve a Odese - márne

 Aktuality

Europoslankyňa za „Skupinu zelených“ (Európska slobodná aliancia) Tatiana Ždanoková sa 17 razy pokúšala do programu zasadnutia Európskeho parlamentu nastoliť zaradenie otázky situácie s vyšetrovaním tragických udalostí v Kyjeve a Odese v roku 2014.

09 Marec
2017 19:47:31

 

Foto: Facebook

Vyhlásila to v Európskom parlamente v Bruseli počas okrúhleho stola na tému „Tri roky po tragických udalostiach v Kyjeve a Odese: kde sú výsledky vyšetrovania?“

„Po troch rokoch doteraz nemáme výsledky nezávislého vyšetrovania,“ povedala. „Všetko naše úsilie zaradiť požiadavky o uskutočnení vyšetrovania v rezolúcii Európskeho parlamentu boli neúspešné. Ja som 17 razy nastoľovala túto otázku“.

Podľa jej slov politici majú právo nastoliť otázku, kto mal záujem na takom vývine situácie. „Mne je jasné, že masakra v Kyjeve, udalosti na „majdane“ neboli v záujme (bývalého prezidenta Ukrajiny) Viktora Janukovyča a jeho vlády. Ale toto hodnotenie zodpovedá len na otázku, kto mal na tom záujem. Keď niet oficiálnych výsledkov vyšetrovania, môžeme to posudzovať len tak“, zdôraznila europoslankyňa T. Ždanoková.

Nepokoje v centre Kyjeva sa začali koncom roka 2013. Organizátori protestných akcií na Majdane Nezávislosti (Námestie Nezávislosti) obvinili prezidenta Viktora Janukovyča z toho, že odmietol podpísať Zmluvu o asociácii s EÚ. Začala sa masová niekoľkomesačná akcia, ktorú nazvali „euromajdan“, počas nej radikáli postavili stanové mestečko, obsadili celý rad administratívnych budov v centre Kyjeva, vytvorili ozbrojené „sily sebaobrany“, ktoré vstúpili do otvoreného boja s ochrancami právneho poriadku.

Počas konfrontácie v Kyjeve 18.-20. februára 2014 prišlo o život viac ako 80 ľudí a boli stovky zranených. Neskôr viac ako 20 zranených zomrelo v nemocniciach. Medzi mŕtvymi boli vojaci špeciálnej jednotky „Berkut“, ktorých obvinili zo streľby do protestujúcich v centre Kyjeva. Vo februári toho roka Generálna prokuratúra Ukrajiny vyhlásila, že totožnosť všetkých vinníkov z udalostí na „majdane“ zistila, približne po dvoch desiatkach príslušníkov „Berkutu“ vyhlásili pátranie, niekoľko osôb zatkli.

V Odese 2. mája 2014 došlo k ozbrojenému konfliktu medzi prívržencami a odporcami novej ukrajinskej vlády. Počas konfliktu radikáli zapálili oblastný Dom odborov, v ktorom sa ukrývali odporcovia „euromajdanu“. Podľa údajov Ministerstva vnútorných vecí Ukrajiny, počas nepokojov prišlo o život 48 ľudí, 250 bolo zranených.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(10 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Otvorený list pre p. Milana Uhríka

 

Kým Progresívci chodia ako Jehovisti presviedčať ľudí po bytoch a šíriť klamstvá, my Slováci sa bo...

📅27.05.2019 0 1034x 👤slavo

Čaputová je ešte väčšie zlo ako Kiska

 

Poďme voliť, Čaputová nesmie vyhrať. Oligarchovia si ju vybrali ako z automatu na plyšáky. Umyli ju, u...

📅29.03.2019 0 2014x 👤slavo

Po stopách Reagana: herec, komik, šouman Vladimír Zelenskij sa dostal na prvé miesto v ratingu prezidentských kandidátov na Ukrajine

 

Presne dva mesiace pred prezidentskými voľbami na Ukrajine došlo ku zaujímavým rošádam v rebríčku kan...

📅01.02.2019 0 1298x 👤eugenius

Jalal Suleiman o Marošovi Šefčovičovi: „Je to bruselský úradníček a Slovensko je pre neho len kamienkom v mozaike životných úspechov“

 

Pred prezidentskými voľbami na našej politickej scéne sa rozohrávajú zaujímavé šachy. Vytvárajú sa ...

📅01.02.2019 0 1522x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,