asfasdf ×

NázorObčana.sk

Maďarská národnostná menšina na Ukrajine je znepokojená tým, že Kyjev obmedzuje práva etnických menšín

 Aktuality

Po rusínskej menšine v Zakarpatskej oblasti Ukrajiny /Podkarpatskej Rusi/ začína vyjadrovať svoju nespokojnosť vládnou politikou už aj maďarská národnostná menšina. Situácia na samotnom západe krajiny je dosť výbušná.

11 Apríl
2017 19:30:50

 

Foto: Facebook

Situáciou národnostných menšín na Ukrajine vo všeobecnosti a, pochopiteľne, konkrétne postavením maďarskej národnostnej menšiny sa zaoberal Snem Zakarpatského Maďarského kultúrneho združenia. Vyjadril znepokojenie nad tým, že Kyjev na základe nového zákona prijatého Najvyššou radou vlani na jeseň obmedzuje práva etnických menšín v krajine.

V súvislosti s tým Snem prijal záverečné vyhlásenie. „Sme presvedčení, že zúženie našich  práv spojené s obmedzením používania materinského jazyka vo vzdelávaní, médiách a verejnom živote odporuje ukrajinskej ústave a medzinárodným záväzkom krajiny. Tento zákon predstavuje významný krok späť v presadzovaní práv národnostných menšín a vážne  porušenie zmlúv uzavretých so susednými štátmi. Vzdelávanie v materinskej reči a používanie jazyka podľa ústavy by malo byť úplne zabezpečené aj pre etnické menšiny,“ uvádza sa vo vyhlásení snemu.


Ďalej sa pripomína, že sa celá problematika dvojitého občianstva dotýka nielen tých, ktorí  patria k etnickým menšinám, ale taktiež aj miliónov ukrajinských občanov, ktorí kvôli beznádejnej situácii v krajine utiekli v posledných rokoch z Ukrajiny do zahraničia. Prízvukuje sa, že ukrajinskí občania v Európe nielen neohrozujú Ukrajinu, ale naopak poskytujú seriózne príležitosti pre zbližovanie smerom k európskym štruktúram, európskej  integrácii krajiny, posilňujú a rozširujú zdroje príjmov štátu.

„Sme presvedčení, že nové legislatívne iniciatívy týkajúce sa menšín sú iba prostriedkom, aby odlákali pozornosť od ekonomických, sociálnych a demografických problémov v krajine a iba aj naďalej zhoršujú už aj tak napätú situáciu,“ hovorí sa vo vyhlásení. Napriek tomu, že situácia sa zhoršila a je dosť komplikovaná, Snem Zakarpatského Maďarského kultúrneho združenia vyjadril nádej, že ukrajinská vláda predsa zasa začne dodržiavať dohody, ktoré podpísala so susednými štátmi, medzinárodné právne normy a ústavu Ukrajiny.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 1286x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 1904x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 1810x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 2219x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,