asfasdf ×

NázorObčana.sk

Maďarská národnostná menšina na Ukrajine je znepokojená tým, že Kyjev obmedzuje práva etnických menšín

 Aktuality

Po rusínskej menšine v Zakarpatskej oblasti Ukrajiny /Podkarpatskej Rusi/ začína vyjadrovať svoju nespokojnosť vládnou politikou už aj maďarská národnostná menšina. Situácia na samotnom západe krajiny je dosť výbušná.

11 Apríl
2017 19:30:50

 

Foto: Facebook

Situáciou národnostných menšín na Ukrajine vo všeobecnosti a, pochopiteľne, konkrétne postavením maďarskej národnostnej menšiny sa zaoberal Snem Zakarpatského Maďarského kultúrneho združenia. Vyjadril znepokojenie nad tým, že Kyjev na základe nového zákona prijatého Najvyššou radou vlani na jeseň obmedzuje práva etnických menšín v krajine.

V súvislosti s tým Snem prijal záverečné vyhlásenie. „Sme presvedčení, že zúženie našich  práv spojené s obmedzením používania materinského jazyka vo vzdelávaní, médiách a verejnom živote odporuje ukrajinskej ústave a medzinárodným záväzkom krajiny. Tento zákon predstavuje významný krok späť v presadzovaní práv národnostných menšín a vážne  porušenie zmlúv uzavretých so susednými štátmi. Vzdelávanie v materinskej reči a používanie jazyka podľa ústavy by malo byť úplne zabezpečené aj pre etnické menšiny,“ uvádza sa vo vyhlásení snemu.


Ďalej sa pripomína, že sa celá problematika dvojitého občianstva dotýka nielen tých, ktorí  patria k etnickým menšinám, ale taktiež aj miliónov ukrajinských občanov, ktorí kvôli beznádejnej situácii v krajine utiekli v posledných rokoch z Ukrajiny do zahraničia. Prízvukuje sa, že ukrajinskí občania v Európe nielen neohrozujú Ukrajinu, ale naopak poskytujú seriózne príležitosti pre zbližovanie smerom k európskym štruktúram, európskej  integrácii krajiny, posilňujú a rozširujú zdroje príjmov štátu.

„Sme presvedčení, že nové legislatívne iniciatívy týkajúce sa menšín sú iba prostriedkom, aby odlákali pozornosť od ekonomických, sociálnych a demografických problémov v krajine a iba aj naďalej zhoršujú už aj tak napätú situáciu,“ hovorí sa vo vyhlásení. Napriek tomu, že situácia sa zhoršila a je dosť komplikovaná, Snem Zakarpatského Maďarského kultúrneho združenia vyjadril nádej, že ukrajinská vláda predsa zasa začne dodržiavať dohody, ktoré podpísala so susednými štátmi, medzinárodné právne normy a ústavu Ukrajiny.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 1091x 👤slavo

Ako veľká je reálna ekonomika USA?

 

USA sa pasujú za svetového ekonomického lídra. ...

📅02.11.2019 0 725x 👤StanislavRegec

Čo prekáža Harabínovi na Kotlebovi?

 

Kedy sa stal Harabín vlastencom? Harabín nechce Kotlebu, chce len jeho voličov. Čo musí urobiť Kotleba, ...

📅30.10.2019 0 1125x 👤slavo

Definícia liberála

 

Mikuláš Sliacky definoval fašizmus. Schéma jeho definície je vhodná na definíciu liberála. Načo nám...

📅17.06.2019 0 1270x 👤slavo
,