asfasdf ×

NázorObčana.sk

PAHREBA. Prečo Kyjev vyvoláva nové intenzívne boje na Donbase? Aký mariáš hrá Petro Porošenko?

 Aktuality

Mnohí skúsení analytici varovali, že na Donbase pokoj ešte dlho nezavládne, pretože Kyjev a osobne prezident Petro Porošenko potrebuje vojnu. Prečo kyjevský režim nemieni plniť minské dohody a stále ženie ľudí na smrť? Má svoje plány...

03 Jún
2017 21:40:14

 

Foto: Facebook

Nazdar, Jožo. Čo je tam na tej Ukrajine? Myslel som si, že už sa to postupne upokojí, ale zasa začínajú bojovať. Nestačili im 3 roky? Analytici varovali, že k tomu dôjde a je to tu. A samozrejme, obidve strany sa navzájom obviňujú, že porušujú Minské dohody.

Čo sa čuduješ? Ak budeme objektívni, bojovať na Donbase neprestali ani na deň, a to aj napriek všetkým zmluvám, dohodám, sľubom a tlakom. Trošku sa to spomalilo a potom sa zasa rozbehlo. Kto by sa čudoval? Tie povstalecké republiky bránia svoje územie, ukrajinské vojská stále útočia porušujúc všetky dohody. Jednoducho v dnešnej situácii, bohužiaľ, kyjevskí stratégovia nevidia iné východisko a najviac v tom namočený samotný prezident.

Myslíš si, že by sa nenašlo iné riešenie, ako vojna? Čítal som nejaké vysvetlenia analytikov, že Porošenko si myslí, že pred úplným krachom ho zachráni iba vojna.

No veď je to tak. Všetkých sklamal na plnej čiare. Sklamal európskych a zaoceánskych šéfov a sponzorov – vlastný ukrajinský ľud ani nespomínam: pomaly sa nenájde ani jeden Ukrajinec, ktorý neopľuje svojho prezidenta. Už mu nik neverí a nepočíta s nim – ani doma, ani vonku. Čo má robiť? Vždy v podobných prípadoch skrachovaní politici videli iba jedno východisko – vojna. A preto Porošenko bude vo vojne pokračovať do nemoty alebo...

Kým ho neodstavia tým alebo iným spôsobom? Možno je na tom niečo. Veď to vidím: európske a západné média a politici pomaly zabúdajú, že existuje nejaká Ukrajina a nejaký Porošenko. Majú už iné zaujímavejšie témy: Sýria, Irán, Severná Kórea a pod. Plus utečenci, sankcie, moslimské teroristi... Na Ukrajinu všetci začínajú kašľať. Iba takí mamuty, ako John McCain sa ešte snažia vydolovať tam nejaký politický kapitál.

A ako vieme, mamuty úspešne vymreli – to iste čaká aj McCaina a spol. Ak takto pôjde ďalej, o rok - dva na Ukrajinu všetci zabudnú: už ten „projekt“ nebude zaujímavý pre nikoho. Tak, ako Juščenko pokakal prvý Majdan, tak Porošenko pokaká tento druhý Majdan. A tak, ako dnes si na Juščenka už nik nespomína, zabudnú aj na Porošenka. Táto figúrka už padá zo šachovnice. Lenže bláznivý Peťo to nechápe a myslí si, že ho zachráni posledný variant – malá vojna. A je úplne jedno, s akým výsledkom sa skončí. Preto zasa útočí na Donbase. 

Počkaj, tu sa s tebou nesúhlasím: akože je mu to jedno, s akým výsledkom sa skončí vojna? Asi chce vyhrať, poraziť rebelov na východe a ukázať svetu, že je frajer.

To by preňho bol ideálny variant, ale hovorím, že výsledok nehrá rolu: ide o to, či bude viac alebo menej spokojný, ale vojna, podľa neho, by ho zachránila v každom prípade.

Nerozumiem. Chápem, že určite nepočíta s ruským útokom a s tým, že sa Rusi odhodlajú otvorene brániť Donbas a a pošlú tam svoje vojská. Preto si nemyslí, že bude musieť bojovať proti celému Rusku. A preto sa neobáva, že by mohol prehrať vojnu?   

Čiastočne je to tak. Určite vie, že Rusko ani za svet by teraz nechcelo obsadiť celé územie Ukrajiny, ako tým strašia všetci západní politici a mainstream. Žeby Putin a spol., boli takí tupci, aby si na krk vzali 50-miliónovú vyšťavenú, znásilnenú, zdemolovanú, zničenú krajinu a vyhladovaným obyvateľstvom? Ktorému je fakticky jedno, kto ho nakŕmi – Rusko alebo EÚ... Putin nie je samovrah. Rusko sa, samozrejme, úspešne rozvíja a kráča dopredu, ale iba teraz sa začalo vyhrabávať z problémov, do ktorých ho zahnali v 80.-90. rokoch, iba teraz sa nadýchlo a začalo normálne žiť –  a malo by vláčiť so sebou taký balvan, ako obrovská úplne dezorganizovaná a rozbabraná Ukrajina? Tak takýto „darček“ by neunieslo nielen Rusko, ale asi ani USA – kto dokáže nakŕmiť, obnoviť hospodárstvo a poriadok v takejto krajine“..

Asi máš pravdu. Na rozkrádanie sa na Ukrajine nezostalo už takmer nič – priemysel a pôdohospodárstvo sú na kolenách, banky sú prázdne, zaujímavé podniky dá sa spočítať na prstoch dvoch rúk... Schmatnúť by sa dali ešte nejaké pozemky a suroviny. Preto sa tam ani západné spoločnosti neponáhľajú: už niet čo kradnúť. A obnovovať a kŕmiť taký kolos – kto by to zvládol? Asi máš pravdu – ani Rusko o to nemá záujem.

No veď! Preto Porošenko chce vojnu. Ako znie staré politické pravidlo? Ak sa nedarí doma, nájdi si vonkajšieho nepriateľa a začni vojnu. Porošenko je dvojnásobný „boháč“: má domácich nepriateľov a vymyslel si aj vonkajšieho nepriateľa. Zo všetkých strán naňho útočí opozícia – tak zavelil do vojny, aby odviedol pozornosť hladného a zúfalého obyvateľstva, ktoré už je pripravené na ďalší Majdan a „odstránenie“ súčasného vedenia. Zachráni iba vojna. Vojny sa nebojí, pretože verí, že Rusko ho z Kyjevu nevyženie, nezaútočí.

Ale veď to aspoň nejako musí vysvetliť svojim západným šéfom a kamarátom?

Prosím ťa, im je to jedno – hlavné, aby sa Kyjev vadil s Moskvou. A ostatné je nepodstatné. Touto vojnou Porošenko zabije hneď nie dve, ale niekoľko múch. Začať vojnu je ľahké – hlavné v podmienkach, keď západní priatelia ťa podporia, nech urobíš čokoľvek. Stačí malá provokácia, zopár útokov, radšej krvavejších, a máš pokračovanie vojny. Zároveň v tej vojne dá sa „zošrotovať“ kopu chlapov, ktorí už dávno nenávidia prezidenta a spol. Ak by sa vrátili do Kyjevu, uskutočnili by štátny prevrat – tak nech radšej padnú vo vojne „za vlasť a súčasnú vládu“... Ak tu malú alebo väčšiu vojnu Porošenko náhodou výhra – bude frajer v očiach západných sponzorov. Ak tu vojnu prehrá, čo je takmer na 100 percent jasné, bude sa tváriť ako obeť agresorského Kremľa... V oboch prípadoch Porošenko výhra. Preto potrebuje vojnu. 

Možno máš pravdu. Ale ak máš, tak potom Porošenko bude mať aj viaceré „bonusy“. Zasa sa objaví na stránkach mainstreamu a zasa si ho všimnú šéfovia, sponzori a poradcovia. Zasa mu začnú poskytovať financie. Bude teda mať šance a možnosti, aby zlikvidoval oponentov vnútri krajiny a pred celou Ukrajinu by sa prezentoval, ako záchranca vlasti pred vonkajším a vnútorným nepriateľom. A zasa by bol na koni.   

No vidíš, aj tebe je to jasné. „Porošenkovci“ potrebujú vojnu ako soľ. Vedia to aj v EÚ, aj v USA, ale „agresorom“ je Rusko – ako inak? Takže, brate, dovtedy, kým na svete bude „nadbytok“ rôznych Porošenkov, McCainov, Clintonov a ostatných Stoltenbergov, vojny na svete neprestanú – ani na Ukrajine, ani v Sýrii, ani v Iraku – nikde. Všetci sa tvária, že sa čudujú, prečo pokračuje vojna na Donbase. Takmer všetci vedia, prečo pokračuje, kto ju chce a kto ju podporuje. Bohužiaľ, zatiaľ nik nevie, kto a ako s tým skoncuje... A všetci sa hrajú na mierumilovných bohabojných ľudí... Tak potom by ozaj mali brať príklad od cirkvi.

A to už ako? Žeby cirkev alebo farári dokázali presvedčiť ich, aby ukončili vojnu?

Nie, to nedokážu. Ale všetkých týchto Porošenkov, McCainov, Clintonov, Stoltenbergov a spol. by mali zavrieť, zabetónovať do nejakej búdy, nedávať im ani jesť, ani piť, kým sa nedohodnú, že skoncujú s vojnou. A budú v tej búde sedieť, debatovať, hádať sa, hladovať dovtedy, kým sa nedohodnú, že tu vojnu skončia, kým sa z komínu neukáže dym...

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(11 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 930x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 1581x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 1507x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 1879x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,