asfasdf ×

NázorObčana.sk

Robert Kaliňák na pracovnej ceste vo Vietname ocenil pokrok tejto ázijskej krajiny

 Aktuality

„Slovensko a Vietnam sú síce geograficky vzdialené, ale ľudsky sme si veľmi blízki." Vyhlásil to na stretnutí s premiérom Vietnamu Nguyen Xuan Phucom podpredseda vlády SR a minister vnútra SR Róbert Kaliňák.

08 Jún
2017 20:08:51

Foto: MVSR

Bol na oficiálnej návšteve tejto ázijskej krajiny, ktorá sa konala na základe pozvania vietnamskej strany na prelome mája a júna.

Spolu s vietnamským premiérom rozobrali možnosti ďalšej spolupráce medzi obidvoma krajinami. Minister vnútra Kaliňák ocenil zavedenie vízovej liberalizácie zo strany Vietnamu na jar tohto roku, keď Slovensko zaradili do programu tzv. e-visa systému. Kvôli vízam do tejto ázijskej krajiny už slovenskí občania nemusia navštíviť ambasádu. „Som však presvedčený, že zrušenie víz by pomohlo aj nárastu počtu slovenských turistov, ktorí by si vybrali ako dovolenkovú destináciu práve Vietnam. Bezpečnostná situácia hrá dnes pri výbere dovolenky pre Slovákov dôležitú úlohu a bezpečnosť vo Vietname je na vysokej úrovni,“ ocenil Robert Kaliňák.

Ročne navštívi túto ázijskú krajinu niekoľko tisíc Slovákov. „Pokrok, ktorý zaznamenal Vietnam v posledných rokoch, je závideniahodný,“ vyhlásil ďalej minister Kaliňák. Spolu s vietnamským premiérom vidia nové výzvy najmä v zlepšení obchodných vzťahov medzi oboma krajinami. Vietnam je pre Slovensko 14. najvýznamnejším obchodným partnerom, pričom slovenské firmy sa už dnes podieľajú napríklad na výstavbe priemyselného parku v severnom Vietname, budú sa podieľať na výstavbe ropovodu a plynovodu z Vietnamu do Laosu, obrieho colného skladu alebo dodávajú meteorologické stanice pre vietnamské letiská.

Vo svojom pracovnom programe minister vnútra R. Kaliňák pokračoval s vietnamským ministrom pre vnútornú bezpečnosť generálom To Lamom, s ktorým počas jeho marcovej návštevy Slovenska podpísali dohody o spolupráci v oblasti prevencie a boja proti trestnej činnosti najmä v oblastiach ako nadnárodný organizovaný zločin, obchodovanie s ľuďmi a pašovanie migrantov, terorizmus a jeho financovanie, korupcia, falšovanie peňazí, nedovolené obchodovanie so zbraňami. Obaja sa vo Vietname dohodli na zlepšení spolupráce pri pátraní po hľadaných osobách, výmeny informácií na všetkých úrovniach, v lepšej kooperácii pri boji proti terorizme a kriminalite, školeniach policajtov ako aj možnosti vytvorenia miesta slovenského policajného pridelenca v Hanoji.

Spolu so slovenskou delegáciou si pozreli aj priestory technologického parku vietnamského ministerstva pre vnútornú bezpečnosť. V podniku vyrábajú prístroje a materiálno-technické prostriedky pre bezpečnostné zložky štátu. „Vidíme tu veľký potenciál pre slovenské firmy, ktoré by sa svojimi bezpečnostnými technológiami mohli podieľať na spoločnom podniku priamo vo Vietname,“ vyhlásil minister Kaliňák. So svojím partnerom sa dohodli na zriadení prvých pracovných skupín, ktoré by túto spoluprácu mali dostať do reality.

V Hočiminovom meste sa podpredseda vlády a minister vnútra stretol s námestníkom ministra vnútra pre verejnú bezpečnosť generálom Ngyuen Van Thanhom ako aj ďalšími predstaviteľmi bezpečnostných zložiek Vietnamu. Ministra vnútra R. Kaliňáka prijal aj primátor mesta Nguyen Thanh Phong, ktorý už o niekoľko dní navštívi Slovensko, predovšetkým Košice, ktoré sú partnerom Hočiminovho mesta. Na okraj programu na juhu Vietnamu Kaliňák rokoval s honorárnym konzulom Slovenska vo Vietname Ho Huyom a navštívil vojenské tunely Cu Chi.

Na stretnutí ministra vnútra R. Kaliňáka s guvernérom provincie Quangh Ninh zase prebrali možnosti investícií slovenských podnikateľov vo Vietname v oblasti cestovného ruchu. 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Otvorený list pre p. Milana Uhríka

 

Kým Progresívci chodia ako Jehovisti presviedčať ľudí po bytoch a šíriť klamstvá, my Slováci sa bo...

📅27.05.2019 0 987x 👤slavo

Čaputová je ešte väčšie zlo ako Kiska

 

Poďme voliť, Čaputová nesmie vyhrať. Oligarchovia si ju vybrali ako z automatu na plyšáky. Umyli ju, u...

📅29.03.2019 0 1953x 👤slavo

Po stopách Reagana: herec, komik, šouman Vladimír Zelenskij sa dostal na prvé miesto v ratingu prezidentských kandidátov na Ukrajine

 

Presne dva mesiace pred prezidentskými voľbami na Ukrajine došlo ku zaujímavým rošádam v rebríčku kan...

📅01.02.2019 0 1256x 👤eugenius

Jalal Suleiman o Marošovi Šefčovičovi: „Je to bruselský úradníček a Slovensko je pre neho len kamienkom v mozaike životných úspechov“

 

Pred prezidentskými voľbami na našej politickej scéne sa rozohrávajú zaujímavé šachy. Vytvárajú sa ...

📅01.02.2019 0 1476x 👤eugenius
,