asfasdf ×

NázorObčana.sk

Kronika prvého ukrajinského „bezvízového“ dňa: včera Ukrajinci začali bez víz cestovať do EÚ

 Aktuality

Včera nadobudlo platnosť rozhodnutie Európskej únie o zrušení vízovej povinnosti pre občanov Ukrajiny. Pár minút po polnoci prví ukrajinskí turisti začali bez víz prichádzať do únie. Ukrajinské média pozorne sledovali všetky udalosti včerajška.

12 Jún
2017 09:47:37

 

Na snímkach:

Slovenský a ukrajinský prezident počas slávností zavedenia bezvízového styku na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod.

Ukrajinský minister zahraničia Pavel Klimkin popoludní uskutočnil „propagačný“ prechod hranice s Maďarskom

Ukrajinskí turisti na sociálnych sieťach informujú o svojom príchode do EÚ.

Foto: Facebook a Screenshot YouTube

Čo to všetko vlastne znamená? Občania Ukrajiny odteraz môžu bez víz navštíviť 30 európskych štátov. Môžu navštíviť všetky členské štáty EÚ, okrem Veľkej Británie a Írska, a plus niektoré krajiny, ktoré nie sú v EÚ: Švajčiarsko, Lichtenštajnsko, Island, Grónsko a Nórsko. V Európskej únie sa môžu nachádzať do 90 dní v priebehu polroka. Týka sa to iba občanov, ktorí majú biometrické pasy. Tieto pasy zatiaľ má iba 10 percent Ukrajincov. Tento bezvízový styk platí iba pre turistov: neumožňuje Ukrajincom pracovať alebo študovať v EÚ.

Na základe našej „bezvízovej cesty“ po včerajších ukrajinských médiách predstavíme našim čitateľom prvý „bezvízový deň“ Ukrajincov v EÚ. Samozrejme, všetky média veľkú pozornosť venovali včerajším slávnostiam zavedenia bezvízového styku na hraničnom prechode Vyšné Nemecké – Užhorod, na ktorých sa zúčastnil ukrajinský a slovenský prezident.

Petro Porošenko predniesol nadšený prejav, zablahoželal všetkým Ukrajincom k tomu, že sa im otvorili brány Európy a podčiarkol, že odteraz si každý Ukrajinec môže dať fantastickú kávu v Bratislave. Povedal: „Dnes každý Ukrajinec má možnosť dať si fantastickú kávu v Bratislave alebo odletieť do Varšavy alebo navštíviť si Viedenskú operu...“ Ukrajinský prezident vyhlásil, že bezvízový režim má svoj začiatok, ale nebude mať koniec...

Slovenský prezident Andrej Kiska zablahoželal Ukrajincom, že odteraz môžu slobodne, bez víz cestovať do Európy a zdôraznil, že Ukrajina je pre EÚ a pre Slovensko strategickým partnerom. Podčiarkol, že „EÚ dodržala svoj sľub, ako aj Ukrajina – a tak to má byť - všetci majú dodržiavať sľuby. Chcem vás poprosiť, chcem vás vyzvať, chcem vás požiadať, aby ste neprestali vo svojom úsilí s reformami,“ zdôraznil Andrej Kiska.   

Už o 00.20. hod. ukrajinská konzulská služba informovala na Twitteri, že prví ukrajinskí občania bez víz sa dostali na územie EÚ. Odvtedy sa na sociálnych sieťach objavili desiatky správ od Ukrajincov, ktorí prekročili hranicu únie. Väčšinou písali o svojich pocitoch a mnohí nadšene prízvukovali, že na hranici im iba skontrolovali pasy, vodičáky, techničáky alebo potvrdenia o poistení, opýtali sa, kam a prečo cestujú, a pustili ich cez hranicu.

O piatej hodine ráno Konzulská služba ministerstva zahraničných vecí Ukrajiny informovala, že Ukrajinci bezproblémovo prekročujú hranice EÚ a cestujú do Rumunska, Poľska, Maďarska a Slovenska. Niektorí turisti sa už letecky dostali do Španielska, Portugalska, Francúzska, Nemecka a pod.

Hneď popoludní ukrajinské ministerstvo zahraničia zverejnilo informácie, že najviac ukrajinských turistov prekročuje poľské hranice. O 12.45. hod. došlo k prvému zamietnutiu: istého Ukrajinca nepustili na územie EÚ – už predtým prekročil povolený počet dní pobytu v EÚ, konkrétne v Dánsku. Príslušníci poľskej pohraničnej služby ho otočili a poslali domov.

O 13. hodine ukrajinské ministerstvo zahraničia zverejnilo ďalšie zaujímavé čísla: v priebehu prvých 11 „bezvízových“ hodín na územie EÚ prišlo 20 660 Ukrajincov, 5 290 z nich mali biometrické pasy. Dovtedy vstup na územie EÚ zamietli 4 občanom Ukrajiny: dvom na hranice so Slovenskom a po jednom na hranice s Poľskom a Rumunskom. Vo všetkých prípadoch dôvod bol rovnaký – všetci už prekročili povolený počet dní pobytu v EÚ.  

O 15.24. hod. ukrajinského času samotný minister zahraničia Ukrajiny Pavel Klimkin symbolicky prekročil hranicu s Maďarskom. Ukrajinská tlačová agentúra UNIAN informovala, že z Odesy do Prahy odletelo „prvé bezvízové lietadlo“,  na palube ktorého bolo 115 Ukrajincov. Desiati mali biometrické pasy.

O 17.  hodine Ukrajinskí turisti na sociálnych sieťach uviedli, že na belgickom letisku Zaventem špeciálne pre „bezvízových“ Ukrajincov vytvorili 4 špeciálne koridory, cez ktoré turistov z Ukrajiny, ktorí mali biometrické pasy, púšťali bez jedinej otázky – dali pečiatku do pasu, zaželali im príjemný deň a pustili ich na územie EÚ.

Hovorca Štátnej pohraničnej služby Ukrajiny Oleg Sloboďan o 19. hod. informoval, že 73 percent občanov krajiny prekročili hranice na autách, ostatných 27 percent letecky. Dodal, že 65 percent Ukrajincov, ktorí vycestovali do zahraničia, prekročili ukrajinsko-poľskú hranicu. O 21. hodine pridal aj ďalšiu informáciu, že dovtedy v priebehu dňa do krajín Európskej únie vycestovalo 52 tisíc ľudí, z ktorých 20 percent mali biometrické pasy. Odvtedy ukrajinské média zatiaľ nové informácie nepridali.

Celý priebeh slávnosti pri príležitosti zavedenia bezvízového režimu /aj za účasti slovenského prezidenta/ si môžete pozrieť tu:

Situáciu na ukrajinských hraničných prechodoch dalo sa sledovať online:

https://www.youtube.com/watch?v=mSjciEjLrek

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Otvorený list pre p. Milana Uhríka

 

Kým Progresívci chodia ako Jehovisti presviedčať ľudí po bytoch a šíriť klamstvá, my Slováci sa bo...

📅27.05.2019 0 1051x 👤slavo

Čaputová je ešte väčšie zlo ako Kiska

 

Poďme voliť, Čaputová nesmie vyhrať. Oligarchovia si ju vybrali ako z automatu na plyšáky. Umyli ju, u...

📅29.03.2019 0 2039x 👤slavo

Po stopách Reagana: herec, komik, šouman Vladimír Zelenskij sa dostal na prvé miesto v ratingu prezidentských kandidátov na Ukrajine

 

Presne dva mesiace pred prezidentskými voľbami na Ukrajine došlo ku zaujímavým rošádam v rebríčku kan...

📅01.02.2019 0 1314x 👤eugenius

Jalal Suleiman o Marošovi Šefčovičovi: „Je to bruselský úradníček a Slovensko je pre neho len kamienkom v mozaike životných úspechov“

 

Pred prezidentskými voľbami na našej politickej scéne sa rozohrávajú zaujímavé šachy. Vytvárajú sa ...

📅01.02.2019 0 1539x 👤eugenius
,