asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ukrajinský denník Korrespondent: „Nečakajú nás, ale my ideme. Kurz Ukrajiny na NATO“

 Aktuality

Ukrajinský denník Korrespondent svoj redakčný úvodník venoval téme vstupu Ukrajiny do NATO. Uvádza, že táto téma je v súčasnosti jednou z najšpekulatívnejších v ukrajinskej politike.

12 Jún
2017 19:42:21

 

Foto: Screenshot Korrespondent

Pripomína, že v období nezávislosti ukrajinskí politici stále bojovali buď za vstup do NATO,  alebo naopak – za nezávislosť a mimoblokovosť Ukrajiny. „Teraz Najvyššia rada určila vstup do NATO za jeden zo strategických cieľov zahraničnej politiky krajiny,“ podčiarkuje autor článku. Za týmto účelom poslanci navrhli zmeniť viaceré ukrajinské zákony, ako aj smerovanie bezpečnostnej politiky krajiny.

Hlavným cieľom je zblíženie sa s NATO. Poslanci sa odvolávajú na skúsenosti susedných krajín, ktoré už vstúpili do NATO. Korrespondent pripomína, že za čias prezidenta Leonida Kučmu Ukrajina vyhlásila oficiálny kurz na vstup do NATO. Od r. 2003 tieto tendencie sa dostali aj do ukrajinskej legislatívy.

Za čias prezidenta Viktora Janukoviča Najvyššia rada síce zmenila zahraničnopolitický kurz krajiny a dokonca „vyčistila“ všetky zmienky o vstupe do NATO zo zákonov, ale to netrvalo dlho. Už v r. 2014 Ukrajina sa zasa vrátila na starú cestu.. „V súčasnosti vstup do NATO je kľúčovou otázkou,“ prízvukuje Korrespondent.

Pripomína však, že zatiaľ nik sa nechystá prijať Ukrajinu do NATO. Krajina nespĺňa mnohé kritéria a „...navyše do Severoatlantickej aliancie neprijímajú krajiny, ktoré sa nachádzajú v stave vojny, aj keď vojna na Doinbase nie je oficiálne vyhlásená,“ podčiarkuje Korrespondent.   

Poukazuje na to, že Moskva je znepokojená rozhodnutím ukrajinských poslancov. Uvádza slová Dmitrija Peskova, ktorý poukazuje práve na to, že sa Ukrajina nachádza v stave občianskej vojny, a Moskva tradične s nedôverou a nespokojnosťou sleduje, ako sa HATO približuje ku hraniciam Ruska, a považuje to za ohrozenie vlastnej bezpečnosti a porušovanie stability v regióne. „Rozhodnutie o prijatí nových krajín do aliancie sa prijíma v Bruseli a tých metropolách, kde sa vykonáva celé riadenie procesu,“ cituje Korrespondent hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova.

Uvádza výsledky prieskumov verejnej mienky na Ukrajine. Na jeseň 2016 44,3% Ukrajincov podporovalo vstup krajiny do NATO, 38,1% bolo proti a ostatní nevedeli sa k tejto téme vyjadriť alebo vôbec sa nechceli zúčastniť na referende, ak by sa konalo. Autor článku uvádza mienku expertov, ktorí poukazujú na to, že schválenie rozhodnutia o vstupe do NATO znamená iba jedno – súčasné ukrajinské vedenie sa pripravuje na budúce voľby.

„Zjavne berú na vedomie faktor budúcich volieb. Porošenko podporuje imidž kandidáta západu a centrálnej časti krajiny a napriek všetkému podporuje kurz na vstup do EÚ a NATO. Pripravuje sa na to, že v druhom kole volieb bude mať umierneného protikandidáta, ktorý sa bude opierať na juhovýchod,“ cituje Korrespondent politológa Anarolija Oktisjuka.

Podľa ukrajinského diplomata Bohdana Jeremenka, domáci parlament rozhodnutie o vstupe do NATO mal prijať ešte v r. 2014. Poukazuje na to, že toto rozhodnutie ešte automaticky neurobí Ukrajinu členskou krajinou NATO, ale predsa približuje krajinu ku Severoatlantickej aliancii.

Video si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

50 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 749x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 1426x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 1321x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 1728x 👤slavo
,