asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ministerstvo hospodárstva pripravilo nový zákon o poskytovaní investičnej pomoci

 Aktuality

Slovensko bude mať nový zákon o poskytovaní investičných stimulov. Zákon o regionálnej investičnej pomoci pripravilo z vlastnej iniciatívy Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky.

20 Jún
2017 07:27:06

 

Foto: MH

Rezort ním podľa ministra Petra Žigu reaguje na moderné trendy a globálny vývoj - automatizáciu, robotizáciu, budovanie dodávateľských reťazcov a s tým spojenú vyššiu pridanú hodnotu priemyslu. Nový zákon mal by operatívnejšie reagovať aj na zmeny na trhu práce a možnosti investorov.

Zákon by mal podľa ministra Žigu priniesť zásadnú zmenu filozofie udeľovania investičnej pomoci. „Chceme prejsť od plošnej podpory vzniku pracovných miest k adresnej podpore znižovania regionálnych rozdielov a zvyšovania konkurencieschopnosti ekonomiky určením priorít predovšetkým do výskumu a vývoja, moderných technológií a investícií s vyššou pridanou hodnotou,“ podotkol. Po novom budú môcť získať podporu aj investície, ktoré neprinášajú vytvorenie nových pracovných miest, ale smerujú do nákupu nových technológií.

Ak budú chcieť investori investovať na Slovensku, podľa nového zákona budú musieť splniť náročnejšie podmienky. V prípade priamej dotácie budú musieť podstatne viac investovať a svoju investíciu umiestniť v najmenej rozvinutých regiónoch. V rozvinutých regiónoch, kde je nezamestnanosť nízka, získajú investori priamu pomoc len v prípade, že investujú do výskumu a vývoja.

Štát bude podľa ministra hospodárstva orientovať investorov najmä na využívanie daňových úľav. Ak sa investor rozhodne pre štátnu pomoc vo forme daňovej úľavy, jej poskytnutie by podľa návrhu nemalo podliehať schvaľovaniu vlády, ale len ministerstiev financií a hospodárstva. „Chceme tak zrýchliť celý proces,“ vysvetlil Peter Žiga s tým, že ministerstvá zabezpečia, aby bol celý proces schvaľovania daňovej úľavy transparentný. MH SR je presvedčené, že ak investor uvidí rýchlejší proces pri poskytovaní daňových úľav, ako pri zdĺhavejšom procese poskytnutia priamej dotácie, rozhodne sa pre daňové úľavy, ktoré menej zaťažujú štátny rozpočet.

Podľa nového zákona by mali byť zvýhodnené investície malých a stredných podnikov. Mala by sa odbúrať náročná administratíva, zvýšiť kontrola ako aj transparentnosť celého procesu. „Zásadným prínosom bude jasné nastavenie pravidiel pre jednotlivé oblasti priemyselnej výroby, technologických centier a centier podnikových služieb, pri ktorých si investor sám dopredu dokáže presnejšie vypočítať podľa výšky investícií, množstva vytvorených pracovných miest, podľa regiónu v ktorom plánuje investíciu, o akú formu a výšku investičnej pomoci sa môže uchádzať,“ konštatoval minister.

Nový zákon o regionálnej investičnej pomoci, ktorý chce ministerstvo predložiť do pripomienkového konania už tento týždeň, by mal začať platiť od začiatku budúceho roka.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 1850x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 2726x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 2484x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 3099x 👤slavo
,