asfasdf ×

NázorObčana.sk

PAHREBA. Na internete sa premnožili trollovia. Prečo útočia, ako ich odhalíte a ako sa pred nimi ubránite

 Aktuality

Prírodovedci to dobre vedia: raz sa priveľmi premnožia mandarínky, inokedy vlci, občas aj lykožrút... V súčasnosti sa na internete neuveriteľne premnožili trollovia. Viete, ako ich odhalíte a ako sa pred nimi ubránite?..

24 Jún
2017 19:45:12

 

Foto: Facebook

Ahoj, Jožo, počul si? V médiách a na internete sa strašne premnožili trollovia.

A nielen tam, ale aj v politike. A títo politickí trollovia tiež často vystupujú v médiách.

No, to je strašne. Čo s tým? Pomaly ničomu nemôžeš veriť, lebo nevieš, či nejakú správu nepodhodil nejaký troll. Už prestávam pozerať správy a čítať noviny. Čo s tým?

No čo s tým... Veď nie si decko a vieš, ktoré média, politici a experti klamú a ktoré hovoria pravdu. Dokážeš sa zorientovať, ak nemáš v hlave veľký prievan. Vieš, kde je sever.

Nejde o mňa, ale o milióny ľudí – hlavné tých mladších, neskúsených, dôverčivých. Tým trollovia ľahko pobláznia hlavú a oklamú. Fakt, nechápem, načo to niektorí robia.

To je povahou, výchovou, vzdelaním a zamestnaním. Niektorí klamú a vyvolávajú hádky, pretože sú tupci, iní za to majú zaplatené – výber si... Sú ľudia, ktorí radi klamú, urážajú, nadávajú, vyvolávajú konflikty – majú to v krvi. Iní to robia v rámci zamestnania...

No čítal som nejaké výskumy, že vraj internetoví trollovia sú narušení ľudia a nemá zmysel na nich reagovať. To by bolo ľahké: nereaguj na nich a prestanú. Ale veď neprestávajú. Vraj trolling je akousi narcistickou poruchou osobnosti, ba dokonca psychopatiou. Niektorí vedci trollov považujú za internetových sadistov.

No veď vieš: niektorí ľudia sa cítia dobre, keď iným je zle, keď im vedia ublížiť, rozhodiť ich. Majú pôžitok z utrpenia ľudí. Svoje komentáre píšu a do diskusií sa zapájajú, aby si vychutnali psychologickú bolesť tých druhých. Je to taký internetový orgazmus...

Prosím ťa,  to je fakt, sadizmus. Mám taký dojem, že pre viacerých trollov je to zábava, hra. Samozrejme, okrem tých zaplatených: tí poctivo odrábajú svoje prachy.

V prvom rade média. Mainstream stále všetkých straší cudzou propagandou, trollmi, ale fakticky sám je jedným gigantickým trollom, pretože takmer často klame a nabáda ľudí, aby išli nesprávnou cestou. Podľa mňa, najväčším trollom je mainstream a politici.

No dobre, ale čo s tým? Hovoril som ti, žiadny iný recept som nikde nenašiel, iba to, že netreba reagovať a treba trollov ignorovať. Ale veď neprestávajú! Tak čo máme robiť?

Je to jednoduché. Treba sa spoliehať na svoj sedliacky rozum, hľadať správne informácie a rozmýšľať – tak, aby praskala hlava. Veď práve o to sa snažia trollovia politici, „experti“,  mainstremaci a „dobrovoľníci“, aby sme sa iba hádali a nerozmýšľali. Vieš, najviac je mi smutné, ak sa niektorí ľudia hrajú na trollov – správajú sa ako trollovia, aj keď nie sú. Namiesto toho, aby diskutovali, argumentovali, poukazovali na fakty, iba nadávajú, urážajú a hádajú sa. Veď často niektorí ľudia majú pomerne správne názory a postoje, ale robia hurhaj, ako opilec v krčme. Načo? Fakt, bol by som veľmi rád, keby ľudia  z našej krvnej skupiny sa správali inteligentne, korektne a rozumne. Nech vykrikujú a nadávajú trollovia, ale tí ľudia, ktorí sú na správnej strane barikád, nech budú múdrejší. To by bolo fajn.

Ale zatiaľ to v komentároch v médiách a na sociálnych sieťach vyzerá často divoko a  pochmúrne... Mnohí ľudia veľa vecí vidia iba v čiernom alebo bielom – buď tak alebo inak. Ale svet je dosť pestrofarebný a treba si všímať všetky farby a odtiene...

Občas je to aj zábava, hlavne, keď vystupujú politickí trollovia. Predtým na tlačovkách rečnil jeden - dvaja politici, ale teraz je tu nový moderný trend: pred televíznou kamerou sa postaví celé futbalové mužstvo a tí „futbalisti“ trollia, trollia a trollia... Chcú takto ukázať, že sú jednotní, že je ich veľa, že je to sila, ale skôr mi pripadajú ako stádo baranov alebo iného druhu dobytku. A preto z obrazovky stále počuješ: be-be-be-be... a mu-mu-mu-mu... 

Je to všetko na hlavu postavené. Ak budeš hovoriť pravdu, argumentovať, vyzývať ku slušnosti a tolerancii, tí istí trollovia ťa označia za trolla! Na tomto svete vždy platilo: „Zlodej kričí: „Chyťte zlodeja!“ Trollovia sa premnožili a majú silný hlas.

Ale aj my máme silný hlas – hlas pravdy, argumentov, faktov – hlas rozumu. Neboj, boli aj horšie časy a zvládli sme už aj strašnejšie príšery – zvládneme aj trollov. Hlavné, aby sme sa nedostávali do ich pasce, nesprávali sa, ako oni, a nedali sa oklamať. A ostatné zvládneme. Kto je lepší a silnejší – my alebo trollovia? Tak potom, kde je problém? Zvládneme to...   

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(6 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 1393x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 2058x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 1934x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 2372x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,