asfasdf ×

NázorObčana.sk

Richard Sulík: „Odvodový bonus – reforma, ktorá dá ľuďom vyššie príjmy“

 Aktuality

Strana Sloboda a Solidarita dlhodobo presadzuje zásadnú reformu odvodov s názvom Odvodový bonus. Náš súčasný odvodový systém je totiž podľa slov predsedu SaS Richarda Sulíka mimoriadne zlý a komplikovaný.

02 Júl
2017 18:17:49

 

Foto: Screenshot YouTube

Pripomína, že odvodový bonus bol po prvýkrát predstavený už v roku 2006. „Strana SaS ho presadzovala aj v roku 2010, keď bola súčasťou vlády. Dnes Richard Sulík spolu s odborníkom z SaS na odvodový bonus presadili nové prepočty, ktoré predstavili na tlačovej besede. Odvodový bonus je rozpočtovo neutrálny a okrem mnohých výhod je prínosom najmä pre chudobných. Odvodový bonus bude prioritou strany SaS, aj keď bude súčasťou vlády po nasledujúcich parlamentných voľbách, uvádza.

„Odvodový bonus je náš projekt a jedna z našich priorít, s ktorou chceme ísť do vlády. Slovensko potrebuje zásadnú reformu odvodov, lebo náš odvodový systém je mimoriadne zlý. Vytvára bariéru medzi nepracovaním a pracovaním. To znamená, keď niekto nepracuje, dostane nejakú sumu dávok, keď pracovať začne, nielenže mu tie dávky zoberieme, ešte ho aj neskôr zaťažíme odvodmi a daňami.

Náš dnešný odvodový systém je hyperkomplikovaný – 7 rôznych odvodov, vyše 80 sociálnych dávok, to je dokopy cca 300 rôznych parametrov a dovolím si tvrdiť, že neexistuje jediný človek, ktorý by sa v našom odvodovom a sociálnom systéme vyznal. Náš dnešný systém obsahuje zásluhovosť, a tá je nespravodlivá, lebo chudobní doplácajú na bohatých, a to preto, lebo väčšie percento bohatých sa dožije dôchodkového veku. To znamená, chudobný človek celý život pracuje, odvádza do I. piliera , a potom má vyššiu pravdepodobnosť, že sa toho dôchodku nedožije ako bohatí.

A po druhé, tí bohatí čerpajú dôchodok dlhšie. Naše dnešné nastavenie v prvom pilieri je nespravodlivé, lebo chudobní doplácajú na bohatých. Po štvrté, náš dnešný odvodový systém má jedno z najvyšších zaťažení, konkrétne odvodové sadzby vo výške 36 % z ceny práce sú ôsme alebo desiate najvyššie na svete. A po piate, zaťažuje prácu oveľa viac ako kapitál. To považujeme tiež za nespravodlivé, človek keď pracuje, tak musí platiť viac ako človek, keď niečo vlastní a z toho mu idú príjmy.

Preto sme už v roku 2006 predstavili odvodový bonus, ktorý považujeme za riešenie uvedených problémov. Odvodový bonus je zásadná reforma nášho odvodového systému. Prvýkrát sme ho predstavili v roku 2006. Potom ďalšie vydanie sme vydali pred dvomi rokmi. V roku 2010, keď SaS bola súčasťou vlády, Odvodový bonus bol v programovom vyhlásení vlády. Odvodový bonus je jedna z našich priorít, ktorým sa budeme venovať a SaS ako súčasť vlády bude presadzovať odvodový bonus.

Odvodový bonus vytvára súbeh medzi sociálnou dávkou a mzdou. To znamená, keď niekto nepracuje, dostáva nejakú sociálnu dávku a keď pracovať začne, my mu ju nevezmeme, ale začneme ju znižovať. Toto považujem za veľmi dôležité, lebo to odbúrava bariéry, tie bariéry sa vyjadrujú v percentách marginálneho zdanenia. Kto nemá žiadny príjem a nárok na životné minimum, to je jeho času približne 200 eur. Jednak budú mať ľudia oveľa viac, lebo štát prestane financovať zásluhovosť v prvom pilieri, výrazne klesnú odvody. Odvodový bonus výrazne zjednodušuje odvodový sociálny systém. Namiesto 300 parametrov ich bude menej ako 30. Toto vytvorí obrovskú konkurenčnú výhodu Slovenska. A čo je veľmi dôležité, odvodový bonus je rozpočtovo neutrálny.

V prepočte nie sú zahrnuté náklady na zdravotníctvo, lebo náklady na zdravotníctvo počas vlády Roberta Fica rastú oveľa rýchlejším tempom, ako rastie HDP. To znamená, my musíme vyčleniť stále väčšie percento na náklady na zdravotníctvo bez ohľadu na to, či bude alebo nebude odvodový bonus, do zdravotníctva ide stále viac a viac peňazí. A predpokladám, nikto nebude mať pocit, že zdravotníctvo stále lepšie funguje. Dôvod je najmä obrovská miera plytvania v zdravotníctve a rozkrádania,“ tvrdí Richard Sulík.

Peter Cmorej: Odvodový bonus nebol nikdy prerátaný detailnejšie ako je prerátaný dnes. Neznamená to, že si vyhradzujeme právo na neomylnosť. Ide naozaj o reformu, o akú sa ešte nikto nepokúsil. Aby sme to vypočítali úplne na euro presne, museli by sme disponovať údajmi, ktorými disponuje len štátny aparát. Takže je dosť možné, že sme niečo opomenuli, avšak ten princíp to nenarúša. Teraz by som sa rád vyjadril ku výhradám, ktoré prezentoval Marián Jánoš vo svojich blogoch.

V blogoch sme identifikovali 17 výhrad. Z toho sme akceptovali iba 5 výhrad, respektíve boli to skutočné výhrady. V nasledujúcich týždňoch budem uverejňovať blogy, kde sa vyjadrím ku každej jednej z týchto výhrad osobitne. Zvýraznená je výhrada číslo 2, ktorá je podstatná. Podstatné je, či to fiškálne vychádza alebo nie. Marián Jánoš tvrdil, že máme dieru dve miliardy eur. Dnes sme prezentovali odpočet, ktorý hovorí inak, tá diera tam nie je a bolo to spôsobené tým, že ten spôsob počítania, ktorý bloger Jánoš zvolil, nebol správny. Podstatný je celkový dopad Odvodového bonusu na obyvateľstvo.

To sme zhrnuli v niekoľkých posolstvách. Vyšlo nám, že isté príjmy obyvateľstva stúpnu skoro o 2,5 miliardy eur. To znamená, my nechávame ľuďom o 2,5 miliardy viac, ako platia v dnešnom systéme.

Čo je veľmi podstatné, Odvodový bonus je presne tá reforma, za ktorú si zaslúžime v našom názve druhé „S“ ako Solidarita. Veľmi podporujeme mladé rodiny s deťmi, lebo si uvedomujeme, že je veľmi zlý, preto rodinám s deťmi do troch rokov dávame v systéme Odvodového bonusu až trojnásobok peňazí, ako dostávajú v dnešnom systéme na materskej a na rodičovskom príspevku.

Niektoré z výhrad, ktoré boli vznesené, sa týkali sociálnych dávok, kde tá kritika operuje so sociálnymi dávkami, ktoré sú v objeme okolo 80 alebo 100 miliónov ročne. Možno sú niektoré z výhrad oprávnené, ide skôr o hodnotový spor ako o nejakú reálnu diskusiu, čo je dobré, čo je zlé. Ale nie je možné spochybňovať takúto veľkú reformu, ktorá prinesie ľuďom 2,5 miliardy eur dávkami za 80 miliónov.

Vďaka odvodovému bonusu si 384 tisíc zamestnancov s najnižšími mzdami polepší v priemere o 12 %. Pomáhame teda hlavne tým najchudobnejším. 850 tisíc zamestnancov patriacich do strednej triedy bude mať vyššie čisté príjmy v priemere o 10 %. A veľmi pomôžeme aj 157 tisíc živnostníkom, ktorí dnes platia minimálne odvody.

Video si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

50 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 1856x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 2728x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 2485x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 3101x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,