asfasdf ×

NázorObčana.sk

Unesená príslušníkmi Služby bezpečnosti Ukrajiny ruská novinárka po návrate do Moskvy porozprávala o tom, čo prežila

 Aktuality

Príslušníci Služby bezpečnosti Ukrajiny uniesli, dlho vypočúvali a potom priviezli v noci do lesa na rusko-ukrajinskej hranice a vyhodili z krajiny ďalšiu ruskú novinárku – Annu Kurbatovovú. Po návrate do Moskvy porozprávala o tom, čo všetko prežila.

01 September
2017 22:13:29

 

Foto: 1RTV

Pred pár dňami ruská novinárka, redaktorka Prvého kanálu Ruskej verejnoprávnej televízie  Anna Kurbatovová akreditovaná na Ukrajine ráno išla do lekárne v Kyjeve, pretože bola prechladnutá a už niekoľko dní mala vysoké teploty. Na ulici ju zastavilo niekoľko mužov, preukázali sa akýmisi zle čitateľnými preukazmi a silou ju zavliekli do auta.

„Priviezli ma do nejakej budovy, na ktorej nebola žiadna tabuľa, nebolo jasné, čo je to za budova. Priviedli do miestnosti, na dverách ktorej bolo napísané – „Miestnosť pre výsluchy“. Vypočúvali ma dve a pol hodiny. Vzali mi všetky doklady a telefón. Pýtali sa ma, čo robím na Ukrajine a čo si myslím o vojne na Donbase. Vnucovali mi, že nie je to občianska vojna, ale ruská agresia. Potom vyhlásili, že „predstavujem hrozbu pre bezpečnosť Ukrajiny a preto musím byť deportovaná z krajiny,“ porozprávala Anna Kurbatovová.

Povedala, že jej nedovolili zobrať kufor, žiadne osobné veci, doklady, peniaze – nič. Chorú novinárku, ktorá na sebe mala iba ľahkú bundu, v noci zaviezli na rusko-ukrajinskú hranicu a donútili ju, aby sama v tme išla cez les na ruskú stranu. Neukázali jej žiaden dokument, ktorý by svedčil, že má byť deportovaná z Ukrajiny, iba povedali, že má opustiť krajinu.

Prezradila, že spúšťačom štvavej kampane a vyhostenia z krajiny bola, podľa nej, reportáž o oslavách Dňa nezávislosti Ukrajiny, keď udalosti na Donbase vo svojom komentári označila za občiansku vojnu. Hneď na to sa jej osobné údaje a vyhrážky na jej adresu objavili na smutne-slávnom extrémistickom portálu „Mierotvorec“.  Hneď v mailoch a po telefóne začala dostávať vyhrážky, že ju zbijú a zabijú.

Po únose príslušníkmi Služby bezpečnosti Ukrajiny musela sama v noci cez les dostať sa na ruskú stranu, kde ju privítali ruskí pohraničníci, dali jej teplé veci, lieky a pripravili jej chutné raňajky. Po návrate do Moskvy porozprávala o svojich dobrodružstvách, povedala, že dodnes jej prichádzajú vyhrážky z Ukrajiny, hlavne, v mailoch. „Spisovatelia“ jej hrozia, že ju dostanú aj v Moskve a aj tam ju zbijú a zabijú. Na udalosti posledných dní reagujú aj niektorí oficiálni predstavitelia Ukrajiny.

Napríklad, poradca ministra vnútra Arsena Avaková – Zoran Škirijak napísal na svojej facebookovej stránke: „Takže propagandistka Kurbatovová bola násilne vyhostená z Ukrajiny s nasledujúcim zákazom vstupu na územie krajiny na obdobie 3 rokov. To je všetko. Aj keď v záujme spravodlivosti treba poznamenať, že mali by sme ju zadržať ako rukojemníčku a potom ju vymeniť za niekoho z našich...“

Ďalšiu ruskú novinárku vyhostili z Ukrajiny a zasa takmer z rovnakého dôvodu: pretože občiansku vojnu na Ukrajine neoznačovala vo svojich reportážach za „ruskú agresiu“, ako si želá súčasný režim na Ukrajine. Kyjev už aj predtým sa pokúšal „poučovať“ novinárov z európskych krajín, ako sa majú správať, aj keď západných novinárov, pochopiteľne, vyhostiť sa neodvážil. 

Pred 2 rokmi vypukol pomerne hlučný škandál, keď Kyjev vyjadril protest, že novinári britskej korporácie BBC tiež nazvali udalosti na Donbase občianskou vojnou. Vedenie BBC si príliš nekládlo servítku pred ústa a odpovedalo: „Britská spravodajská korporácia BBC si ponecháva za sebou právo používať rôzne pomenovania udalosti vo svojich reportážach počas informovania o udalostiach na juhovýchode Ukrajiny. Používanie niektorého z označení neznamená, že obhajujeme tú alebo inú stranu, ale sa snažíme rýchlo, presne a objektívne informovať verejnosť o konflikte na Ukrajine.“

Ruské ministerstvo zahraničia, ktoré od prvej minúty po únose novinárky žiadalo, aby ju Kyjev prepustil, vydalo vyhlásenie, v ktorom poukázalo na nepriateľský a nezákonný postup ukrajinských úradov: „Únos 30. augusta v Kyjeve reportérky Prvého kanála ruskej TV Anny Kurbatovovej a jej deportácia do Ruska - rozhodne nie sú náhodným incidentom, ale zámernou provokáciou, ktorú  iniciovali ukrajinské bezpečnostné sily a radikálni nacionalisti. V predvečer udalosti boli osobné údaje Anny Kurbatovej zverejnené na neslávne známej webovej stránke „Peacemaker“, na ktorú dozerá ministerstvo vnútra Ukrajiny.

Prostredníctvom ruského veľvyslanectva v Kyjeve boli podniknuté všetky náležité opatrenia na ujasnenie situácie s ruskou novinárkou, na ochranu jej práv a záujmov. Na ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny a orgány činné v trestnom konaní boli odovzdané oficiálne nóty a výzvy. Boli tiež vyžiadané príslušné informácie od veľvyslanectva Ukrajiny v Moskve.

Na nehorázne správanie voči novinárom na Ukrajine obraciame pozornosť medzinárodných organizácií na ochranu ľudských práv, ďalších štruktúr, ktoré sú predurčené brániť slobodu a nezávislosť masmédií. Dúfame, že budú reagovať príslušným spôsobom a podniknú praktické kroky proti vyčíňaniu kyjevských orgánov moci,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničia.

Videá si môžete pozrieť tu:

https://www.1tv.ru/news/2017-08-31/331793-zhurnalistka_pervogo_kanala_anna_kurbatova_vernulas_v_moskvu

https://www.1tv.ru/news/2017-08-31/331798-anna_kurbatova_rasskazala_podrobnosti_pohischeniya_v_tsentre_kieva_i_deportatsii_v_rossiyu

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(8 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 803x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 1221x 👤slavo

Ako veľká je reálna ekonomika USA?

 

USA sa pasujú za svetového ekonomického lídra. ...

📅02.11.2019 0 825x 👤StanislavRegec

Čo prekáža Harabínovi na Kotlebovi?

 

Kedy sa stal Harabín vlastencom? Harabín nechce Kotlebu, chce len jeho voličov. Čo musí urobiť Kotleba, ...

📅30.10.2019 0 1433x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,