asfasdf ×

NázorObčana.sk

Dobrodružstva uhlia na Ukrajine: koksovateľné uhlie dodávané z USA sa zdražilo trojnásobne, Ukrajina začala viac uhlia nakupovať od Ruska

 Aktuality

Ukrajinské média pokračujú rozoberať „uhľovú tému“. Poukazujú na to, že Kyjev aj napriek tomu, že nakupuje uhlie od Ruska a mohol by pokojne ho kupovať aj na Donbase, rokuje s americkými spoločnosťami.

07 Október
2017 18:43:29

 

Foto: Facebook

Niektorí experti a novinári priamo obviňujú ukrajinské úrady, že sa snažia nakupovať drahé americké uhlie preto, že za to „kompetentní“ dostávajú mastné úplatky. Poukazujú na to, že ani ruské, ani donbaské spoločnosti úplatky nedávajú... V súčasnosti novinári sledujú rokovania štátnych orgánov s asi najväčšou spoločnosťou USA, ktorá predáva uhlie, - XCOAL Energy&RESOURCES. Ide o nákup niektorých druhov uhlia antracitovej slupiny.

Daná americká spoločnosť ťaží uhlie v Západnej Virgínii a Pensylvánii. Predáva uhlie rôznych druhov, prevažne antracit – hlavne metalurgickým spoločnostiam. XCOAL Energy&RESOURCES má dva vlastné morské prístavy, prostredníctvom ktorých exportuje približne 16 miliónov ton uhlia ročne.  

V júni Pensylvániu navštívila ukrajinská vládna delegácia, ktorá rokovala o nákupe uhlia. Ukrajinské média uvádzajú, že dohoda ešte nie je podpísaná, ale ministerstvo energetiky a uhoľného priemyslu Ukrajiny informovalo, že v najbližšom období táto americká spoločnosť môže dodať na Ukrajinu cca 120 tisíc ton uhlia. Toto množstvo dopraví jedná nákladná loď. Podľa predbežnej dohody americká spoločnosť môže na budúci rok poslať na Ukrajinu 5 – 6 podobných nákladných lodí s uhlím a ak bude podpísaná dohoda o dodávkach na dlhšie obdobie, Američania môžu zvýšiť svoje dodávky.

Zároveň ukrajinské média poukazujú na to, že v tomto roku Ukrajina zvýšila import uhlia z Ruska. Za hlavnú príčinu považujú fakt, že americkí dodávatelia uhlia v priebehu prvých troch mesiacov tohto roka trojnásobne zvýšili cenu uhlia. Odvolávajú sa aj na údaje zverejnené ministerstvom energetiky USA.

Ukrajinskí odborníci pripomínajú, že kým vlani v období január – marec americké spoločnosti predávali uhlie Ukrajine za 71 dolárov za tonu, v rovnakom období tohto roka tá cena sa vyšplhala do výšky 206 dolárov za tonu. Na druhej strane sa zvýšili aj dodávky amerického uhlia na Ukrajinu. Kým vlani v období január – marec americké spoločnosti dodali 355,1 tisíc ton uhlia, v rovnakom období tohto roka dodali 865,7 tisíc ton.

Experti poukazujú na to, že pre niektoré krajiny Američania naopak znižujú ceny. Napríklad, kým vlani v období január – marec americké spoločnosti predávali uhlie Nórsku za 140 dolárov za tonu, v rovnakom období tohto roka znížili cenu na 125 dolárov za tonu. Ukrajinskí odborníci a média, pochopiteľne, kladú otázku: prečo pre ekonomicky zdatné Nórsko Američania ceny uhlia znižujú, ale pre topiacu sa v problémoch Ukrajinu zvyšujú? Odpoveď zatiaľ nepoznajú... 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

86 %
(7 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Micho Saakašvili: „„Na Ukrajine budú už iba cintoríny pre tých, ktorí zostali, a letiska pre tých, ktorí budú utekať“

 

Včerajší deň Michomajdanu aj napriek vyhláseniam Veľkého vodcu Micha Saakašviliho, že to bude „súd...

📅23.10.2017 0 199x 👤eugenius

Obchod medzi Ruskom a Ukrajinou v tomto roku narástol o štvrtinu: Kyjev nemá inú šancu a veselo obchoduje s „agresorom“

 

Zahraničný obchodný obrat medzi Ruskom a Ukrajinou v období január – august tohto roku dosiahol 7,725 m...

📅22.10.2017 0 197x 👤eugenius

V Kyjeve začali „kradnúť“ ľudí Micha Saakašviliho: neznámi ľudia odvliekli šéfa jeho ochranky, zmizol jeho vodič a gruzínsky plukovník

 

Včerajší pomerne pokojný deň MichoMajdanu v Kyjeve sa akosi čudne zvrtol a jeden za druhým začali mizn...

📅22.10.2017 0 422x 👤eugenius

PAHREBA. MichoMajdan – diaľnica do slepej uličky Ukrajiny

 

A je to zasa tu. Ukrajinou otriasa nový Majdan s prívlastkom Micho. Chudáci Ukrajinci: máloktorý národ ...

📅21.10.2017 0 577x 👤eugenius
,