asfasdf ×

NázorObčana.sk

PAHREBA. Do EÚ prichádzajú migranti tretej kategórie – a aj na Slovensko prichádzajú pracovní migranti tej istej kategórie

 Aktuality

Európsku úniu zaplavujú migranti z rôznych končín, ktorí sem prichádzajú z rôznych dôvodov. Prví utekajú pred vojnou, druhí si tu hľadajú ľahký život, pozemský raj, tretí sem prichádzajú za prácou. Ale niečo ich všetkých predsa spája...

17 Október
2017 16:35:37

 

Foto: Facebook

Nazdar, Jožo, čo sa to u nás deje? Prezidenta obviňujú z podvodov a úžery, premiéra podozrievajú z klientelizmu a korupcie, na predsedovi parlamentu nalepili toľko nálepiek, že už nezostalo ani voľné miesto, ministrov odstreľujú, ako počas poľovníckej súťaže... A navyše sa premiér vyhráža, že nás všetkých napchá do akéhosi jadra...  

Čo sa čuduješ? Žeby sme boli takí výnimoční, žeby existoval akýsi slovenský fenomén? U nás je to presne tak, ako všade inde – to je politika, to je život. Jediný rozdiel je v tom, že niekde je toho lajna trochu viac a inde je o niečo menej – a inak v ostatnom je to dosť podobné. Všade kradnú a podvádzajú: niekde menej, inde viac – to je všetko. 

Ale ja z toho mám husiu kožu: vládnu nám politici, drvivá väčšina ktorých ničomu nerozumie – ani politike, ani ekonomike, ani sociálnej situácii. Niektorí sa aspoň naučili kvetnato rečniť, iní nevedia ani rozprávať... Koho sme volili? Nemyslím iba u nás, ale v celej tejto nešťastnej únii. Vlastne – kto volil tých amatérov? Ja, ty, oni a teda kto?..

No my všetci. To musíš uznať. Je ľahké hodiť vínu na niekoho iného, ale týchto amatérov, darmožráčov a zlodejov sme si zvolili my. Prečo? Pretože väčšina takzvaného ľudu alias  národu sa tiež skladá z ľudí, ktorí ničomu nerozumejú – a potom volia tých „najlepších“... Niektorým postačia pekné sľuby, iným divadlo hercov – politikov, tretím – zopár drobných...

Ale stále neviem, prečo je to tak. Veď nie sú všetci politici zlodeji, tupci a korupčníci. Tak prečo väčšinou na najvyšších miestach sedia ti najhorší, prečo nevolíme tých lepších? Veď politici, ako aj ostatní ľudia, sú odlišní. Prečo volíme stále tých istých?.. 


Áno, politici sú odlišní... Ako vieme, počasie v Londýne je dosť pestré a rôznorodé: raz prší, inokedy leje. Tak je to aj s našimi politikmi: niektorí kradnú a podvádzajú, iní rabujú a lúpia... Ale zopár ozaj majú čisté ruky – sú to výnimky.  Je iba málo politikov, ktorým by sa ešte dalo veriť. Mnohí dôveryhodné politici z dosť nezrozumiteľných dôvodov utiekli z politiky. Niektorí mi dokonca vysvetlili prečo. Ale radšej sa nepýtaj, prečo to urobili...

To je téma, ktorá je asi večná. Ale je tu téma súčasná, aktuálna. Naši vrelo milovaní politici zapríčinili migračnú krízu, z ktorej asi niet východiska. A čo teraz?

Môžeš si vybrať: budeš čušať a poslúchať alebo nesúhlasíš a budeš protestovať.

A to pomôže? Ľudia stále proti niečomu protestujú vo viacerých krajinách – veľa razy ich politici poslúchli? Ako to tí Nemci znášajú? Tí migranti mi už lezú na nervy.

No počkaj. Tých migrantov je plno v Nemecku, Francúzsku, Grécku, Taliansku, Turecku a pod. Ale k nám sa zatiaľ nehrnú. Kedy si s nimi prišiel do styku, ak ti už lezú na nervy?

Každý deň!  U nás však zatiaľ máme iných migrantov – chvalabohu... Prichádzajú sem za prácou tisíce ľudí, hlavné z Balkánu. A prosím ťa, sú ako z iného sveta: minimálne „zásoby“ slušného správania sa, obliekajú sa nevkusne, sú vulgárni, hrubí, mnohí s nich sú permanentne opití, v mestskej hromadnej doprave sú hlučnejší, ako naši rómski spoluobčania. No vysvetlí tým Rumunom, Bulharom či Srbom, že fajčiť na zástavkách MHD je zakázané, popíjať alkoholické nápoje na ulici je neslušne a hlučne pľuvať na chodník je dosť nechutné. Fakt, stále mám taký dojem, že sú z iného sveta. Ale prečo?

Veď to je jednoduché! Čo si myslíš, akí občania, napríklad, z toho Balkánu sem prichádzajú za prácou? No práve dosť špecifické publikum – povedal by som, občania tretej kategórie. Nie, neber to, ako nejakú národnostnú urážku – božechráň. Myslím to tak, že tí najšikovnejší a najmúdrejší občania prvej kategórie sa uplatnili doma, tí trochu menej šikovní si zohnali prácu niekde v Západnej Európe – v Nemecku, Francúzsku, Anglicku a pod. Alebo aj naopak:  tí úplne najšikovnejší si zohnali vynikajúcu prácu v Západnej Európe. No a tí, poviem to tak, najmenej šikovní – občania tretej kategórie - prichádzajú za prácou k nám. Takže sa nečuduj: určite by sa migranti prvej a druhej kategórie u nás správali oveľa slušnejšie, ako títo.

No veď asi  aj tí migranti  z Blízkeho východu a Afriky, čo prichádzajú do EÚ,  sú z rovnakého súdku? Možno tí najšikovnejší sa nejako vedia prežiť aj doma a utekajú tí, ako si povedal, menej šikovní? Nepochybujem, že nejaká časť uteká pred občianskou vojnou, ale drvivá väčšina sú podľa mňa „ekonomickí“ migranti, z ktorých je taktiež drvivá väčšina takých, ktorí chcú mať v EÚ pozemský raj – a sotva chcú pracovať.

Presne tak. Rozdiel je v tom, že „naši“ migranti prichádzajú za prácou na dobu určitú, ale africkí a arabskí prisťahovalci sa tu mienia usadiť navždy. A nečuduj sa tým Srbom, Rumunom a iným Bulharom, že sa príliš nesnažia naučiť slovenčinu. Načo by im to bolo? Drvivá väčšina z nich prichádza na „turnusy“ – najčastejšie na 3 mesiace. A potom ich strieda ďalšia partia. Načo by potom študovali našu reč – veď o pár mesiacov odtiaľto vypadnú.  

A prisťahovalci z Afriky a Blízkeho východu tu asi mienia zakotviť navždy. Nič v zlom. Doteraz tá migrácia, aspoň čiastočne mala nejakú logiku: šikovnejší migranti odchádzali z ekonomicky slabších krajín a uplatnili sa v hospodársky silnejších štátoch – jednoducho si hľadali lepšie pracovné a životné podmienky. A v súčasnosti do Európy prichádzajú väčšinou občania tej tretej kategórie: menej šikovní, slabo vychovaní a s minimálnou snahou pracovať. Tak podobná „posila“ nám určite „pomôže“!..

No vidíš, kamarát, mal si lepšie študovať a byť politicky aktívnejším. Možno dnes by si bol premiér alebo prezident a mohol tieto veci ovplyvniť. A keby si bol ešte šikovnejší a pred pár desiatkami rokov emigroval do Nemecka, dnes by si mohol byť Deutsche prezident a možno by si tento problém riešil šikovnejšie, ako Merkelova. Takže migračnú krízu budú riešiť iní ľudia, bez nás. Zatiaľ to robia zle. Ale aj ty môžeš ovplyvňovať dianie. Napríklad, môžeš sa pokúsiť vysvetliť tým Srbom, Bulharom a iným Rumunom, že fajčiť na zástavkách MHD je zakázané a pľuvať na chodník je neslušné. Ale nerob to sám vo večerných hodinách...

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

92 %
(12 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 1706x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 2518x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 2358x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 2904x 👤slavo
,