asfasdf ×

NázorObčana.sk

MichoMajdan otriasa Kyjevom a ukrajinskí novinári sa domnievajú, že organizátori Majdanu z r. 2014 a 2017 sú tí istí. Zopakuje sa scenár spred troch rokov?

 Aktuality

Včera v Kyjeve vypukol nový Majdan. Keďže na čele nových „revolucionárov“ stojí exprezident Gruzínska Michail Saakašvili, takmer všetky ukrajinské média ho hneď označili ako MichoMajdan. Situácia sa stále vyostruje.

18 Október
2017 08:28:30

 

Foto: Screenshot YouTube

„Revolučnú“ stranu Michaila Saakašviliho podporili aj niektorí ukrajinskí radikáli: takzvaní eurooptimisti /Mustafa Najem, Sergej Leščenko a iní/, strana Sloboda, Nacionálny korpus, Samopomošč /predseda Andrej Sadový, primátor Ľvova/, Občianska opozícia /predseda Anatolij Gricenko/ a niektoré iné, hlavne zástupcovia mnohopočetných dobrovoľníckych bataliónov, radikálnych a nacionalistických hnutí.

Včera večer sme informovali o napätej situácii v priebehu celého dňa, ale čo sa dialo včera večer, v noci a dnes ráno? O 10. hodine večer príslušníci Národnej gardy potichu obkľúčili tábor „povstalcov“, ktorí sa usadili pri budove parlamentu. Povstalci, ktorí v tom čase večerali po opatrných útokoch na parlament a spievali pesničky za sprievodu harmoniky, sa znepokojili a tiež vytvorili živý múr okolo svojho tábora.

Došlo k menším zrážkam a slovným vyhrážkam. Polícia zadržala dvoch aktivistov. Na oplátku protestujúci jedného príslušníka polície vytrhli z radov policajtov a „zajali“. Organizátori protestov požiadali aktivistov, aby tohto policajta nemlátili. Nakoniec ho pustili, ale už bez „čapice“: jeho helmu na franforce rozmlátili radikáli...

O 22.30 sa v tábore „povstalcov“ objavil Michail Saakašvili. Protestujúci skandovali: „Kyjev, povstaň!“ Do táboru prišlo niekoľko ukrajinských poslancov, ktorí podporili MichoMajdan. Mnohí účastníci protestov včerajšie udalosti porovnávali s Majdanom z r. 2014 a tvrdili, že to všetko sa zasa skonči štátnym prevratom a zmenami na čele vedenia štátu.

Ukrajinské média si všimli pozoruhodný detail: z ničoho nič „neznámi ľudia“ včera asi o 19. hodine dopravili do táboru „povstalcov“ obrovské množstvo potravín pre viac ako 1000 ľudí... Novinári pripomenuli, že niečo podobné sa dialo aj počas Majdanu pred 3 rokmi: najprv „neznámi ľudia“ doniesli veľké množstvo potravín, potom začali rozdávať peniaze a... zbrane. Niektorí novinári sa domnievajú, že podobnosť týchto scenárov svedčí o tom, že organizátor, sponzor a iniciátor oboch majdanov je ten istý...

O 23. hodine policajti a príslušníci Národnej gardy začali opravovať plot, ktorý oddeľoval od seba „povstalcov“ a príslušníkov polície, kukláčov a Národnej gardy. Aktivisti a vedenie Národnej gardy sa dohodli na tom, že sa obidve strany nebudú približovať k plotu bližšie 3 metrov. O polnoci ukrajinské média napísali, že stanový tábor pred parlamentom tvorí asi 60 stanov, v ktorých nocuje niekoľko stoviek aktivistov.

Polhodinu po polnoci komentár pre média poskytol veliteľ Nacionálnej polície Sergej Kňazev. Prízvukoval, že polícia zabezpečí normálnu prácu parlamentu. Podčiarkol, že políciu príliš nezaujíma počet stanov pri parlamente, ale bude kontrolovať „kovové predmety“ a zatýkať všetkých, ktorí budú mať hocijaké druhy zbraní. Zdôraznil, že polícia zadržala niekoľkých aktivistov, ktorí so sebou mali zbrane a výbušniny. Vyzval protestujúcich, aby nevyvolávali provokácie a nepoužívali zbrane.

Ukrajinský generálny prokurátor Jurij Lucenko včera neskoro večer /zopakoval to aj dnes ráno/ vyhlásil, že zatiaľ stanový tábor nik nebude likvidovať. Podčiarkol, že ľudia majú právo na protest. Varoval však pred použitím násilia a zbraní. Zdôraznil, že v podobných prípadoch príslušníci polície nekompromisne zakročia.

Videá si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 1511x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 2221x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 2101x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 2570x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,