asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ukrajinské média: Kyjev mieni zaviesť víza pre občanov Ruska v najkratšom čase

 Aktuality

Ukrajinské média uvádzajú, že viacerí domáci poslanci žiadajú, aby otázku o zavedení víz pre občanov Ruska cestujúcich na Ukrajinu ukrajinský parlament prerokoval čo najskôr. Drvivá väčšina z nich žiada, aby tie víza boli zavedené.

15 November
2017 18:10:41

 

Foto: Facebook

Niektorí poslanci prejavujú nespokojnosť: predseda parlamentu Andrej Parubij podobný návrh predložil ešte 3. októbra, ale zatiaľ sa touto otázkou ukrajinský parlament nezaoberal. V tejto súvislosti ukrajinské média pripomínajú, že práve Andrej Parubij ešte pred 3 rokmi navrhoval zaviesť víza pre občanov Ruska. Vtedy ešte pôsobil vo funkcii tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany.

Vtedy však, pred 3 rokmi túto iniciatívu „zmrazil“ vtedajší premiér Arsenij Jaceňuk, ktorý sa obával masovej vzbury obyvateľstva, veď 3 milióny Ukrajincov pracuje v Rusku a je to pre nich jediná možnosť, ako živiť svoje rodiny. Navyše mnohí Ukrajinci majú príbuzných v Rusku a často ich navštevujú.

To, čo sa nepodarilo pretlačiť pred 3 rokmi, s novými silami sa snažia pretlačiť dnes. Iniciatívu Andreja Parubija podporil minister zahraničia Pavel Klimkin, ktorý mnohých Ukrajincov, ktorí cestujú za prácou do Ruska upodozrieva, že sa stávajú agentmi ruskej Federálnej služby bezpečnosti, a požiadal o zavedenie maximálne prísnej kontroly na hraniciach – pochopiteľne, voči občanom Ruska.

Zavedenie víz podporuje aj kontroverzná poslankyňa Nadežda Savčenková. V nedávnom rozhovore pre média to potvrdila: „Vízový režim voči Rusku treba zaviesť, aby sme zachránili našich ľudí. Prečo by mali cestovať za prácou do krajiny nepriateľa? Nech pracujú vo svojej krajine. Chápem, že pre niektorých ľudí vzniknú komplikácie – majú v Rusku rodiny, príbuzných, pracujú tam. Ale nech si nezvykajú na ten život, ktorý bol v časoch ZSSR,“ podčiarkla Nadežda Savčenková.

Ukrajinské média uvádzajú, že zavedenie víz poškodí predovšetkým samotných Ukrajincov. Prakticky žiadni Rusi necestujú na Ukrajinu za prácou. Ale asi 3 milióny Ukrajincov práve žijú z toho, že pracujú v Rusku. Národná banka Ukrajiny zverejnila údaje, že v priebehu prvých 9 mesiacov r. 2015 Ukrajinci, ktorí pracujú v Rusku, poslali domov 850 miliónov dolárov. Porovnávajú to so situáciou ukrajinských „zarobitčanov“, ako ich nazývajú, v Poľsku: v tom istom období Ukrajinci pracujúci v Poľsku poslali domov iba 38 miliónov dolárov.

Kyjev stále sa snaží skomplikovať cestovanie Rusom na Ukrajinu a naopak. V marci tohto roka ukrajinské orgány zakázali návštevu krajiny s ruskými občianskymi preukazmi. Neskôr Kyjev sprísnil režim vzájomného navštevovania sa pre obyvateľov prihraničných regiónov. Onedlho začal púšťať ruských občanov iba cez veľké medzinárodné pohraničné prechody a uzatvoril všetky malé a regionálne.

V súlade s ďalšou novinkou od 1. januára budúceho roka na územie Ukrajiny budú púšťať už iba tých občanov Ruska, ktorí budú mať biometrické pasy. Ako prízvukujú ukrajinské média, občania Ruska sa musia pripraviť na kontroly, takpovediac, „tri v jednom“: pred hranicou, na hranici a po prekročení hranice. Predtým, ako občan Ruska vycestuje na Ukrajinu, bude musieť prostredníctvom internetu poslať oficiálnu správu ukrajinským orgánom. Po príchode na územie Ukrajiny každý občan Ruska bude sa musieť zaregistrovať na polícii. Dokonca registrácia sa dotkne aj tých občanov Ruska, ktorí sa už v súčasnosti nachádzajú na území Ukrajiny.

Ukrajinské média zdôrazňujú, že režim na ukrajinsko-ruskej hranice sa s každým rokom sprísňuje. Je možné, že už na budúci rok Kyjev zavedie aj víza.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 1868x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 2743x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 2501x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 3116x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,