asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ukrajinskí poslanci požiadali premiéra, aby poslal vojenské jednotky do Podkarpatskej Rusi: údajne ju chcú „predať“ Maďarsku

 Aktuality

Ukrajinskí média uvádzajú, že v Najvyššej rade to začína vrieť. Viacerí poslanci požiadali premiéra Vladimíra Grojsmana, aby inicioval špeciálne zasadnutie, ktoré sa bude venovať situácii v Zakarpatsku /Podkarpatskej Rusi/.

20 November
2017 15:09:11

 

Foto. Facebook

Niektorí poslanci otvorene poukazujú na činnosť „šéfa“ Podkarpatskej Rusi Gennadija Moskaľa, ktorý, podľa ich slov, je mimoriadne liberálny voči separatistom a je schopný „predať Podkarpatskú Rus Maďarsku“. Nielen niektorí politici, ale aj média a analytici varujú, že Ukrajine hrozí rozkol. Najväčší pesimisti tvrdia, že Rumunsko, Poľsko a Maďarsko snívajú o tom, že si odtrhnú nejaký kus územia krajiny a preto podporujú separatistov na Západnej Ukrajine. 

Bývalý zástupca tajomníka Rady bezpečnosti Ukrajiny Stepan Gavriš prednedávnom obvinil práve tie vyše spomínané krajiny z toho, že pracujú na rozkole Ukrajiny: „Dnes sa všetci – Maďari, Poliaci a Rumuni - pripravujú na to, že autonomizácia a federalizácia Ukrajiny môže zapríčiniť to, že vznikne otázka „pohybu“ niektorých regiónov na západe krajiny – niektorých smerom k Rusku, iných – k Poľsku, Rumunsku a Maďarsku. V okolí prezidenta Porošenka už začínajú hovoriť, že Ukrajina nepotrebuje ani Krym, ani Donbas. A Kyjev nerobí nič, aby si vrátil Krym a Donbas. V súčasnosti ukrajinská strana počíta s tým, že kontingent mierotvorcov na dlhšie obdobie zamrazí konflikt na Donbase,“ podčiarkol.

Koncom tohto týždňa otázka separatizmu a „odplávania“ západných regiónov zasa sa vynorila počas parlamentnej „hodiny otázok a odpovedí“. Niektorí poslanci žiadali, aby parlament konečne podnikol nejaké opatrenia. Napríklad, poslanec frakcie Národný front Igor Lapin sa obrátil priamo na premiéra Vladimíra Grojsmana a poukázal na to, že v Podkarpatskej Rusi /Zakarpatsku/, gubernátorom ktorej je Gennadij Moskaľ, prekvitá separatizmus. 

„Upozorňujem na situáciu v Zakarpatskej oblasti. Tam vládne taký pán – Gennadij Moskaľ. Dovoľuje si až priveľa. Pokojne sa prizerá, ako na budovy štátnych inštitúcií Ukrajiny umiestňujú zástavy niektorých iných krajín. Povedzte mi, nechápem to: máme nejaké silové zložky, políciu, armádu? Nevidíme, že tam kvitne separatizmus? Nevieme tomu zabrániť?“ pýtal sa Igor Lapin.


Taktiež pripomenul premiérovi, že v Maďarsku už na vládnej úrovni začínajú vyzdvihovať tému práv etnických Maďarov a priamo a nepriamo naznačujú, že Kyjev im má udeliť autonómiu. „Fakt, sa dohráme, že vznikne tam Zakarpatská ľudová republika,“ varoval Igor Lapin. Vladimír Grojsman odpovedal, že situáciu v Podkarpatskej Rusi sleduje a bude tomuto regiónu venovať ešte väčšiu pozornosť.

Podčiarkol, že keď bude treba, požiada o pomoc prezidenta. Dodal, že Ukrajina je to unitárny a demokratický štát, v ktorom sa dodržiavajú práva národnostných menšín. Zdôraznil, že napriek tomu Kyjev nikomu nedovolí vydierať seba a nepripustí separatistické nálady na západe krajiny.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

83 %
(6 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 1087x 👤slavo

Ako veľká je reálna ekonomika USA?

 

USA sa pasujú za svetového ekonomického lídra. ...

📅02.11.2019 0 718x 👤StanislavRegec

Čo prekáža Harabínovi na Kotlebovi?

 

Kedy sa stal Harabín vlastencom? Harabín nechce Kotlebu, chce len jeho voličov. Čo musí urobiť Kotleba, ...

📅30.10.2019 0 1121x 👤slavo

Definícia liberála

 

Mikuláš Sliacky definoval fašizmus. Schéma jeho definície je vhodná na definíciu liberála. Načo nám...

📅17.06.2019 0 1263x 👤slavo
,