asfasdf ×

NázorObčana.sk

Zrod „Veľkej trojky“ sa stane historickou udalosťou

 Aktuality

V stredu 22. 11. 2017 sa v Soči stretli prezidenti Ruska Vladimír Putin, Turecka Recep T. Erdogan a Iránu Hasan Rouháni, aby si pohovorili prioritne o konflikte Sýrii, pri riešení ktorého sú garantmi.

23 November
2017 20:06:17

 

Foto: Kremlin

Stretnutie má však význam už samé o sebe. Za ostatných 500 rokov sa Rusko po prvýkrát stretá s dvomi veľkými susedmi na najvyššej úrovni. Znamená to, že zrod „Veľkej trojky“ sa stane historickou udalosťou.

V predvečer tohto stretnutia sa konali aj rokovania náčelníkov generálnych štábov troch štátov a ministrov zahraničia. Pripomeňme si, že to bolo práve takéto stretnutie v Moskve v decembri 2016, keď sa začala zakladať ministerská „trojka“.

Povedzme si priamo, že situácia v Sýrii sa bude rozvíjať tak, ako sa dohodnú títo traja prezidenti. V decembri sa v Soči bude konať mierová konferencia Sýrčanov, kde treba získať čo najväčšie zastúpenie predstaviteľov sýrskej ozbrojenej opozície.

Isté je, že vláda Sýrie sa bude formovať v Damašku, avšak postoje týchto troch mocností rozhodnú ako bude vyzerať nová Sýria, aké záruky získajú rôzne menšiny a regióny. Najdôležitejšie však je, že tieto tri rozhodujúce štáty chcú zachovať jednotnú Sýriu a pritom si ochrániac aj svoje národné záujmy.    

To, že sa tri štáty zhodli v téme sýrskeho riešenia, je zrejme ešte dôležitejšie ako samotné sýrske riešenie. Prečo? Pretože za päťstoročné dejiny vzťahov Ruska s Tureckom a Iránom sa ich predstavitelia v takom formáte ešte nestretli. A keď si uvedomíme politickú váhu týchto štátov v Eurázii, tak len šanca na trojstrannú dohodu má obrovský význam.

Prezidenti prichádzajú na návštevu k Putinovi, ktorý má záujem nielen na dohode o Sýrii, ale aj na vybudovaní celkovej strategickej súčinnosti. Veď spoločne môžu tieto tri štáty mnohé zmeniť aj vo svete. Veď 21. storočie bude storočím Eurázii, s dôrazom na ázijskú časť kontinentu a Irán s Tureckom budú existovať aj bez ohľadu na to, či Európu zasídlia moslimovia alebo bezpohlavní androgýni. 

Podľa vz.ru,  srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(26 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Otvorený list pre p. Milana Uhríka

 

Kým Progresívci chodia ako Jehovisti presviedčať ľudí po bytoch a šíriť klamstvá, my Slováci sa bo...

📅27.05.2019 0 952x 👤slavo

Čaputová je ešte väčšie zlo ako Kiska

 

Poďme voliť, Čaputová nesmie vyhrať. Oligarchovia si ju vybrali ako z automatu na plyšáky. Umyli ju, u...

📅29.03.2019 0 1916x 👤slavo

Po stopách Reagana: herec, komik, šouman Vladimír Zelenskij sa dostal na prvé miesto v ratingu prezidentských kandidátov na Ukrajine

 

Presne dva mesiace pred prezidentskými voľbami na Ukrajine došlo ku zaujímavým rošádam v rebríčku kan...

📅01.02.2019 0 1242x 👤eugenius

Jalal Suleiman o Marošovi Šefčovičovi: „Je to bruselský úradníček a Slovensko je pre neho len kamienkom v mozaike životných úspechov“

 

Pred prezidentskými voľbami na našej politickej scéne sa rozohrávajú zaujímavé šachy. Vytvárajú sa ...

📅01.02.2019 0 1464x 👤eugenius
,