asfasdf ×

NázorObčana.sk

Peter Pellegrini: Hanoj osvetlia Slováci

 Aktuality

Vietnamské hlavné mesto bude mať nový smart systém verejného osvetlenia zo Slovenska. Slovenská spoločnosť Asseco Central Europe včera v Hanoji podpísala Memorandum o spolupráci s mestom Hanoj na dodávku inteligentného verejného osvetlenia.

28 November
2017 13:56:49

 

Foto: vicepremier.gov.sk

„Aj táto investícia je jedným z konkrétnych výsledkov našej cesty do Vietnamu,“ povedal včera podpredseda vlády Peter Pellegrini, ktorý je spolu s ministrom financií Petrom Kažimírom, ministrom hospodárstva Petrom Žigom a podnikateľskou delegáciou na pracovnej ceste v Ázii.

Ako uviedol podpredseda vlády, objem obchodu medzi Slovenskom a Vietnamom od roku 2008 stúpol 80-násobne, ale väčšinou ide o dodávky smerom z Vietnamu na Slovensko. Systém spoločnosti Asseco Central Europe je prvou lastovičkou. Nielenže nahradí dnešnú technológiu osvetlenia najmodernejšími ledkami, ale ich bude aj spravovať.

Tento projekt jednak významne zníži spotrebu elektrickej energie mesta, ktorá patrí medzi najväčšie položky v rozpočte Hanoja, a jednak zvýši kvalitu osvetlenia, čím zároveň zvýši bezpečnosť občanov. Jednotlivé svetelné body môžu v budúcnosti slúžiť pre ďalšie smart city projekty. Ide o jeden z najväčších projektov výmeny verejného osvetlenia na svete, ktorého hodnota v horizonte 10 rokov by mohla dosiahnuť až 150 mil. USD. Ďalšou by malo byť vysielanie slovenskej televízie pre deti Duck TV vo Vietname či vybudovanie Veže priateľstva v Hočiminovom Meste slovenským investorom.

Slovenskú delegáciu včera prijal aj vietnamský prezident Tran Dai Quang. Hlava štátu ocenila, že na Slovensku v minulosti vyštudovalo viacero čelných predstaviteľov krajiny. Podľa prezidenta Vietnamu čoraz viac slovenských podnikateľov má záujem investovať vo Vietname a prisľúbil, že urobia všetko preto, aby im vytvorili vhodné podmienky.

„Nie je veľa krajín na svete, kde keď príde Slovák, môže hovoriť s najvyššími predstaviteľmi krajiny po slovensky,“ povedal P. Pellegrini a dodal, že to dáva výborný základ nielen na politickú, ale aj obchodnú spoluprácu. Vicepremiér sa stretol aj s podpredsedom vlády Vuongom Dinh Hue a s ministrom informatiky a komunikácií Truongom Minh Tuan.

“S Vietnamom máme historicky vynikajúce vzťahy, vietnamskej komunite sa u nás darí a viacerí absolventi slovenských škôl sú dnes na významných pozíciách v rodnej krajine. Sme druhým najvýznamnejším obchodným partnerom Vietnamu z krajín strednej a východnej Európy. Slovensko má veľký potenciál, aby sa pre vietnamských podnikateľov stalo bránou do EÚ. Túto cestu a podnikateľskú misiu hodnotím ako veľký úspech,“ zdôraznil minister hospodárstva Petr Žiga, ktorý sa stretol aj so svojim partnerom ministrom priemyslu a obchodu Tran Tuan Anhom.

Minister financií Peter Kažimír hovoril so svojím rezorným kolegom Dinh Tien Dungom o možnostiach spolupráce v oblasti daní a reformy verejných financií. Vietnamský minister sa zaujímal o projekt bločkovej lotérie a boj proti daňovým únikom. “Slovensko je krajinou, ktorá má rada pravidlá a dodržiava ich. Sme ochotní sa s našimi skúsenosťami podeliť s partnermi z vietnamského rezortu financií,” uviedol minister financií P. Kažimír. Vietnam chce totiž v blízkej dobe pristúpiť k podpisu MLI (multilateral instrument) OECD v oblasti daní a Slovensko ako signatár tejto dohody má s týmto procesom skúsenosti.

P. Pellegrini v Hanoji otvoril aj slovensko-vietnamské obchodné fórum.  Vo svojom príhovore uviedol, že Slovensko je potenciálnou bránou pre vietnamských podnikateľov na vstup na trhy EU a naopak, slovenskí podnikatelia môžu nájsť vo Vietname významných partnerov pre trh v Ázii.

Vicepremiér Pellegrini včera s ministrami Žigom a Kažimírom navštívili aj centrálu spoločnosti FPT Corporation. Tá má ročný obrat 2 mld. USD a zamestnáva 30 000 zamestnancov, z toho 12 000 softvérových inžinierov. Pobočku má aj v Košiciach, kde zamestnáva 260 ľudí, z ktorých 96 percent má VŠ vzdelanie.

Podpredsedu vlády a ministrov sprevádza 30-členná podnikateľská delegácia. Cieľom návštevy je otvorenie dverí slovenským podnikateľom na trhy v týchto ázijských krajinách.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Otvorený list pre p. Milana Uhríka

 

Kým Progresívci chodia ako Jehovisti presviedčať ľudí po bytoch a šíriť klamstvá, my Slováci sa bo...

📅27.05.2019 0 987x 👤slavo

Čaputová je ešte väčšie zlo ako Kiska

 

Poďme voliť, Čaputová nesmie vyhrať. Oligarchovia si ju vybrali ako z automatu na plyšáky. Umyli ju, u...

📅29.03.2019 0 1951x 👤slavo

Po stopách Reagana: herec, komik, šouman Vladimír Zelenskij sa dostal na prvé miesto v ratingu prezidentských kandidátov na Ukrajine

 

Presne dva mesiace pred prezidentskými voľbami na Ukrajine došlo ku zaujímavým rošádam v rebríčku kan...

📅01.02.2019 0 1255x 👤eugenius

Jalal Suleiman o Marošovi Šefčovičovi: „Je to bruselský úradníček a Slovensko je pre neho len kamienkom v mozaike životných úspechov“

 

Pred prezidentskými voľbami na našej politickej scéne sa rozohrávajú zaujímavé šachy. Vytvárajú sa ...

📅01.02.2019 0 1476x 👤eugenius
,