asfasdf ×

NázorObčana.sk

Peter Pellegrini: Hanoj osvetlia Slováci

 Aktuality

Vietnamské hlavné mesto bude mať nový smart systém verejného osvetlenia zo Slovenska. Slovenská spoločnosť Asseco Central Europe včera v Hanoji podpísala Memorandum o spolupráci s mestom Hanoj na dodávku inteligentného verejného osvetlenia.

28 November
2017 13:56:49

 

Foto: vicepremier.gov.sk

„Aj táto investícia je jedným z konkrétnych výsledkov našej cesty do Vietnamu,“ povedal včera podpredseda vlády Peter Pellegrini, ktorý je spolu s ministrom financií Petrom Kažimírom, ministrom hospodárstva Petrom Žigom a podnikateľskou delegáciou na pracovnej ceste v Ázii.

Ako uviedol podpredseda vlády, objem obchodu medzi Slovenskom a Vietnamom od roku 2008 stúpol 80-násobne, ale väčšinou ide o dodávky smerom z Vietnamu na Slovensko. Systém spoločnosti Asseco Central Europe je prvou lastovičkou. Nielenže nahradí dnešnú technológiu osvetlenia najmodernejšími ledkami, ale ich bude aj spravovať.

Tento projekt jednak významne zníži spotrebu elektrickej energie mesta, ktorá patrí medzi najväčšie položky v rozpočte Hanoja, a jednak zvýši kvalitu osvetlenia, čím zároveň zvýši bezpečnosť občanov. Jednotlivé svetelné body môžu v budúcnosti slúžiť pre ďalšie smart city projekty. Ide o jeden z najväčších projektov výmeny verejného osvetlenia na svete, ktorého hodnota v horizonte 10 rokov by mohla dosiahnuť až 150 mil. USD. Ďalšou by malo byť vysielanie slovenskej televízie pre deti Duck TV vo Vietname či vybudovanie Veže priateľstva v Hočiminovom Meste slovenským investorom.

Slovenskú delegáciu včera prijal aj vietnamský prezident Tran Dai Quang. Hlava štátu ocenila, že na Slovensku v minulosti vyštudovalo viacero čelných predstaviteľov krajiny. Podľa prezidenta Vietnamu čoraz viac slovenských podnikateľov má záujem investovať vo Vietname a prisľúbil, že urobia všetko preto, aby im vytvorili vhodné podmienky.

„Nie je veľa krajín na svete, kde keď príde Slovák, môže hovoriť s najvyššími predstaviteľmi krajiny po slovensky,“ povedal P. Pellegrini a dodal, že to dáva výborný základ nielen na politickú, ale aj obchodnú spoluprácu. Vicepremiér sa stretol aj s podpredsedom vlády Vuongom Dinh Hue a s ministrom informatiky a komunikácií Truongom Minh Tuan.

“S Vietnamom máme historicky vynikajúce vzťahy, vietnamskej komunite sa u nás darí a viacerí absolventi slovenských škôl sú dnes na významných pozíciách v rodnej krajine. Sme druhým najvýznamnejším obchodným partnerom Vietnamu z krajín strednej a východnej Európy. Slovensko má veľký potenciál, aby sa pre vietnamských podnikateľov stalo bránou do EÚ. Túto cestu a podnikateľskú misiu hodnotím ako veľký úspech,“ zdôraznil minister hospodárstva Petr Žiga, ktorý sa stretol aj so svojim partnerom ministrom priemyslu a obchodu Tran Tuan Anhom.

Minister financií Peter Kažimír hovoril so svojím rezorným kolegom Dinh Tien Dungom o možnostiach spolupráce v oblasti daní a reformy verejných financií. Vietnamský minister sa zaujímal o projekt bločkovej lotérie a boj proti daňovým únikom. “Slovensko je krajinou, ktorá má rada pravidlá a dodržiava ich. Sme ochotní sa s našimi skúsenosťami podeliť s partnermi z vietnamského rezortu financií,” uviedol minister financií P. Kažimír. Vietnam chce totiž v blízkej dobe pristúpiť k podpisu MLI (multilateral instrument) OECD v oblasti daní a Slovensko ako signatár tejto dohody má s týmto procesom skúsenosti.

P. Pellegrini v Hanoji otvoril aj slovensko-vietnamské obchodné fórum.  Vo svojom príhovore uviedol, že Slovensko je potenciálnou bránou pre vietnamských podnikateľov na vstup na trhy EU a naopak, slovenskí podnikatelia môžu nájsť vo Vietname významných partnerov pre trh v Ázii.

Vicepremiér Pellegrini včera s ministrami Žigom a Kažimírom navštívili aj centrálu spoločnosti FPT Corporation. Tá má ročný obrat 2 mld. USD a zamestnáva 30 000 zamestnancov, z toho 12 000 softvérových inžinierov. Pobočku má aj v Košiciach, kde zamestnáva 260 ľudí, z ktorých 96 percent má VŠ vzdelanie.

Podpredsedu vlády a ministrov sprevádza 30-členná podnikateľská delegácia. Cieľom návštevy je otvorenie dverí slovenským podnikateľom na trhy v týchto ázijských krajinách.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 1286x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 1904x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 1810x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 2219x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,