asfasdf ×

NázorObčana.sk

Juraj Mihaľov, poslanec sídliska KVP v Košiciach odstúpil z funkcie. Prečo?

 Aktuality

Košické sídlisko KVP bude mať nového poslanca. Juraj Mihaľov, ktorý kandidoval za SIEŤ, KDH a NOVA, sa vzdal mandátu.

03 December
2017 19:12:20

 

Foto: Screenshot YouTube

Svoj odchod zdôvodnil tým, že na KVP je ostrý politický boj medzi poslancami a starostom Alfonzom Halenárom (nezávislý) a sídlisko pritom stagnuje. 

Ako vysvetlite svojim voličom to, že ste sa vzdali svojho mandátu poslanca?

Sľúbil som, že budem pre mestskú časť robiť všetko pre jej prospech podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia. Na našom sídlisku som sa okrem všeobecnej práce poslanca venoval najmä oblasti odškodňovania, ak ujmu spôsobí mestská časť, zimnej údržbe či  výstavbe senior domu. Počas môjho pôsobenia na pozícii poslanca som zistil, že úrad v mnohých odvetviach stagnuje. Vedenie úradu sa pustilo do boja proti zastupiteľstvu a rozhodlo sa všemožne sabotovať jeho rozhodnutia. Problémom je prístup starostu a jeho bezbrehé ego, ktoré mu bráni v tom, aby uznal myšlienky zastupiteľstva. Na úrade aj na zasadnutiach zastupiteľstva je neustále napätie a väčšina zo zamestnancov chodí do práce so strachom, čo ich tam čaká.

Sťažovali sa zamestnanci?

Zamestnanci sa posťažovali nám, poslancom a zástupkyni. No keď prišla inšpekcia práce, akúkoľvek šikanu zamestnanci popreli zo strachu o stratu zamestnania. Je mi to ľúto, no žijeme v časoch, kedy sa človek bojí o svoju prácu viac ako pred časom. V tomto smere im zastupiteľstvo nedokáže viac pomôcť.

Vedeli by ste menovať nejaké pochybenia úradu?

Pochybenia je doslova ťažko menovať. Začal by som pri tom, že úrad nekontroloval výstavbu senior domu a zastupiteľstvu bolo na otázky vždy odpovedané v zmysle, že práce prebiehajú podľa plánu. Realita však bola taká, že na stavbe nebol dlhé obdobie vôbec vedený stavebný denník, stavebník navýšil stavbu o jedno podlažie bez povolenia a nedodržiaval harmonogram. Dopadlo to tak, že máme stavbu, na ktorej je dočasne zakázané pracovať a všetko nasvedčuje tomu, že naša mestská časť bude musieť ochrániť stavbu cez zimu za peniaze daňových poplatníkov.

Problémom, ktorý ma osobne zaráža na KVP najviac je informovanie obyvateľov o téme odškodňovania. Totiž, ak sa niekomu na sídlisku KVP stane úraz, z ktorého viní mestskú časť, tak mestská časť je poistená na sumu 500 000 eur na rok v poisťovni Allianz. Na KVP môj záujem o prípady odškodňovania naštartovala situácia, ku ktorej došlo v roku 2009. Jednej pani sa stalo, že si zlomila členok a bola pol roka hospitalizovaná. Dostala od našej mestskej časti odškodnenie v sume 11 000 eur. Táto konkrétna situácia sa však stala na neudržiavanom chodníku a to mi nešlo do hlavy. Postupným zisťovaním som sa dozvedel, že spoločnosť, ktorá sa o zimnú údržbu stará, nenesie za úrazy zodpovednosť. Teda, spoločnosti to môže byť jedno, či sa niekomu niečo stane.

Vrátim sa ale k podstate veci. Ak som sa pýtal veci ohľadom odškodňovania starostu a úradníkov na zastupiteľstve, bolo mi odpovedané, že úrad má vypracovaný postup, ale starosta mi ho nebude vysvetľovať krok po kroku A B C D E F, ale že odpoveď dostanem písomne. O niekoľko dní mi však prišla odpoveď, že úrad nemá vypracovaný postup pri odškodňovaní. Netreba sa potom čudovať, že som to nazval korupčný balíček. Vzniká totiž priestor na korupciu, ak nie sú jasne definované pravidlá a nie sú pre verejnosť zrozumiteľne vysvetlené. Kto je v odškodňovacej komisii? Aké majú títo ľudia vzdelanie? Ako sa voči rozhodnutiu tejto komisie odvolať? Tieto a ďalšie okolnosti okolo odškodňovania by mali byť obyvateľom KVP vysvetlené, no nie sú.

Tých pochybení je naozaj množstvo. Máme na KVP jednu spoločnosť, ktorá vznikla tesne pred voľbami, pracuje v nej syn zamestnankyne úradu a pracuje pre mestskú časť aj bez súťaže. Dokonca došlo k situácii, že firma vykonala prácu na území KVP bez toho, aby ju o to niekto žiadal. Nebol však problém vyplatiť ju. Jednoducho, firma ktorej sa na KVP darí.

Kontrolórka mestskej časti o týchto pochybeniach, nedostatkoch písala vo svojich správach o kontrole, zastupiteľstvo niekoľkokrát vyjadrilo hlasovaním jednohlasne nedôveru starostovi, no ani to so starostom nepohlo.

To Vás presvedčilo, aby ste odstúpil?

Z časti áno. Totiž, na ulici som sa už nestretávam s problémami občanov, ktoré by sa týkali KVP a nášho okolia, ale ľudia sa ma jednoducho pýtajú na to, kedy už budú voľby, čo zas vystrája ten náš starosta a či sa ho nedá odvolať. Na poslednom zastupiteľstve sa starosta aj vyjadril, že neplní uznesenia, ani keď ich podpíše. Síce ďalej vysvetlil, že uznesenia on len podpisuje a vykonáva ich úrad. V rámci diskusie s ním, je však citeľné, že sa starosta zbavuje zodpovednosti. Nesnaží sa o to, aby bola vôľa zastupiteľstva splnená a robí veci tak, aby pre KVP nedopadli dobre. Dokonca v meste sám zo svojej vôle prezentoval názor mestskej časti vo veci výstavby, aj keď sa k danej veci zastupiteľstvo nevyjadrilo. K čomu ani nedostalo príležitosť. Jednoducho, po istom čase sa rokovania miestneho zastupiteľstva zvrtli do osočovaní, urážok a prospech mestskej časti ostal niekde za dverami. V takej atmosfére som sa rozhodol viac nepracovať, pretože spolupráca so starostom je na mŕtvom bode.

Venujete sa situácii KVP aj teraz, ako občan?

Je tomu viac ako týždeň, čo som sa telefonicky objednal ku starostovi na hodiny pre občanov a stanovili sme si nejaké témy. Telefonoval som s jeho asistentkou. V dohodnutý čas som sa na úrad dostavil, no na rokovanie si starosta prizval aj zamestnancov úradu. Tým nahrávanie prekážalo a nesúhlasili s ním. Starosta už bez akejkoľvek snahy o komunikáciu so mnou, rokovanie ukončil a odišiel k sebe do kancelárie. So zamestnancami som sa niekoľko minút rozprával hlavne o téme nahrávania, no nakoniec sme sa dohodli, že kameru vypnem, aby som dostal odpovede k daným témam. K diskusii však už nedošlo, nakoľko momentálne z nejasných príčin na mňa bola privolaná mestská polícia, aby ma z úradu vyviedla. K tejto veci sa aj vyjadrujem na priloženom videu.

Robili ste niečo, čo by niekomu mohlo prekážať? Ako si vy vysvetľujete privolanie polície?

Privolanie polície považujem za zneužitie tejto inštitúcie a za marenie ich času. Nerobil som nič, za čo by som sa cítil previnilo. Chcel som len pre verejný záujem zaznamenať môj rozhovor so starostom. Som veľmi zvedavý na oficiálne vyjadrenie starostu, lebo ten sa stráni odpovedať na moje otázky.

Čo budete robiť ďalej? Máte premyslené ďalšie kroky?

Nedá sa všetko premyslieť dopredu. Môžem Vám ale povedať, že situáciu, ku ktorej došlo konzultujem s právnikom a zvažujeme ďalšie kroky. Považujem za vrchol drzosti, ak privoláte políciu a potom sa k tomu nepriznáte. Plus, doteraz starosta neodpovedal na otázky, ktoré som kládol a opäť len naťahuje čas. Pre toto správanie starostu je jednou z najdiskutovanejších tém na KVP téma jeho odvolania. Mrzí ma, že na Slovensku sú volení funkcionári chránení tak, že pre odvolanie je potrebné vyzbierať 30 percent podpisov obyvateľov pod petíciu a na následnom referende za odvolanie je potrebná účasť aspoň 50 percent obyvateľov. Tieto čísla robia petíciu a hlavne referendum za takmer nerealizovateľné. Nikomu sa do toho nechce, lebo neverí v pozitívny výsledok. Myslím si, že práve to je potrebné na Slovensku zmeniť, aby sme mali väčšie páky na svojich zástupcov.

Čo by ste odkázali čitateľom na záver?

Chcel by som hlavne svojim voličom odkázať, že odstúpenie vnímam ako protest proti tomuto nesprávne nastavenému systému. Verím, že tí, ktorí aktívne sledujú dianie v našej mestskej časti vidia, že je progresívna spolupráca nemožná a že chodiť niekam jesť šišky, hádať sa s pánom čo si hovorí starosta, no vo výsledku neurobiť veľa prospešného, nie je správnou náplňou práce. Chýbal mi ten progres a pocit z dobre vykonanej práce. Teraz, ako občan mám stále možnosti ako spraviť pre našu mestskú časť mnoho prospešného. Verím, že sa najbližšie dni dozvieme o téme odškodňovania viac. Ďakujem Vám za príležitosť, za Vašu dôveru.

Mário Šušek,

vznikajúce hnutie SPD, www.hnutiespd.sk

Video si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 1850x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 2726x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 2483x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 3099x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,