asfasdf ×

NázorObčana.sk

V okolí Ľvovu do poľského autobusu hodili bombu. Ukrajinské média o katastrofálnych poľsko-ukrajinských vzťahoch

 Aktuality

Včera v noci do poľského autobusu, ktorý stal na parkovisku pri hoteli Pánska hora v obci Sokoľniki blízko západno-ukrajinského mesta Ľvov, neznámi páchatelia hodili bombu. Našťastie, nik nebol zranený, pretože autobus bol prázdny.

11 December
2017 17:41:40

 

Foto: Facebook

Ukrajinské média komentujú túto epizódu a uvádzajú, že sa pomaly poľsko-ukrajinské vzťahy znižujú k bodu mrazu. Pripomenuli, že bol to už druhý výbuch v tomto roku: ešte v marci taktiež neznámi páchatelia z granátometu strieľali na budovu poľského konzulátu v meste Luck. V Poľsku marcovú epizódu označili za teroristický čin.

Podľa prvých reakcií poľských politikov a médií, aj výbuch poľského autobusu vo Ľvove  Varšava považuje za teroristický čin. Ukrajinská diplomacia hovorí o provokácii. Minister zahraničia Ukrajiny Pavel Klimkin tvrdí, že radikáli sa snažia ešte viac rozhádať Kyjev a Varšavu a prekaziť oficiálnu návštevu poľského prezidenta Andrzeja Dudu na Ukrajine, ktorá sa má uskutočniť pozajtra. 

Poslanec Ľvovského mestského parlamentu Igor Zinkevič informoval média, že neznámi útočníci rozbili sklo okno na poľskom autobuse a hodili dovnútra bombu. Autobus priviezol poľských turistov na exkurziu do Ľvovu. Je zaujímavé, že zamestnanci hotela Pánska hora, na parkovisku ktorého stal autobus, pre políciu a média tvrdili, že žiaden výbuch nepočuli... Polícia zatiaľ pre média komentáre neposkytuje, krátko poznamenáva, že začala vyšetrovanie.

Poľské média skepticky reagujú na vyhlásenia ukrajinskej polície, pripomínajú, že nenašla ani tých, ktorí v marci strieľali z granátometu na poľský konzulát v Lucku, ako ani tých, ktorí neskôr vyhodili do povetria pomník Poliakom zabitým banderovcami v Gute Peňackej vo Ľvovskej oblasti. Niektoré žiadajú uzatvorenie hraníc s Ukrajinou a zrušenie bezvízového styku EÚ s Ukrajinou. Poľskí radikáli žiadajú vyhnať domov všetkých Ukrajincov, ktorí pracujú v Poľsku.

Na druhej strane ukrajinské média pripomínajú, že aj v Poľsku neznámi páchatelia často vyhadzujú do povetria pomníky „hrdinom“ ukrajinských UPA a OUN a poľskí radikáli napádajú na Ukrajincov, ktorí pracujú v Poľsku. Výbuch poľského autobusu vo Ľvove ešte viac zhoršuje vzťahy medzi obidvoma krajinami a ohrozuje plánovanú návštevu poľského prezidenta na Ukrajine.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Otvorený list pre p. Milana Uhríka

 

Kým Progresívci chodia ako Jehovisti presviedčať ľudí po bytoch a šíriť klamstvá, my Slováci sa bo...

📅27.05.2019 0 968x 👤slavo

Čaputová je ešte väčšie zlo ako Kiska

 

Poďme voliť, Čaputová nesmie vyhrať. Oligarchovia si ju vybrali ako z automatu na plyšáky. Umyli ju, u...

📅29.03.2019 0 1928x 👤slavo

Po stopách Reagana: herec, komik, šouman Vladimír Zelenskij sa dostal na prvé miesto v ratingu prezidentských kandidátov na Ukrajine

 

Presne dva mesiace pred prezidentskými voľbami na Ukrajine došlo ku zaujímavým rošádam v rebríčku kan...

📅01.02.2019 0 1243x 👤eugenius

Jalal Suleiman o Marošovi Šefčovičovi: „Je to bruselský úradníček a Slovensko je pre neho len kamienkom v mozaike životných úspechov“

 

Pred prezidentskými voľbami na našej politickej scéne sa rozohrávajú zaujímavé šachy. Vytvárajú sa ...

📅01.02.2019 0 1465x 👤eugenius
,