asfasdf ×

NázorObčana.sk

Generálny prokurátor Ukrajiny: chaos vo veci zatýkania prezidentov

 Aktuality

Ukrajinské média informačnou hviezdou začiatku tohto týždňa urobili generálneho prokurátora Ukrajiny Viktora Šokina. Novinárov zaujali meditácie prokurátora na margo možností zatýkania prezidentov – súčasného a bývalého.

31 Marec
2015 07:17:59

Foto: unian

Zistila sa paradoxná vec: Viktor Šokin sa domnieva, že môže zatknúť súčasného prezidenta a  priznáva, že nedokáže potrestať bývalého. Pomerne originálne vyhlásenie odznelo z úst generálneho prokurátora Ukrajiny v priebehu rozhovoru pre televíziu Inter. Viktor Šokin sebavedome vyhlásil, že preňho neexistujú „nedotknuteľní“ politici - nech pôsobia aj v tých najvyšších funkciách vo vedení krajiny.  

„Nech to bude najvyšší predstaviteľ štátu, predseda vlády alebo iný vysokopostavený štátny činiteľ – je to jedno. Ak spácha trestný čin, bezpodmienečne bude potrestaný a ponesie zodpovednosť,“ prízvukoval.

Ukrajinské média však prízvukujú, že rozvášnený počas televízneho rozhovoru prokurátor asi stratil pôdu pod nohami a akosi pozabudol, že prezident počas vykonávania svojej funkcie má imunitu a, bohužiaľ, podľa výrazu Šokina, je nedotknuteľný... Novinári ironizujú, že generálny prokurátor by mal lepšie ovládať abecedu legislatívy: zatknúť súčasného prezidenta jednoducho nemôže.

Na druhej strane už vzápätí v tom istom televíznom rozhovore Viktor Šokin priznal, že má prikrátke ruky, aby dostal bývalého prezidenta Ukrajiny Viktora Janukoviča. „V otázke zatknutia bývalého prezidenta Janukoviča a ľudí, ktorí spolu s nim utiekli z krajiny, sú určité ťažkosti. Po prvé, nemáme informácie, či títo ľudia prijali občianstvo iných krajín. Ak áno, musíme zistiť – ktoré sú to krajiny. Problém je v tom, že je veľa štátov, z ktorými nemáme dohodu o extradícii, teda o vrátení občanov našej krajiny na jej územie na požiadavku oficiálnych orgánov Ukrajiny. V prípade Ruska tieto ťažkosti sú prakticky neprekonateľné. Ako je známe, Rusko svojich občanov neodovzdáva. Preto hovorím, že v tejto veci sú určité ťažkosti,“ zdôraznil generálny prokurátor.      

Napriek tomu sa nemieni vzdávať. „Napriek všetkému použijeme všetky prostriedky a pokúsime sa o to, aby ľudia – bez rozdielu, či sú to občania Ukrajiny alebo cudzinci – ktorí spáchali zločiny na našom území, boli potrestaní v súlade s ukrajinskými zákonmi,“ podčiarkol Viktor Šokin.

Niektorí ukrajinskí novinári v tejto súvislosti ironicky konštatovali, že generálny prokurátor Ukrajiny sa domnieva, že môže zatknúť súčasného prezidenta Ukrajiny, ale priznáva, že je bezmocný a nedokáže potrestať bývalého prezidenta.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

75 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

,