asfasdf ×

NázorObčana.sk

Quo vadis, slovenská justícia?

 Aktuality

Keď sa človek začne viac zaujímať o kontroverzné súdne procesy, ktoré na Slovensku od čias jeho vzniku prebehli, ide do toho s tým, že stav slovenskej justície je zlý. No po čase zistí, že sa mýlil. Je to ešte horšie.

16 Apríl
2014 08:41:49

V nasledujúcom článku uvádzam tri kauzy, ktoré otriasli dejinami slovenského súdnictva a hoci sa to na prvý pohľad nezdá, majú toho veľa spoločného. Detailný rozbor každého z nich nájdete na internete, vo filmoch či knihách a nedá sa spracovať do jedného krátkeho článku, preto sú uvedené v skratke.


Kauza Cervanová
Júl 1976. Dvadsaťročná študentka medicíny bola naposledy videná v priestoroch internátu v Mlynskej Doline. Následne ju mali uniesť, znásilniť a utopiť siedmi mladíci pochádzajúci z Nitry. Vykonštruovaný proces plný falošných výpovedí, zastrašovania svedkov i obvinených, záhadných strát dôkazov či neochoty (alebo až prílišnej ochoty?) vyššej moci odhaliť skutočnú pravdu trval až do roku 2006. Za všetko hovorí štatistika: 7 ľudí odsúdených, dokopy na 108 rokov nepodmienečne, navrhované 3 tresty smrti, 5 ľudí emigrovalo kvôli prípadu zo Slovenska, 4 korunní svedkovia boli pri výsluchoch bití, 21 svedkov pod stálym psychickým tlakom a vydieraním, 2 svedkyne počas výsluchov potratili, pričom vyšetrovatelia boli informovaní o tom, že ženy sú tehotné a 2 ľudia trestne stíhaní za útok na verejného činiteľa po tom, čo šírili pravdu o tomto prípade.
Film: Kauza Cervanová (Robert Kirchhoff)
Knihy: Případ Ľudmily Cervanové: Dlouhá cesta spravedlnosti (Margaréta Cervanová)
Prípad medička (Ľuba Lesná)
Internet: http://www.kauzacervanova.sk/


Obdobie Mečiarizmu – Únos M. Kováča a vražda R. Remiáša
August 1995. Michal Kováč ml., syn vtedajšieho prezidenta bol násilne zavlečený do rakúskeho Hainburgu. Z prípadu bola podozrivá Slovenská informačná služba na čele s Ivanom Lexom. Oskar Fegyveres, svedok tohto prípadu, vypovedal, že za zavlečením stojí SIS a následne zo strachu o svoj život odišiel do zahraničia. Róbert Remiáš, ktorý bol spojkou medzi Fegyveresom a novinármi, zahynul pri výbuchu automobilu na križovatke bratislavských ulíc Karloveská, Botanická a Devínska cesta. Vyšetrovaním bolo zistené, že príčinou výbuchu automobilu bolo asi 150 až 200 gramov výbušniny. Ivan Lexa, ani nikto z SIS neboli nikdy odsúdení vďaka tzv. Mečiarovým amnestiám, ktoré platia dodnes.
Knihy: Mečiar a mečiarizmus (Marián Leško)
Krycie meno Bežec (Peter Tóth)


Hedviga Malinová
August 2006. Vysokoškolská študentka maďarskej národnosti ohlásila na polícii, že ju v Nitre napadli dvaja muži kvôli tomu, že hovorila po maďarsky. Policajné vyšetrovanie bolo zastavené v septembri s tým, že si celý čin vymyslela. Právny zástupca následne obvinil políciu z klamstva. Hedviga Malinová uviedla, že na ňu policajti psychicky tlačili a kričali, že ak sa neprizná ku klamstvu, dajú ju do väzby. Celá kauza nabrala politický podtón, keď na tlačovej besede Robert Fico a Robert Kaliňák ešte pred ukončením policajného vyšetrovania tvrdili, že si útok vymyslela. Krátko po tom však generálny prokurátor aj inšpekcia ministerstva vnútra pripustili, že polícia i prokuratúra pochybili. Pre potreby vyšetrovania bolo špeciálnym tímom vykonaných niekoľko nových znaleckých posudkov, ktoré však vyvolali viac otázok než odpovedí. Medzitým sa vláda Ivety Radičovej Hedvige ospravedlnila, no v roku 2012 Róbert Kaliňák znova zopakoval, že sa skutok nestal a Malinová si ho vymyslela. V súčasnosti je Hedviga Žáková-Malinová obvinená z krivej výpovede a novozvolený prezident Andrej Kiska jej v prípade odsúdenia prisľúbil milosť.
Knihy: Hedviga (Marie Vrabcová)
Internet: http://hedviga.fair-play.sk/Tieto tri procesy sú len malou vzorkou toho, čím všetkým je slovenská justícia pošpinená a zneuctená. Prípadov, ktoré by sme k nim mohli pridať, je hneď niekoľko: vražda Ernesta Valka, neslávne slávna Gorila, nevymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora prezidentom Gašparovičom či Harabinovo pôsobenie v justícii ako takej.

A ja sa pýtam: Naozaj nikomu z ľudí skutočne zodpovedných za tieto prešľapy nezáleží na tom, že boli zavraždení, zbití a mučení nevinní ľudia? Naozaj im je jedno, že skutoční vrahovia a násilníci sa stále pohybujú bez trestu medzi nami? Naozaj nikoho nezaujíma, čo cíti matka Róberta Remiáša, čo cítia Nitrania odsúdení na roky väzenia vo vykonštruovanom procese, alebo čo cíti žena, ktorú slovenská spolitizovaná justícia donútila vysťahovať sa zo Slovenska a prijať maďarské občianstvo? Naozaj nikomu neprekáža, že tieto praktiky majú patriť do čias bývalého režimu a v demokratickej republike, ktorou podľa Ústavy Slovensko je, nemajú čo hľadať? Quo vadis, slovenské súdnictvo?

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

67 %
(6 hodnotení)
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

KristinaJanscova


Podobné články

TOP články

,