asfasdf ×

NázorObčana.sk

Sú Vianoce skutočne šťastné a veselé?

 Aktuality

Vianoce - čo pre nás znamenajú? Stres, nákupy, upratovanie, frustráciu alebo pokoj šťastie, lásku a pohodu v kruhu spokojnej rodiny?

08 December
2014 19:35:13

 

       Nezadržateľne sa približujú  Vianoce, ktoré sa často pýšia prívlastkom šťastné a pokojné. Je tomu v našej uponáhľanej dobe skutočne tak?  Mám dojem, že z roka na rok sa v médiách i v obchodoch objavujú vianočné reklamy a tovary v skoršom časovom termíne. Ešte donedávna sa vianočná výzdoba a vianočný predaj zahájil až začiatkom decembra, ale teraz už v októbri veselo  vysielali vianočné reklamy. Dokonca na internete sa začali síriť petície, aby sa čas reklám a vianočnej výzdoby posunul na december, a nie na október alebo november. Dúfam, že toto vianočné šialenstvo nepríde do takého štádia, že vianočné ozdoby , stromčeky a reklamy na nás budú útočiť už od začiatku septembra. Kde sa potom vytráca čaro Vianoc? Pôsobí to potom iba ako dokonalá skomercionalizovaná udalosť, ktorej hlavným cieľom je predať tovar za každú cenu. 

        Okrem nákupného predháňania sa po obchodoch v našich domácnostiach vládne stále predstava, že pokiaľ nebude všetko upratené, poumývané, napečené aspoň 10 druhov vianočného pečiva, Vianoce ani neprídu. V mnohých domácnostiach to potom pri štedrovečernom stole vyzerá ako pri boji. Unavená  manželka si dá veľkú námahu, aby všetko sviatočne pripravila. Odmeny vo forme poďakovania sa dočká máloktorá. Menšie deti väčšinou pištia a už chcú vidieť darčeky pod stromčekom a tak často super vianočnú večeru iba rozbabrú. Naše dospievajúce zlatíčka  sú  sústavne napojené na tablet alebo notebook prípadne IPhone, ani nevedia čo zjedia, pretože komunikácia cez digitálnu techniku s virtuálnymi priateľmi je podstatne zaujímavejšia. Manžel unavený z práce považuje všetky tieto prípravy často za zbytočné. A tak hodiny prípravy manželiek často ostanú nedocenené. Tieto strážkyne rodinného krbu sú potom frustrované a nie div, že častokrát sa pokojný a šťastný večer zmení na bojové pole. Mnohokrát malá nevinná poznámka od najbližších príbuzných rozdúcha pri štedrovečernom stole poriadnu metelicu. 

        Na druhej strane je aj veľa takých, ktorí trávia vianočné sviatky osamotení. Sú to ľudia bez domova, slobodní, vdovci a vdovy alebo takí, ktorí majú rodiny veľmi vzdialené od ich domovov. Títo ľudia častokrát miesto príjemnej a pokojnej atmosféry Vianoc prežívajú ťažké stavy depresie.

      Páči sa Vám takýto obraz Vianoc? Mne teda nie. Ja sa rada vraciam do zasnežených Vianoc, ktoré som vnímala zvedavými detskými očami a boli pre mňa čarokrásne. Skúsme si vo vianočné dni dať veci, ktoré sú omnoho vzácnejšie ako predražené darčeky. Urobme aspoň niekoľkých ľudí okolo seba šťastných. Dajme im lásku, úsmev a pocit, že sú pre nás dôležití. Verím tomu, že práve úsmev dokáže rozžiariť vianočnú pohodu viac ako všetky úžasné žiarovky a LED-ky. Tie najdôležitejšie veci v našom živote sú ukryté v hĺbke nášho srdca a najkrajšie okamihy života  sú častokrát  úplne zadarmo.

     Želám  si, aby vo všetkých domácnostiach tohto roku zavládla skutočná pohoda, pokoj a teplo domova.  A aj keď nebude všetko upratané a nie všetky koláče a darčeky budú podľa Vašich predstáv  darujte si lásku, úsmev a vzájomné porozumenie. A nezabudnite na čarovné slovíčko ďakujem.  Skúste aspoň počas Vianoc povedať niekomu,na kom Vám skutočne záleží vvetu: Ďakujem, že ťa mám a môžem kráčať životom po tvojom boku. 

 

Foto: obrazky.vychytane.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(9 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

dadinka1967


Podobné články

TOP články

,