asfasdf ×

NázorObčana.sk

Depresia- problém modernej spoločnosti ?

 Aktuality

Ste smutný, nič Vás nebaví, uniká Vám zmysel života? Prežívate ťažké životné obdobie? Stratili ste milovaného človeka, rodinu, prácu, zápisíte s ťažkou chorobou? Nezúfajte, aj depresia sa v súčasnosti dá kvalitne liečiť a Váš život sa môže zmeniť.

11 Apríl
2015 07:54:55

Čo je vlastne depresia?

Depresia je psychická porucha, ktorá postihne niekedy počas života takmer každého piateho človeka.Úzko súvisí so zmenami chemických látok tzv. neurotransmiterov, ktoré sa uvoľňujú v nervových zakončeniach buniek a porucha v ich rovnováhe sa podieľa na vzniku depresie. Medikamentózna liečba upravuje nerovnováhu v hladinách neurotransmiterov a tým situáciu normalizuje.Rôzne príznaky depresie sa môžu vyskytnúť až u tretiny obyvateľstva. Môže zahŕňať pocity smútku, beznádeje, únavy, znížené sebahodnotenie a pokles sebavedomia, poruchy spánku a rôzne, často mnohopočetné bolesti. Smútok určite pozná každý z nás. Obyčajne vzniká po nepríjemnom zážitku či strate niekoho dôležitého. Vtedy je psychologicky zrozumiteľný, odôvodniteľný, jeho intenzita a trvanie sú zvyčajne úmerné vyvolávajúcej príčine. Depresia je však na rozdiel od bežného smútku chorobný stav, ktorý môže vzniknúť aj bez zjavného dôvodu. Depresia je vážny stav, ktorý si vyžaduje liečbu.

Čo môže spustiť depresiu?

Každý človek reaguje na vonkajšie podnety svojím vlastným spôsobom. Epizóda depresie môže nasledovať bezprostredne po dramatickej príhode, akou je napríklad úmrtie v rodine, rozvod, narodenie dieťaťa, vyrovnávanie sa s nevyliečiteľnou chorobou. Niektorí ľudia zažijú depresiu bez akéhokoľvek zjavného dôvodu.Odpoveď na stresujúci zážitok bude u konkrétnej osoby vždy závislá od jej psychologického typu, výchovy a vzdelania, i od rôznych okolností. Ľudia, ktorí sami seba hodnotia negatívne, majú pravdepodobne zafixovaný psychický stereotyp, následkom ktorého vidia na živote len jeho záporné stránky. Obviňujú sa z toho, čo sa im nedarí a nedokážu oceniť seba samých v tom, v čom postupovali správne.

Ako sa depresia prejavuje?

– strata záujmu, energie a radosti zo života, niekedy sprevádzané úzkosťou, strach, neschopnosť riešiť problémy
– nedostatok elánu a motivácie spôsobuje, že i jednoduché úlohy sa zdajú byť namáhavé či nezvládnuteľné
– celková únava, nedostatočná sústredenosť
– agitovanosť a nepokoj, podráždenosť
– zmeny chuti na jedlo, a to tak jej zvýšenie, ako i zníženie
– zmeny spánku, zvýšená spavosť alebo nespavosť
– strata sebadôvery, vyhýbanie sa kontaktom s ostatnými
– pocity nepríjemnosti, bezmocnosti a beznádeje, až samovražedné myšlienky
– zápcha, menštruačné poruchy, psychosomatické ťažkosti, svrbenie a bolesti

Je možné depresiu liečiť?

Liečbu depresie je potrebné prenechať do rúk odborníkom psychológom, ktorí na základe diagnostiky navrhnú postup liečby. V súčasnosti sa uplatnuje kognitívno-behaviorálna terapia, interpersonálna terapia a medikamentózna liečba antidepresívami.

Čo môžete pre seba urobiť sami?

– navštívte psychológa
– skúste cvičiť – je známe, že to často pomôže zmierniť depresiu
– zamyslite sa nad tým, či je vaša strava vyvážená
– vyhnite sa veľkým dávkam alkoholu, ktoré nepochybne môžu vyvolať depresiu keď pominie bezprostredné uvoľnenie
– netrápte sa tým, že málo spíte, ak vám to pomôže, čítajte si knihu alebo počúvajte rádio
– uvedomte si, že depresia nie je prejavom slabej povahy, ale že ide o chorobu, z ktorej sa zasa uzdravíte i keď tomu teraz nie je ľahké uveriť

- stretávajte sa s pozitívne ladenými ľudmi

Depresia je chorba , ktorá je v súčasnosti je liečiteľná a zvládnuteľná, avšak za podmienky, že sa správne diagnostikuje a správne lieči.

Foto: www.wep.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

dadinka1967


Podobné články

TOP články

,