asfasdf ×

NázorObčana.sk

Labyrint: Útek - adrenalín a zatajený dych

 Aktuality

Režisérsky debut Wesa Balla vyvolal napätie aj smiech. Neočakávané zvraty no klasická zápletka – aký bol Labyrint: Útek?

08 Október
2014 16:54:28

zdroj: rottentomatoes.com

Už 18. septembra sa v slovenských kinách začali predávať vstupenky na očakávaný americký film Labyrint: Útek. Natočený podľa knižnej predlohy Jamesa Dashnera z roku 2009 a s mladými, novými hercami bol film predurčený na úspech najmä u mladších divákov.

Hlavný hrdina, 16 – ročný Thomas sa nečakane ocitne na neznámom mieste, v komunite chlapcov a obklopený mrazivým bludiskom. Usadlosť vytvorená v strede ničoho má však svoje pravidlá – každý má svoje miesto a nikto nespochybňuje pravidlá. Thomas sa pridá k tzv. bežcom a skúma nebezpečný, stále sa meniaci labyrint. Nájdu spolu cestu von?

V čase, keď sa filmové adaptácie fikcie pre mladých stávajú viac a viac populárnymi, nie je nič zvláštneho na tom, že aj práve Labyrint sa dostal na filmové plátna. Vo filme sa po príchode Thomasa (Dylan O´Brien) otrasie celá „civilizácia“ a nastanú zmeny, ktoré sa však niektorým členom nepáčia. 

Labyrint sám o sebe vyvoláva dojem väzenia. Obyvatelia síce vidia modrú oblohu, no sú zatvorený medzi masívnymi sivými stenami. Stáva sa rovnako dôležitou postavou ako tie, ktoré ho obývajú. Vďaka skvelým efektom spôsobuje rešpekt aj strach, je nepredvídateľný a stále prítomný. Okrem toho má aj ochrannú funkciu, na noc v sebe zatvára nebezpečné, polomechanické stvorenia podobné pavúkom. V koncepte strašidelných príšer sa diváci dočkali len jedného prevedenia, no vďaka skvelému načasovaniu adrenalínových scén so správnou hudbou a napäťovým oblúkom to úplne stačilo.

Najzaujímavejší aspekt filmu spočíva v klasickej zápletke. Je lepšie zotrvať v strede labyrintu a zostať v bezpečí, alebo riskovať život s neistou možnosťou oslobodenia sa? Každá z postáv má vlastnú odpoveď na túto otázku, ktorá sa v podstate vyrieši až v posledných minútach filmu.

Herci aj režisér odviedli skvelú prácu. Záver filmu dokázal nahnevať, no ako to už býva, tvorcovia vedia ako vyvolať túžbu po ďalšej časti a ako prilákať davy. Labyrint: Útek má aj svoje nedostatky, no oplatí sa pozrieť si ho. Nejde o slabú napodobeniny Hier o život, ale o úplne novú sériu zaujímavých, originálnych filmov. 7/10

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(5 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

JK


Podobné články

Stará láska nehrdzavie (2019)

 

Komediálne prekvapenie roka? Skôr sympatická romantická oddychovka...

📅21.07.2019 0 961x 👤sdgda

Posledné večery na Zemi (2018)

 

Hypnotizujúca sila filmového média v plnom rozsahu...

📅22.06.2019 0 760x 👤sdgda

Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari (2018)

 

Trpká a mrazivá konfrontácia s vlastnými dejinami...

📅20.04.2019 0 1357x 👤sdgda

Joe (2013)

 

Na juh od raja...

📅13.02.2019 0 1326x 👤sdgda

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,