asfasdf ×

NázorObčana.sk

Žiť, umrieť a opakovať - Na hrane zajtrajška

 Aktuality

Film, ktorý sa do slovenských kín dostal už 5. júna veľmi prekvapil. Dopredu zavrhnutý, klasický scenár o invázii mimozemšťanov si získal mnoho fanúšikov a pochvalu kritikov.

10 Október
2014 11:05:25

Pod skúseným pohľadom režiséra Douga Limana sa film Na hrane zajtrajška stal doslova trhákom. Zaujímavé prostredie (mimozemskí votrelci sa rozhodli prekvapivo začať Európou), inteligentný prístup k deju a humorné situácie sú elementy výborne spojené do tohto akčného sci- fi thrilleru.

Keď sa Maj. William Caje (Tom Cruise), úspešný PR predstaviteľ armády dostaví na stretnutie s cieľom predstaviť nadriadenému novú kampaň pre bitku, ktorá sa nedá vyhrať, jeho život sa začne závratnou rýchlosťou blížiť ku koncu. Miesto potľapkania po chrbte a pekného úsmevu dostane let 1. triedou priamo na bojisko, bez výcviku či inštrukcií k novej technike exoskeletu (požité aj vo filme Elysium).

Je zvláštne sledovať Toma Cruisa, zvyčajne vážneho akčného hrdinu, ako postavu nervóznu a spotenú  už len z myšlienky boja proti rase Mimikov. Cage sa nepripravený vrhne s krikom do boja, z ktorého niet úniku. Na pláži vo Francúzku je svedkom smrti elitnej vojačky Rity Vrataski (Emily Blunt). Cage zomrie ďalší, no predtým sa ešte čírou náhodou poráta s Alfa vodcom Mimikov. Dlho však mŕtvym nezostane, režisér stlačí tlačidlo reštart a Cage je stále dookola nútený opakovať deň, až kým nie je celý taký, ako má byť. Rita ho musí vycvičiť do boja, psychicky zoceliť a on musí prehľadať cesty osudu a nájsť tu správnu – teda donekonečna umierať.

Už len z princípu tento film nemal byť populárny. Natočený podľa japonskej predlohy od Hiroshiho Sakurazaka  a s ničím nevýnimočným trailerom diváci zvažovali návštevu plátna. Film si však skvelý zvuk a veľkú pozornosť zaslúžil. Grafici sa potrápili s mimoriadne vyspelými Mimikmi, dodali im kolektívne supervedomie predpovedajúce budúcnosť a zápletka je na svete. Tom Crusie a Emily Blunt majú čo robiť aby našli ich centrálny mozog a spoločne ho zničili. Sú to ale skúsení herci a ich výkony sú príjemné na pohľad. Vytknúť sa dajú len málo rozvinuté životy postáv.  Zbabelý vojak, z ktorého sa stal dobrý vojak, je jediná charakteristika Cagea, ktorú diváci uvidia. Príbeh je ale výborne premyslený, uchováva v napätí a očakávaní až kým nedôjde k ďalšej prestrelke.

Zakončenie sa bude páčiť najmä fanúšikom Matrixu. Posledná tretina filmu veľmi pripomína Matrix Revolutions.  Fakty sa popletú, časové roviny pomiešajú a z konca filmu mám len o niečo menší zmätok ako z Matrixu. Celkový dojem je však skvelý, preto 8/10.

zdroje: rottentomatoes.com , csfd.cz

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(5 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

JK


Podobné články

Stará láska nehrdzavie (2019)

 

Komediálne prekvapenie roka? Skôr sympatická romantická oddychovka...

📅21.07.2019 0 1261x 👤sdgda

Posledné večery na Zemi (2018)

 

Hypnotizujúca sila filmového média v plnom rozsahu...

📅22.06.2019 0 975x 👤sdgda

Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari (2018)

 

Trpká a mrazivá konfrontácia s vlastnými dejinami...

📅20.04.2019 0 1712x 👤sdgda

Joe (2013)

 

Na juh od raja...

📅13.02.2019 0 1634x 👤sdgda

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,