asfasdf ×

NázorObčana.sk

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

 Aktuality

Dobrodružná komédia so záhadným no príhodným názvom chytí za srdce najmä milovníkov slávneho Forresta Gumpa. Film natočený podľa knižnej predlohy od švédskeho autora je vhodný na spríjemnenie nedeľného večera.

12 Október
2014 18:59:13

Keď Jonas Jonasson napísal knihu Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol, okamžite sa stala celosvetovým bestsellerom. Ako to už vo svete filmu býva, o námet sa pobilo zopár štúdií a tak sa na plátna nakoniec dostal navštevovaný snímok, napriek tomu že v čase premiéry bol najdrahším filmom švédskej kinematografie.

Storočný starček Allan Karlsson (49-ročný Robert Gustafsson s celkom presvedčivým make-upom) má veľmi rád svoju mačku. Keď ho o ňu pripraví líška, prvý krát sa oficiálne zoznámime s jeho vášňou pre explózie. Allan sa ocitne v domove dôchodcov a práve na jeho sté narodeniny, keď sa celá spoločnosť chystá na veľkú oslavu, starček otvorí okno a vydá sa do sveta. Už na prvej zastávke (autobusová stanica) sa stretáva s nepríjemným príslušníkom gangu. Ten mu prikáže postrážiť kufor plný peňazí z nelegálnej činnosti. Allan je však celkom prostoduchý no paradoxne geniálny, nastúpi teda do autobusu aj s kufrom a vydá sa do neznáma. Takto sa do filmu dostáva zápletka, skvelý námet na dramatickú komédiu, keď sa za starčekom ženie celý klan rozzúrených motorkárov.

Zaujímavejšou a tiež komickejšou časťou filmu sú spomienky na minulosť. Od detstva cez dospelosť až po starobu – švédsky Forrest Gump sa zrazu stáva hybnou silou svetových historických udalostí. So svojou láskou pre explózie vyrába jadrovú zbraň, ocitá sa v koncentračnom tábore s fiktívnym dvojčaťom Alberta Einsteina, ktorý je však ešte hlúpejší ako Allan sám. Stretáva Stalina, Franca, Reagana, Trumana, vedca Oppenheimera, Gorbačova, v knihe dokonca aj Churchilla a Mao Ce-tunga.

Film je plný jednoduchého humoru a nereálnych situácií, ktoré prídu presne vtedy, keď ich nečakáte. Hrdina prechádza životom so závidenia hodnou ľahkosťou a nevedomky zlepšuje život ľuďom okolo seba. Sem tam nejaká mŕtvola, výmena informácií medzi KGB a CIA a je z toho okúzľujúci príbeh.  7/10

Ak ste sa ešte nerozhodli, či si film pozrieť alebo nie, možno Vás presvedčí ukážka dialógu. Je síce z knihy, no film sa od svojho základu veľmi neodkláňa.

Allan : „Rozmýšľam...“                                                                              

Stalin: „Nad čím?“

Allan: „Prečo si neoholíte tie fúzy?“

Tým sa večera skončila, lebo prekladateľ odpadol.

zdroje: gimlifilm.com, internet

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

JK


Podobné články

Stará láska nehrdzavie (2019)

 

Komediálne prekvapenie roka? Skôr sympatická romantická oddychovka...

📅21.07.2019 0 863x 👤sdgda

Posledné večery na Zemi (2018)

 

Hypnotizujúca sila filmového média v plnom rozsahu...

📅22.06.2019 0 697x 👤sdgda

Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari (2018)

 

Trpká a mrazivá konfrontácia s vlastnými dejinami...

📅20.04.2019 0 1265x 👤sdgda

Joe (2013)

 

Na juh od raja...

📅13.02.2019 0 1244x 👤sdgda
,