asfasdf ×

NázorObčana.sk

Austenland - vstúpte do sveta Jane Austenovej

 Aktuality

Patríte medzi fanúšikov regenstkého Anglicka, pána Darcyho, Colina Firtha, Jane Austenovej alebo len nepohrdnete žiadnou „trafenou“ romantickou komédiou? V tom prípade si určite vychutnáte toto „austenovské“ šialenstvo s Keri Russell v hlavnej úlohe.

21 Október
2014 15:01:38

Jane Heyesová je tridsaťročná žena, ktorej obsesia svetom príbehov Jane Austenovej zasahuje do ľúbostného života. V domácnosti slečny Heyesovej spozorujeme pozorudhodnú zbierku čajových servisov  z doby Austenovej, bábiky v čepcoch zobrazujúcu samotnú autorku, ale aj papierovú maketu Colina Firtha v životnej veľkosti, najslávnejšieho predstaviteľa zachmúreného lámača sŕdc z románu Pýcha a predsudok. Špičkou ľadovca je  nadpis „PÁN DARCY BOL TU“ nad Janinou posteľou v spálni. Také niečo by odstrašilo aj nazamilovanejšieho muža na svete...

 Jane však chce zažiť „skutočný“ svet Jane Austenovej a preto sa vydá do „Austenlandu“ vo Veľkej Británii, kde si podnikateľka slečna Wattlesbrooková zarába predávaním ilúzií, že svet Jane Austenovej i jej doba sa dá prežiť aj v 21. storočí v modernom Anglicku.

Nechýba veľkolepé sídlo, sluhovia a slúžky a takzvaná vyššia spoločnosť, kde si každá zákazníčka Austenlandu prežije „tú svoju romancu“. 

Jane čoskoro pochopí, že táto hra nie je celkom podľa austenovských pravidiel. Realita sa mieša so skutočnosťou a Jane sa musí rozhodnúť, čomu uverí...

Dej je pestrý a nenudí, avšak, miestami vyznievajú niektoré scénky prehnane až gýčovo. Okrem herecky excelentného prevedenia pána Noblyho v podaní šarmantého Brita JJ Fielda, nestoja ostatné výkony jeho mužských kolegov za zmienku. Pôsobia prehnane, čobol pravdepodobne zámer, takže kritika spadá určite aj na plecia režisérky a scenaristky v jednej osobe Jerushy Hess.

Keri Russell stvárnila Jane Heyesovú presvedčivo a dodala jej sympatický šarm nenútenej krásy a inteligencie, čo dvíhlo úroveň celého filmu. Je škoda, že príbeh scenáristka nepostavila na inteligentnejšom humore. Scény, ktoré majú rozosmiať sú príliš prvoplánové a trochu „ošúchané“.

Aj keď miestami príbeh pripomína gýčovú frašku, dajte mu šancu. Ak si odmyslíte isté nevydarené momenty, dá sa Austenland nazvať pekným romantickým príbehom. V závere sa môžete tešiť na bitku, čarovné romantické vyznanie a samozrejme ... happyend!

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

67 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

mia2088


Podobné články

Stará láska nehrdzavie (2019)

 

Komediálne prekvapenie roka? Skôr sympatická romantická oddychovka...

📅21.07.2019 0 863x 👤sdgda

Posledné večery na Zemi (2018)

 

Hypnotizujúca sila filmového média v plnom rozsahu...

📅22.06.2019 0 697x 👤sdgda

Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari (2018)

 

Trpká a mrazivá konfrontácia s vlastnými dejinami...

📅20.04.2019 0 1265x 👤sdgda

Joe (2013)

 

Na juh od raja...

📅13.02.2019 0 1244x 👤sdgda
,