asfasdf ×

NázorObčana.sk

Sex, drogy a peniaze – to je nový film Vlk z Wall Street

 Aktuality

16.januára mala na Slovensku premiéru dlho očakávaná filmová novinka, Vlk z Wall Street. Film majstrovsky zobrazuje temnú stránku sveta veľkých peňazí a neúmerného bohatstva.

19 Január
2014 11:53:05

Film je natočený na základe skutočnej udalosti, životného príbehu amerického makléra Jordana Belforta. Belfort v deväťdesiatych rokoch založil a viedol spoločnosť Stratton Oakmont, ktorá obrala svojich klientov o stovky miliónov dolárov. V roku 1998 bol Belfort obvinený z prania špinavých peňazí a podvodov s cennými papiermi. Stále dlží americkej vláde okolo 110 miliónov dolárov, ktoré musí splácať. Doteraz splatil len zhruba 243tisíc dolárov, aj keď predajom svojich dvoch kníh a prednáškami už zarobil niekoľko miliónov.

Dielo režiséra Martina Scorseseho bravúrne zobrazuje vzostup obyčajného mladíka a jeho závratnej kariéry na Wall Street, a postupného morálneho úpadku. Mladý Jordan Belfort túžil po peniazoch viac ako ktokoľvek iný, a to ho hnalo vpred. Ukazuje, ako zo svojich spolupracovníkov, obyčajných ľudí bez extra vzdelania, urobil najlepších maklérov na Wall Street, ktorí by za peniaze predali aj vlastnú matku. Vo filme je vidieť, kam až sa človek môže dopracovať svojím odhodlaním a schopnosťami. Ukazuje nám však aj odvrátenú, perverznú stránku sveta veľkých peňazí. Hlavného hrdinu Jordana Belforta  hrá famózny Leonardo Di Caprio. Za túto úlohu už získal Zlatý glóbus, a je veľkým ašpirantom aj na sošku Oscara.

„Zarábať peniaze. Veľké peniaze.“ To je hlavné motto firmy Stratton Oakmont, a hlavných hrdinov, maklérov, nezaujíma nič iné. Okrádanie a podvádzanie ľudí ako by sa stalo športovým výkonom, kde cenou pre najlepších sú drogy, drahé autá, jachty a neviazané sexuálne orgie. Film veľmi drasticky zobrazuje úpadok hlavného hrdinu , a morálneho bahna, do ktorého sa postupne dostáva. Zdá sa, že Jordan a jeho maklérska partička nemajú absolútne žiadne zábrany. Drogy na pracovných poradách, skupinový sex v lietadle a priamo na pracovisku. Nič im nie je sväté.

Film sa nevyhne ani problému domáceho násilia, ku ktorému sa človek uchyľuje pod vplyvom drog a s tým súvisiacich manželských problémov.

Nič však netrvá večne a do deja zasahuje všemocná FBI, ktorá Jordana dostane. Ak chce Jordan dostať nízky trest, musí spolupracovať s políciou a usvedčiť mnoho svojich ľudí. Nakoniec dostane len 36 mesiacov vo federálnej väznici.

Vlk z Wall Street v USA beží v kinách už od Vianoc, a od tej doby zarobil takmer sto miliónov dolárov. Odborníci upozorňujú na to, že vďaka autorským právam k filmu Belfort zarobí ďalšie milióny, a najme si lepších advokátov a vláda tak bude oveľa dlhšie čakať na peniaze, ktoré jej Belfort dlží.

Film vyvolal ohlas nielen medzi laickou verejnosťou, ale aj medzi finančníkmi. Niektorí kritizujú film za to, že glorifikuje hlavné hrdinu a jeho zločiny. Ako sa ale vyjadril finančník Shane Siederman, v niektorých firmách to chodí veľmi podobne ako vo filme. Nemôžeme však všetkých maklérov z Wall Street hádzať do jedného vreca. Je však pravdou, že skutočný Jordan Belfort v deväťdesiatych rokoch veľmi pošramotil ich povesť.

Ak teda ešte stále rozmýšľate nad tým, na ktorý film sa oplatí isť, vrelo odporúčam práve Vlka z Wall Street. Rozhodne to však nie je ten typ filmu, ku ktorému by si mala v nedeľu poobede sadnúť rodinka s malými deťmi.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(6 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

kubo


Podobné články

TOP články

,