V súvislosti s korupčným škandálom FIFA niektorí „kompetentní“ začali žiadať, aby FIFA Rusku a Kataru zobralo právo usporiadania majstrovstiev sveta vo futbale. Po odstúpení prezidenta FIFA Josepha /Seppa/ Blattera tieto hlasy ešte zosilneli.
Foto: reuters, ap
Rusko a Katar vyhrali „tendre“ na usporiadanie futbalových majstrovstiev sveta v r. 2018 a 2022. Zdalo by sa, že sa už nič nedá zmeniť. Kdeže! V súčasnom svete je možné všetko. Potvrdila to aj svetoznáma agentúra Reuters, ktorá uviedla 3 spôsoby, ako FIFA môže svojho člena zbaviť práva usporiadania šampionátu – veľmi jednoducho! Pripomenieme však, že vo futbalovej histórii podobný prípad sa ešte nestal. Ale veď čo sa nestalo v minulosti, môže sa ľahko stať v budúcnosti. Dupľom sa to môže stať, keď na tom tvrdo pracujú „kompetentní“...
Reuters uvádza, že jedným zo spôsobov je využitie článku č. 85 Stanov FIFA. Tento článok je akoby vystrihnutej z obchodnej zmluvy a odvoláva sa na nepredvídateľné skutočnosti a „vyššiu moc“ – vis majore. V tomto článku je uvedené, že vedenie FIFA „má právo prijať rozhodnutie v súvislosti s hociktorou otázkou – aj také rozhodnutie, ktoré nie je zakotvené do samotných Stanov FIFA.“ Po lopate: v prípade núdze vedenie „podniku“ môže prijať hociktoré rozhodnutie, ktoré uzná za užitočné – môže konať ako sa mu zachce.
Reuters uvádza komentár bývalého vysokopostaveného úradníka FIFA /jeho meno však neuvádza/, ktorý tvrdí, že výkonný výbor FIFA hociktoré porušenie počas prípravnej práce na voľby krajiny, ktorá bude mať právo usporiadať majstrovstva sveta vo futbale, môže vyhlásiť za „nepredvídateľnú skutočnosť“ a potom môže pokojne požiadať o zmenu tohto rozhodnutia a prideliť toto právo inej krajine.
Výkonný výbor FIFA má 25 členov a obyčajne schvaľuje svoje rozhodnutia bežnou väčšinou hlasov. Napríklad, v r. 2007 rozhodol o preložení majstrovstiev sveta žien v Číne, pretože vtedy v tejto krajine zaregistrovali nebezpečnú epidémiu atypickej pneumónie.
Ako druhý spôsob zrušenia majstrovstiev sveta v tej alebo inej krajine Reuters uvádza skutočnosť, že hociktorý z 209 členov FIFA má právo požiadať o hlasovanie o zmene miesta konania majstrovstiev sveta. Tlačová agentúra zdôrazňuje, že sa podobný prípad v histórii FIFA ešte nestal a preto nie je jasná ani samotná procedúra hlasovania v tejto otázke.
Reuters uvádza aj tretí variant: vylúčenie danej krajiny z FIFA alebo pozastavenie jej členstva v medzinárodnej futbalovej organizácii. V danej situácii bežná väčšina hlasov nestačí: podľa Stanov FIFA v tomto prípade je potrebná trojštvrtinová väčšina hlasov – 75 percent.
Svetoznáma agentúra je presvedčená, že do konca tohto roku reálnymi sú iba dve možnosti z troch. Prvý variant: mimoriadny volebný kongres, na ktorom budú voliť nového prezidenta FIFA a ktorý by sa mal konať v období december 2015 – marec 2016. Druhý variant: pravidelný ročný kongres v majú budúceho roku. V priebehu týchto dvoch kongresov „iniciatívna skupina“ by mohla nastoliť otázku zmeny miesta konania majstrovstiev sveta.
Reuters prízvukuje, že otázka „premiestnenia“ majstrovstiev sveta 2018 z Ruska a MS 2022 z Kataru vznikla iba prednedávnom v súvislosti s obvineniami niektorých úradníkov FIFA v korupcii. Zatiaľ oficiálni predstavitelia FIFA nehovoria o možných zmenách, avšak z kuloárov americkej FBI sa do médií „prepašovala“ informácia o tom, že táto „špecifická“ americká služba aktívne prešetruje prípady korupcie v FIFA a mieni zamiešať karty v otázke miesta konania majstrovstiev sveta v r. 2018 a 2022.
Prezident FIFA Sepp Blatter iba pred týždňom presvedčivo vyhral voľby, keď získal takmer dvojnásobok hlasov ako jeho protikandidát, avšak už o 4 dní podal demisiu... Analytici a média prezentujú rôzne verzie, prečo tak urobil... Je jasné, že po voľbách na Blattera niekto natlačil. Ako to urobil a čo má na prezidenta FIFA? Tak alebo inak, ale Blatter bude riadiť FIFA dovtedy, kým nebude zvolený nový prezident – teda do konca tohto roka alebo do marca 2016.
Zástupcovia dotknutých strán – Ruska a Kataru – sú zatiaľ opatrní vo svojich komentároch. Aj keď z obidvoch krajín už zazneli hlasy v tom duchu, že celú túto snehovú lavínu spustili Spojené štáty v snahe odobrať Rusku a Kataru právo usporiadať majstrovstva sveta. Vidia za tým politické a ekonomické hry. Prízvukujú, že niektorí členovia FIFA vrátane niektorých z tých, ktorých zatkli, už 3-4 roky spolupracujú s americkými tajnými službami a o korupcii v FIFA sa vedelo už dávno. Podozrivým faktom je, že „propagačnú kampaň“ a zatýkania podozrivých rozbehli iba pár dní – fakticky niekoľko hodín pred začiatkom volieb nového prezidenta FIFA. Všetci sú presvedčení, že to nebola náhoda...