Vzorky krvi a moču Chrisa Frooma spolu s ďalšími jazdcami prvej päťky odobrané počas Tour de France 2015 budú od teraz uschované až po dobu desiatich rokov.
Ak by totiž v budúcnosti náhodou vypukol ďalší dopingový škandál, cyklistika chce maťtieto informácie po ruke pre prípad potrebnej analýzy.ak by totiž v budúcnosti náhodou vypukol ďalší dopingový škandál, cyklistika chce maťtieto informácie po ruke pre prípad potrebnej analýzy.
Skepticizmus voči víťazom
Organizácia zastrešujúca cyklistiku, UCI, prijíma tento krok v rámci prevenčných opatrení. Nebolo tomu dávno, kedy celým svetom a nielen cyklistikou otriasol škandál Lanca Armstronga a jeho dopingového podvodu.Prísnejšou kontrolou vzoriek vrcholových športovcov chce cyklistika podobným prípadom úplne zamedziť a očistiť tak poškvrnené meno tohto športu.
Dopingové škandály mali podobne deštruktívny dopad aj na vierohodnosť víťazov. Prvé víťazstvo Chrisa Frooma na Tour de France podliehalo mnohým podozreniam a hádam i nepotrebného skepticizmu, ďalej znásobené pri jeho druhom víťazstve tento rok.Všetky obvineniasa samozrejme nakoniec ukázali byť neopodstatnené.
UCI spolupracuje s antidopingovou agentúrou
UCi sa v spolupráci s antidopingovou agentúrou CADF na margo podozrievavej verejnosti rozhodla rozšíriť súčasné bezpečnostné praktiky a opatrenia a uschovávať vzorky jazdcov z najlepšej päťky všetkých troch veľkých Tour (Giro d’Italia, Tour de France a Vuelta a España) po dobu desiatich rokov. K tomuto kroku sa UCI odhodlala už aj na tohtoročnej Tour de France, kde vykonala celkom 656 antidopingových kontrol – 482 krvných a 174 močových testov. Zozbierané dáta sa navyše porovnávali s hodnotami uvedenými v biologických pasoch jednotlivých jazdcov.
Aj vďaka týmto robustným testovaniam sa nakoniec podarilo dokázať Froomovu „čistotu.“ Je si len ťažké predstaviť, čo by jazdci museli robiť, aby dokázali ošialiť toľko opatrení a či je to vôbec aj možné. Každopádne, zvýšené opatrenia by mali v nasledujúcich rokochpostupne očistiť meno cyklistiky a nastoliť medzi jazdcami disciplínu. Sprísnené testy priniesli už aj prvé výsledky – taliansky jazdec tímu Kaťuša, Luca Paolini, musel byť vylúčený z pretekov kvôli pozitívnym nálezom rekreačnej drogy,kokaínu.
Príkladom v cyklistike
Pozitívnym príkladom súčasnej cyklistiky slúži aj slovenský cyklista Peter Sagan. Jeho výborné výsledky (dostupné na http://extra.bet365.com/news/sk/) a športový duch spolu s humorom vnášajú do toho „zdĺhavého“ športu iný rozmer a sprístupňujú cyklistiku širokej verejnosti. Teraz netreba nič iné len dúfať, že škandály sú v cyklistike už iba minulosťou a tento šport má vykročené do svetlej budúcnosti.