asfasdf ×

NázorObčana.sk

Olympijská šampiónka Jelena Jesinbajevová na margo diskvalifikácie zo strany IAAF: „Nech sa zatrhnú svojim rozhodnutím. Robia to naschvál“

 Aktuality

Rada Medzinárodnej atletickej federácie /IAAF/ vo Viedni potvrdila diskvalifikáciu Ruskej atletickej federácie kvôli dopingovým škandálom. Ruskí atléti nepôjdu na Olympiádu do Brazílie. V Rusku to viacerí považujú za politické rozhodnutie a podvod.

19 Jún
2016 19:31:41

 

Foto: Facebook

Dvojnásobná olympijská šampiónka a skutočná svetová atletická hviezda 34-ročná ruská atlétka Jelena Jesinbajevová vo svojom rozhovore pre denník Sovietsky šport uviedla, že IAAF nezaslúžene zakázala štart na Olympiáde desiatkom ruských atlétov, ktorí nikdy doping nepoužívali.

Prednedávnom v liste pre americký denník The New York Times prízvukovala, že zasa politika zasiahla do športu a preto IAAF trestá ruských atlétov – a žiadnych iných. Napriek tomu, že dopingové testy neprešli aj atléti z iných krajín, hlavne USA, Kanady, Francúzska, trestajú iba ruských atlétov a kvôli pár previnilcom IAAF zakázala cestovať na Olympiádu úplne všetkým ruským atlétom, drvivá väčšina z ktorých zakázané preparáty ani raz nepoužila. Jesinbajevová to považuje za čistú politiku, ktorá nemá čo robiť v športe. 

V podobnom duchu sa vyjadrila aj v rozhovore pre denník Soviestky šport, keď zdôraznila, že IAAF ju, svetovú hviezdu, ktorá nikdy nepoužívala zakázané látky, o čom bezpochyby vie celý svet, nezaslúžene potrestala tým, že nedovolila cestovať na Olympiádu. Tento rozhovor uvádzame v trochu skrátenej verzii.

Jelena, očakávali ste podobné negatívne rozhodnutie IAAF alebo to bol pre vás šok?

V hĺbke duše nevylučovala som podobné rozhodnutie. Na Rusko „zvalili“ obrovské množstvo požiadaviek, ktoré sa nedalo rýchlo splniť. Teda IAAF urobila všetko preto, aby nedovolila ruským atlétom cestovať na Olympiádu. Trochu som verila, že členovia rady IAAF majú aspoň štipku rozumu, ale všetci jednohlasne hlasovali za to, aby ruskí atléti nemohli sa zúčastniť na Olympiáde v Brazílii. Ani jeden nemal rozum! Je to šok a je to hnusné.

Už nemáte sily, aby ste bojovali o Olympiádu alebo budete pokračovať?

Predovšetkým je to všetko smutne. Som už doslova veteránka atletiky a veľmi som chcela vystúpiť na mojej piatej Olympiáde a pekne zavŕšiť moju športovú kariéru. S našim trénerom sme sa poctivo pripravovali a do poslednej chvíli nestrácali nádej, že všetko dobre dopadne. A IAAF nás takto podviedla! Už nie je takmer žiadna šanca, že sa podarí zúčastniť na Olympiáde. Pôjdem na majstrovstvá Ruska a budem tam skákať – ako na Olympiáde.

Rada IAAF nechala akúsi „dieru“ pre niektorých ruských atlétov: asi dovolí im zúčastniť sa na olympiáde pod neutrálnou zástavou – možno olympijskou. Samozrejme, v prípade, ak dokážu, že nepoužívali zakázané prostriedky. Využite túto možnosť?

No povedzte, a ako mám dokazovať, že som nepoužívala zakázané látky?! V živote som ich nepoužívala, vie to celý športový svet, verejnosť, odborníci – všetci. Čo mám dokazovať rade IAAF? Ako? Je to čistá politika. Naschvál nás chcú zničiť. Manipulujú, zneisťujú, znervózňujú, robia nám problémy, ničia celý náš prípravný proces. A potom možno náhodou na poslednú chvíľu nám dovolia vystúpiť na olympiáde a pretože pokazia nám celú prípravu a nebudeme dobe pripravení, preto nedosiahneme dobré výsledky. Potom budú ukazovať na nás prstom: tí Rusi sú slabí športovci, načo sa tak predierali na olympiádu? Je to všetko podvod a manipulácia! Zakázali nám cestovať do Ria? Nech sa zatrhnú svojim zákazom! Takto si dovolia zametať s hviezdami svetovej atletiky?! Nie sme zločinci, všetci vedia, že ja som nikdy nepoužívala doping – ani raz. Tak čo si to dovoľujú voči dvojnásobnej olympijskej šampiónke? Prečo by som mala vystupovať pod neutrálnou zástavou? Čo sú to za spôsoby? Budem vystupovať iba pod zástavou mojej krajiny! Tak to chcem, tak to cítim.

  

Vedenie Medzinárodného olympijského výboru bude zasadať 21. júna a prezident MOV Thomas Bach podčiarkol, že vystúpenie jednotlivých športovcov pod neutrálnou zástavou je nevyhovujúce, pretože to nie je správny variant. Teda je aspoň mizerná šanca, že sa predsa niečo zmení a pôjdete na Olympiádu?

Thomasovi Bachovi verím viac, ako vedeniu IAAF. Prečo ten zákaz, prečo tie sankcie? Je to presne ako v politike, tie isté spôsoby. Nemáme vojnu, konflikt, nebojkotujeme olympiádu, ruskí športovci pôjdu na olympiádu – okrem atlétov. Je to nespravodlivé a nešportové.

Budete sa sťažovať na IAAF na súde? Predtým ste hovorili, že ak dôjde k tomu najhoršiemu variantu a IAAF potvrdí zákaz, obrátite sa na súd. Je to tak?

Áno, Podám sťažnosť na Medzinárodný súd pre ľudské práva. Vedenie IAAF tvrdí, že obhajuje práva športovcov a právo ich účasti na Olympiáde. Ale robí všetko presne naopak. Prečo má zbavili práva zúčastniť sa na olympiáde? Pretože som z Ruska? Teda športovcom z iných krajín odpúšťajú, pomáhajú im, ale Rusov iba trestajú. Je to čistá diskriminácia a porušovanie ľudských práv. Preto určite sa budem sťažovať na súde. Myslím si, že je to povinnosť každého športovca, ktorý nesúhlasí s rozhodnutím IAAF. 

Prednedávnom ste napísali list do New York Times, vysvetlili ste celú záležitosť a   obrátili ste sa na západnú verejnosť a predovšetkým na svojich západných kolegov - športovcov. Požiadali ste ich  o podporu a pomoc. Ozval sa vám niekto?

Ani jeden a žiadnu podporu nik neposkytne. Je to smutné. Myslela som si, že športovci sa držia spolu, ale vidím, že mnohým je to jedno a ostatní sa boja: ak povedia aspoň jedno slovo na moju podporu, IAAF si nájde spôsob, ako ich potrestať, preto radšej čušia.

Jevgenij Pšučšenko mieni vystúpiť na olympiáde v r. 2018. Tiež má svoje roky. Existuje aspoň mizerná šanca, že sa zúčastnite na ďalšej olympiáde?

O 4 roky budem mať 38 rokov – je absurdne si myslieť, že ešte 4 roky môžem pokračovať vo svojej športovej kariére. Mala som dôvod: nebola som spokojná s bronzovou medailou v Londýne. Chcela som zasa získať zlato v Riu. Mala som presný plán, všetky body ktorého som doposiaľ zrealizovala:  vyhrala som svetový šampionát v Moskve v r. 2013, vydala som sa, porodila som dieťa, nabrala som si sily, obnovila som si dobrú formu. Všetko išlo dobre. Ďalším cieľom bolo zlato v Riu – a čo teraz? Pľuščenko vie, že sa zúčastní na olympiáde v Kórei a nik mu to nezakáže – a čo vyvádza IAAF? Kvôli pár nezodpovedným športovcom potrestala úplne všetkých – čo sú to za metódy?! Každý je zodpovedný sám za seba, nie sme na víne, že iní použili zakázané látky. Je to zo strany IAAF úplný amaterizmus, somarina, hlúposť – iba tak môžem hodnotiť rozhodnutie IAAF. Všetky slová vedenia tohto „podniku“ o obhajobe práv športovcov – je to iba prázdny zvuk,“ zdôraznila Jelena Jesinbajevová.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

,