asfasdf ×

NázorObčana.sk

Bieloruskí paraolympionici na otvorení paraolympiády v Riu zo solidarity niesli aj ruskú zástavu. Vlajkonosiča zbavili akreditácie

 Aktuality

Tak, ako avizoval prezident Paraolympijského výboru Bieloruska Oleg Šepeľ, bieloruskí paraolympionici počas otváracieho ceremoniálu paraolympiády v Riu zo solidarity niesli aj ruskú zástavu. Organizátori vlajkonosiča hneď zbavili akreditácie.

09 September
2016 12:00:21

Foto: YouTube

Dokonca hrozilo, že za tento „protest“ diskvalifikujú celú bieloruskú reprezentáciu. Prezident Paraolympijského výboru Bieloruska Oleg Šepeľ v rozhovoroch pre média prízvukoval, že to nebol politický protest, ale akcia solidarity s ruskými paraolympionikmi, ktorých nespravodlivo vylúčili z olympiády kvôli falošným obvineniam z použitia dopingu.  Organizátori paraolympiády nechceli vyvolávať veľký škandál hneď prvý deň a obmedzili sa iba na to, že zbavili akreditácie člena bieloruskej delegácie Andreja Fomočkina, ktorý niesol ruskú zástavu. Voči bieloruskej reprezentácii žiadne sankcie neboli.  

V Bielorusku tento čin Fomočkina drvivá väčšina športovcov, médií a obyčajných ľudí označila za hrdinský a dokonca samotný prezident Alexander Lukašenko vyhlásil, že Fomočkin to urobil správne. Ministerstvo zahraničia Bieloruska oficiálne podporilo tento čin a prízvukovalo, že sa Fomočkin konal, ako statočný muž.

Pozitívna reakcia prišla aj z Ruska. Milióny Rusov na sociálnych sieťach chvália Fomočkina a pripomínajú, že sú všetci Slovania – bratia. Zo dňa na deň sa stal slávnym aj v médiách. Mnohí ruskí poslanci ocenili tento čin celej bieloruskej delegácie. Hovorkyňa ministerstva zahraničia Mária Zacharovová podčiarkla, že Fomočkin je skutočný hrdina.

Viceprezidentka Paraolympijského výboru Ruska a 13-násobná paraolympijská šampiónka Rima Batalovová vyhlásila, že za tento čin si všetci bieloruskí športovci a funkcionári  zaslúžia Rad družby národov. „Teraz na Fomočkina určite uvalia sankcie, ale nebudú veľmi tvrdé, pretože organizátori sa budú báť, lebo pred celým svetom ukážu, že sú otvorene protirusky naladení. Tak sa to budú snažiť ututlať a všetko urobia potichu. V tomto prípade nejde o šport, ale o politiku,“ podčiarkla.

Nešportové hry okolo olympiády a paraolympiády v Riu pokračujú. Rusi medzitým presne ten istý deň ako sa začala paraolympiáda v Riu, odštartovali v Moskovskej oblasti vlastnú takpovediac domácu paraolympiádu. Najlepších športovcov budú odmeňovať medailami, ako na paraolympiáde a dostanú aj finančné prémie – presne rovnaké, ako na paraolympiáde v brazílskom Riu.  

Videá si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Nie ste spokojní so svojou postavou? Poradíme vám, ako sa opäť dostať do formy

 

Karanténa spôsobená koronavírusom, ktorý nás trápil dlhé týždne a zatiaľ sme sa ho úplne nezbavili...

📅27.07.2020 0 1955x 👤PRclanky

Atléti AC Stavbár Nitra bilancovali tohtoročnú úspešnú, aj keď skrátenú sezónu

 

Atléti AC Stavbár Nitra, tak ako ostatní vo svete, v Európe a v SR boli nútení svoju halovú sezónu skr...

📅27.03.2020 0 1541x 👤eugenius

Slovenskí bandy hokejisti na majstrovstvách sveta v Irkutsku budú bojovať o bronzové medaily

 

V ruskom sibírskom meste Irkutsk na majstrovstvách sveta v bandy hokeji dnes nadránom nášho času odohral...

📅05.03.2020 0 2697x 👤eugenius

Nitrianski zápasníci ukončili tohtoročnú sezónu kvalitným turnajom na domácej pôde

 

Zápasnícky klub Corgoň Nitra ukončil súťažnú sezónu v mládežníckych kategóriách domácim turnajo...

📅31.10.2019 0 1778x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,