asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ako si počas roka udržať optimálnu teplotu v interiéri?

 Aktuality

Klimatické zmeny pociťujeme každoročne aj u nás. Prejavuje sa to miernymi zimami a horúcimi letami. Momentálne nám za oknami vládne jeseň, čo je zo všetkých ročných období snáď najstabilnejšie ročné obdobie.

21 Október
2019 11:29:33

Vonku nie je ani extrémne chladno, ale zase ani extrémne teplo.

Ak bývate v starších panelákoch, o to horšie znášate mrazivé dni a horúce letné dni. V zime vám horúci vzduch uniká von, v lete vám zase horúci vzduch prúdi dnu a nepomáhajú k tomu ani nahriate panely.

Ako si počas roka udržať optimálnu teplotu v interiéri?

Vetranie a kúrenie na jeseň a cez zimu

Na jeseň a cez zimu sa ráno budíme spotení. V chladných mesiacoch máme tendenciu viac kúriť, pričom si neuvedomujeme, že teplota v spálni by sa mala pohybovať okolo 17-18ºC. Príliš suchý vzduch nám upcháva dutiny, vysúša ich a celkovo spôsobuje problémy s dýchaním.

Ak si chceme udržať optimálnu teplotu v interiéri počas jesene a cez zimu, mali by sme každé ráno vetrať nárazovo. Pod nárazovým vetraním si predstavte tak 3-4 minúty vetrania. Predtým ale vypnite kúrenie, aby vám radiátor zbytočne nevyhrieval miestnosť, v ktorej sa vetrá.

Nárazovým vetraním vymeníte vydýchaný vyhriaty vzduch a nahradíte ho čerstvým, sviežim vzduchom zvonku.

Nárazovo by ste mali vetrať aspoň trikrát denne, ideálne ráno po prebudení, po návrate z práce a tesne pred spaním. Viete, že práve nárazovým vetraním na jeseň a cez zimu zabijete všetky baktérie a vírusy a ochránite tak svoje zdravie? Je dokázané, že pravidelným prekurovaním miestností a minimálnym vetraním sa vírusy šíria vzduchom podstatne rýchlejšie.

Pridávať radiátor by sme mali hlavne v miestnosti, kde sušíme prádlo. Ak bývate v paneláku bez balkóna, o to viac by ste si mali dávať pozor, aby bola miestnosť vykurovaná. V miestnosti, kde vešiavate mokré prádlo, oceníte aj odvlhčovač vzduchu. Využijete ho aj v kúpeľniach, ktoré nemajú okná.

Chladenie vzduchu cez leto

Udržať si optimálnu teplotu v interiéri sa zdá byť jednoduchšie na jeseň a cez zimu ako cez leto. Letá sú v našich končinách v posledných rokoch extrémne horúce a najmä v starších panelových domoch. Stačí pár horúcich dní a panely sa rýchlo nahrejú. Teplota v interiéri tak začne automaticky stúpať a majitelia bytov pocítia zvýšenie teploty okamžite.

Znížiť teplotu v interiéri počas leta môžu klasické klimatizácie. Najmä v starých panelových domoch sú takéto stavebné úpravy nemožné a práve z tohto dôvodu bývajú uprednostňované skôr mobilné klimatizácie. Jedná sa o kompaktný prístroj, ktorého úlohou je odvádzať teplo z vnútorných priestorov do vonkajších prístrojov. Vzhľadom na to, že sa jedná o mobilnú klimatizáciu, môžete ju preniesť kamkoľvek, kde budete potrebovať schladiť vzduch. Žiadne stavebné úpravy, len okamžité používanie!

V lete vám neodporúčame vetrať cez deň. Zbytočne si len vpustíte do interiéru horúci vzduch. Vetrajte buď skoro ráno (okolo 5-6 hodiny ráno), alebo neskoro večer (po 22:00).

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

PRclanky


Podobné články

Bezporuchový imobilizér a riadiaca jednotka ABS pre vašu bezpečnosť a bezpečnosť vášho auta

 

Mať plne funkčné auto je veľmi dôležité. Niekedy sa však objavia poruchy, nepredvídavé poruchy, ktor...

📅09.05.2021 0 659x 👤PRclanky

Čistenie zrubov a odlakovanie pieskovaním

 

Máte chatu, zrub, drevené podlahy alebo drevené stropy? Raz za niekoľko rokov je nutné tieto povrchy vyč...

📅19.01.2021 0 1248x 👤PRclanky

Závesy a screnové rolety – moderná tieniaca technika, ktorá ozdobí aj vaše okná

 

Regulácia svetla, ochrana pred zvedavými pohľadmi a ozdoba okien – aj takto by sme mohli definovať tieni...

📅19.01.2021 0 930x 👤PRclanky

Monitoring vozidiel ako najúčinnejšia ochrana firemného vozového parku

 

Firmy už pri začínaní svojej podnikateľskej aktivity zabezpečujú firemný vozový park. Firemný vozov...

📅19.01.2021 0 775x 👤PRclanky

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,