asfasdf ×

NázorObčana.sk

Správna voľba osvetlenia vám výrazne skvalitní život v domácnosti

 Aktuality

Osvetleniu v domácnostiach často neprikladáme veľkú váhu. Mnohí ho pri zariaďovaní podceňujú, iní mu nedávajú priveľký význam.

28 Júl
2020 11:43:07

Mať však efektívnu náhradu za denné svetlo v nočných hodinách by malo byť základom každej jednej domácnosti, len vtedy si vieme ešte viac skvalitniť bývanie. Svetlo má totiž výrazný vplyv na zdravie človeka aj na jeho domácu pohodu. 

Či už sa sťahujete, prerábate priestory alebo staviate nový domov, pri zariaďovaní bývania má rozloženie osvetlenia a celkový výber svietidiel veľký význam. Viacerí svetlu nevenujú extrémnu pozornosť a kým pri voľbe vhodnej sedacej súpravy vedia hľadať hodiny, osvetleniu venujú len minimum svojho času. Kúpa svietidiel tak ide vo väčšine prípadov bokom a rieši sa až na poslednú chvíľu. Prvoradá je najmä cena a moderný dizajn, na kvalitu mnohí zabúdajú. Len správna voľba svetla vám však skvalitní život v domácnosti, čo všetko teda zaváži pri výbere osvetlenia?

Správny výber žiarovky

Zaujalo vás svietidlo svojím dizajnom a perfektne sa vám hodí do obývacej izby? Netešte sa predčasne, možno ho nakoniec ani nekúpite. Pri výbere zaváži totiž aj to, aký typ žiarovky do osvetlenia potrebujete. Ak si lustre vyžadujú špecifický tvar žiarovky, nielenže vás to vyjde drahšie, ale náročné bude tento zdroj svetla vôbec nájsť v bežnej ponuke obchodov.

Kúpa lacných žiaroviek sa vám taktiež neoplatí, pri klasickom či halogénovom type zaplatíte pri ich krátkej životnosti a vysokom príkone oveľa viac za cenu prevádzky. Jednou z častých volieb sú tak LED žiarovky. Ich ekologická šetrnosť je vítaná a tento zdroj svetla je charakteristický svojou dlhou životnosťou a nízkou spotrebou energie. Oceníte však aj to, že na trhu nájdete rôzne typy a tvary, pri výbere sa tak nebudete musieť obmedzovať. Kúpa LED žiaroviek sa vypláca, návratnosť prvotnej investície sa vám vráti vďaka šetrnej spotrebe.

 

LED žiarovka je typická nízkou spotrebou energie a dlhou životnosťou.
 (BlurryMe / Shutterstock.com)

Kľúčová je aj farba svetla

Pri farbách svetla hovoríme o teplote chromatickosti, pričom rozlišujeme tri základné typy. Teplá biela (žlté svetlo) je pomerne vyhľadávaná, no v niektorých izbách nie je tým najlepším riešením. Je teplejšia, pričom pôsobí príjemne a útulne, podieľa sa tak na vytvorení atmosféry domova. Jej nevýhodou je však najmä to, že výrazne unavuje oči a uspáva, nehodí sa tak do každej miestnosti.

Žlté svetlo je vítané napríklad v obývacej izbe či v spálni, no v pracovni či pri čítaní nám neurobí dobrú službu. Tu stavte na dennú bielu, ktorá sa najviac priblíži prirodzenému svetlu a vhodná je najmä pri sústredení. Svetlo v studenej bielej (modrastý odtieň) nie je do domácnosti priveľmi vhodné, pôsobí priveľmi chladne a neprirodzene. Dôležitý je však aj kryt žiarovky. Pokiaľ nie je číry, výrazne tým môžete skresliť konečnú farbu svetla.

 

Svetlo v teplej bielej je vhodnou voľbou k oddychu, žlté osvetlenie vám pomôže zaspať.
(WorldWide / Shutterstock.com)

Voľba miestnosti a dostatočná intenzita svetla

Vyhnite sa rovnakému systému osvetlenia v celej domácnosti. Pri kúpe svietidiel je kľúčové aj to, o akú miestnosť ide. Kým v jednej izbe chceme odpočívať, v inej sa môžeme venovať zase práci. Správna voľba osvetlenia nám môže zlepšiť kvalitu spánku, pomôcť nám sústrediť sa a naplno sa venovať práci či konečne si oddýchnuť po náročnom dni. Zamerať by ste sa tak mali aj na to, na aký účel sa daná izba využíva a tomu osvetlenie prispôsobiť. Kým pri relaxovaní je ideálnejšie teplé biele svetlo, pri práci stavte na dennú bielu, ktorá vám to zefektívni.

Farba osvetlenia hrá dôležitú rolu, no potrebné je všímať si aj svietivosť, spôsob a kvalitu osvetlenia. Pri umiestnení svietidiel treba zohľadniť aj intenzitu svetla. Na každý meter štvorcový by ste totiž mali zabezpečiť zdroj svetla so svetelným tokom 200 lúmenov. Údaj o svetelnom toku je zásadný a výrazne ovplyvní konečnú voľbu svetla. Prispôsobte tak osvetlenie aj rozlohe izieb.

Hlavné a vedľajšie osvetlenie

Svietidlá umiestňujte intuitívne. Najčastejšie však platí, že v hlavných miestnostiach sa nachádza takmer vždy jedno ústredné osvetlenie a ďalšie svietidlá sú vnímané len ako tie doplnkové. Centrálne osvetlenie má najčastejšie podobu stropných svietidiel a malo by svietiť celoplošne. V niektorej izbe vám postačí jedno stropné svietidlo, inde zvolíte ich rovnomerné rozloženie.

Mať ústredné svietidlo nie je v domácnosti tak úplne postačujúce, nezabúdajte tak okrem primárnych svetelných zdrojov aj na doplnkové svietidlá. Môžete staviť aj na dizajn a zakúpiť si trendové stojanové či nástenné svietidlá, ktoré vám pomôžu dotvoriť interiér v obývacej izbe. V kuchyni potrebujete zase dobre vidieť najmä na kuchynskú linku, voľte tak okrem hlavného osvetlenia aj LED pásiky, čo vám skvalitnia prípravu jedál. V kúpeľni zase nezabúdajte na osvetlenie zrkadla. Práve to vám zjednoduší rannú či večernú hygienu a tento doplnkový zdroj svetla uvítate aj pri každodennom líčení.

Nezabúdajte aj na doplnkové osvetlenie, práve to sa výrazne podieľa na dotvorení príjemnej atmosféry domova. (Latkn / Shutterstock.com)

Hlavné osvetlenie má pôsobiť prirodzene, dbajte tak na to, aby svietilo plošne. Výber svietidiel by ste nemali nikdy podceniť, osvetlenie hrá významnú úlohu v našich domácnostiach. Vplýva na zdravie človeka, pomáha nám zaspávať či zefektívniť prácu. Všetko je to len o správnej voľbe.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

PRclanky


Podobné články

Správna voľba osvetlenia vám výrazne skvalitní život v domácnosti

 

Osvetleniu v domácnostiach často neprikladáme veľkú váhu. Mnohí ho pri zariaďovaní podceňujú, iní ...

📅28.07.2020 0 621x 👤PRclanky

Kontrolujte firemný vozový park pomocou GPS monitoringu

 

Každý podnikateľský subjekt veľmi dobre vie, že bez firemného vozového parku by jeho podnikanie nemohl...

📅27.07.2020 0 399x 👤PRclanky

Ako predĺžiť životnosť staršieho auta?

 

Čoraz viac Slovákov uprednostňuje starší automobil. Môže za to najmä dobrá dostupnosť „jazdeniek...

📅27.07.2020 0 425x 👤PRclanky

Praktické autodoplnky pre všetkých majiteľov áut

 

S pribúdajúcim vekom automobilu sa opotrebovávajú nielen samotné súčiastky, ale aj väčšina interiér...

📅17.03.2020 0 733x 👤PRclanky
,