Aj napriek tomu, že v posledných rokoch je populárne stavanie takzvaných bungalovov, čiže prízemných jednopodlažných domov, stále sa nájde množstvo ľudí, ktorí preferujú viacpodlažné domy s podkrovným bývaním.
Bude v miestnosti zvýšená vlhkosť?
Spálňa, či napríklad pracovňa v podkroví majú skrátka svoje čaro. Ako pri miestnostiach na dolnom podlaží, aj pri tých podkrovných je dôležitý výber kvalitných okien, v takomto prípade samozrejme tých strešných. Pri výbere strešných okien je potrebné zohľadňovať podobné veci ako pri bežných oknách, avšak nájde sa aj niekoľko špecifík.
Ale poďme porade. V prvom rade vás zrejme bude zaujímať materiál rámu. Vo veľkej miere je to záležitosť vkusu, ale ak budú v podkroví aj miestnosti so zvýšenou vlhkosťou (napríklad kúpelňa), minimálne v nich je vhodné použiť takzvané bezúdržbové okná z kvalitného PVC.
Koľko strešných okien do miestnosti? A v akej výške ich umiestniť?
Dvojsklo, či trojsklo, to sú taktiež záležitosti, ktoré majú strešné okná spoločné s oknami klasickými. Trojsklo vám dokáže zabezpečiť zdravšie vnútorné prostredie a vyšší tepelný komfort, takže aj to, že do nich investujete o niečo viac, sa vám vráti v podobe nižších nákladov na vykurovanie.
Samozrejme, dôležitý je aj počet strešných okien a ich veľkosť. Chcete mať predsa miestnosť dostatočne osvetlenú, no nie? Avšak netreba to preháňať. Úplne zjednodušene by sa dalo povedať, že plocha, ktorú zaberú strešné okná, by mala tvoriť jednu šestinu pôdorysu. Ak by to bolo viac, hrozilo by priveľké prehrievanie miestnosti.
A do akej výšky strešné okná umiestniť? Optimom je 110 – 140 cm meraných od podlahy po spodný rám. Jednak je takéto rozmedzie v súlade s normami, ktoré je potrebné dodržiavať a zároveň predstavuje aj optimum z hľadiska presvetlenia miestnosti a zabezpečenia zrakového kontaktu s okolím.
Zdroj obrázka:
Autor: AnnaTamila / Shutterstock.com