asfasdf ×

NázorObčana.sk

Na čo slúžia aditíva do paliva a kedy sa oplatí ich používať?

 Aktuality

Ako sa staráte o svoje auto? Poskytujete mu len základnú údržbu a nič naviac? Alebo robíte všetko pre to, aby vám vydržalo čo najdlhšie? Ak patríte to druhej skupiny ľudí, pomôcť vám môžu aj aditíva.

28 Február
2024 18:02:55

Rôzne účinky v závislosti od konkrétneho aditíva

Aj keď medzi aditíva sa technicky radí aj AdBlue, ktoré sa v modernejších dieselových autách používa na „čistenie“ výfukových plynov, hovoriť budeme o aditívach, ktoré je možné pridávať do paliva. Samozrejme, ak to chcete.

Na trhu sú rôzne aditíva, ktoré sa odlišujú svojimi účinkami. Vybrať si treba podľa toho, čo od pridávania aditív do paliva očakávate. Môžu napríklad pomáhať s redukciou trenia v motore, vplyvom ktorého bežne vozidlo stráca až štvrtinu energie vytvorenej palivom. Tým sa zvýši výkonnosť motora, môže mu to dopomôcť k nižšej hlučnosti a dokonca aj k úspore na palive. Na rovinu však dodáme, že zníženie spotreby je len minimálne, takže netreba od aditív očakávať nemožné.

Aditíva môžu slúžiť aj ako ochrana motora. Často sa to deje vďaka ich protikoróznym účinkom. Poctivé používanie aditív tak môže výrazným spôsobom oddialiť nástup niektorých možných problémov s motorom, čím sa predĺži jeho životnosť.

Kedy aditíva pridávať a kedy nie?

A teraz otázka, ktorá vás možno zaujíma od začiatku. Naozaj sa oplatí používať aditíva do nafty alebo do benzínu? Odpoveď nie je úplne jednoznačná. Záleží totiž od toho, aké palivo tankujete, keďže aj v palive sa už bežne nachádzajú nejaké aditíva.

Rozdiel je v tom, že do štandardných palív sa pridávajú len základné aditíva, ktoré neposkytujú plnohodnotný účinok. Na druhej strane, prémiové palivá obsahujú aditív podstatne viac. Ak teda tankujete štandardné palivá, rozhodne sa oplatí využívať aditíva, ale ak pravidelne tankujete prémiové palivá, výrazný prínos vám už ďalšie aditíva neprinesú.

Zdroj obrázka:

Autor: Andri / Stock.adobe.com

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

PRclanky


Podobné články

Pokazená práčka nemusí skončiť na zbernom dvore. Dajte ju opraviť

 

Prestala vám fungovať práčka? Čo s tým? Najjednoduchšie riešenie je ísť do najbližšej predajne s e...

📅28.02.2024 0 322x 👤PRclanky

Pokrok v solárnych technológiách

 

V oblasti solárnych technológií boli ohlásené nové vývojové kroky, ktoré by mohli zvýšiť účinnos...

📅24.01.2024 0 603x 👤admin

Exoplanéta s vodnou parou

 

Astronómovia objavili exoplanétu s vodnou parou v atmosfére, čo naznačuje nové možnosti pre hľadanie m...

📅24.01.2024 0 502x 👤admin

Turecko vstupuje do vesmírneho veku

 

Prvý turecký astronaut na ISS...

📅23.01.2024 0 443x 👤admin
,