asfasdf ×

NázorObčana.sk

Dánsky profesor Ole Wæver: „NATO by malo pochovať svoje hlúpe plány o budovaní protiraketových systémov blízko ruských hraníc“

 Aktuality

Profesor Kodanskej univerzity Ole Wæver v rozhovore pre Politiken kritizoval zámery Severoatlantickej aliancie a vyhlásil, že by NATO malo pochovať svoje hlúpe plány o budovaní protiraketových systémov blízko ruských hraníc.

31 Máj
2016 19:35:36

 

Foto: Facebook

„Umiestnenie protiraketových systémov v Rumunsku a Poľsku nedá sa považovať za nič iné, ako agresiu. Na druhej strane, obavy z toho, že by Rusko malo napadnúť niektorú európsku krajinu, sú jemne povedané, prehnané. Rusko nenapadne žiadnu členskú krajinu NATO, pretože si neželá veľkú vojnu,“ prízvukoval dánsky profesor.

„Vyhlásenia Ruska o provokáciách zo strany Európy a agresii zo strany NATO, ktorá nedodržuje žiadne dohody, je to čistá pravda. Ak si nazrieme do histórie, zistíme, že práve západné štáty vždy predstavovali pre Rusko hrozbu,“ povedal.

„Ruská interpretácia udalostí, ktoré sa odohrali v priebehu prvých 20 rokov, to jest po r. 1990, oveľa viac pravdivá, ako západná. Ruská verzia je oveľa bližšia ku realite. Západ sa správal voči Rusku s neúctou – ako ku treťotriednemu štátu. Je to veľká chyba,“ podčiarkol.

Uviedol aj príklady neúctivého správania sa Západu voči Rusku: zvyšovanie vojenskej prítomnosti NATO blízko ruských hraníc – ako počtu bojových lodí v Baltskom mori, tak aj tankov v susedných s Ruskom krajinách. „Okrem toho, je to úplne prirodzené, že Moskva nemá dobrý pocit z toho, že do NATO prijímajú stále ďalších a ďalších bývalých spojencov Ruska. Moskva to spravodlivo považuje za prejav agresie,“ zdôraznil dánsky profesor.   

„Západ vidí prejavy ruskej agresie v anexii Krymu, aj keď to vôbec nie je expanzia, ale pokus o zviditeľnenie sa. V tomto zmysle „anexiu“ Krymu dá sa porovnať s „provokačnými manévrami“ ruských ponoriek v Baltskom mori a lietadiel blízko vzdušného priestoru Švédska a Dánska. Podobné konanie Moskvy dokazuje, že sa snaží prevziať iniciatívu a prekvapiť,“ domnieva sa Ole Wæver.     

„Rusko pochopilo, že ak sa bude správať ako hlavný chuligán v triede, kde viacerí porušujú pravidla a kde panuje určitý chaos, potom Moskva bude vyzerať silnejšia. Treba priznať, že v tejto stratégii Moskva dosiahla úspech, pretože sa jej podarilo vrátiť Rusko na svetovú mapu. Na druhej strane jej konanie v žiadnom prípade nedá sa považovať za expanziu,“ dodal.

„Moskva nenapadne žiadnu členskú krajinu aliancie. Potom by členské krajiny mali dodržať „mušketiersky sľub“ a všetko by sa skončilo veľkou vojnou. Moskva to, pochopiteľne, neurobí a preto všetky obavy z „ruskej agresie“ sú veľmi prehnané,“ tvrdí.  

„Napriek tomu NATO mieni „odpovedať na ruské prekvapenia“ a plánuje rozmiestniť v Pobaltsku 6 tisíc vojakov. Aj Dánsko mieni prispieť tak, že pošle do jedného z pobaltských štátov 150 svojich vojakov,“ pripomína.

„Veľa veci svedčí o tom, že treba zastaviť zbrojné preteky v Európe. Avšak práve v pobaltských štátoch NATO pokračuje zvyšovať počet svojich vojakov a techniky. Dokonca to korešponduje s politikou Dánska v Baltskom mori, ktorej sa pridržiava v priebehu ostatných 30 rokoch. Okrem toho, pobaltský región je jedným z mala, kde Rusko ozaj môže spôsobiť aspoň nejaké škody,“ povedal dánsky profesor.

„Domnievam sa však, že NATO v žiadnom prípade by nemalo posielať vojská do Poľska, Rumunska, Bulharska a pod. Treba určite pochovať hlúpe plány o budovaní protiraketových systémov blízko ruských hraníc, ktoré Rusko nemôže považovať za nič iné, ako agresiu,“ ešte raz zdôraznil profesor Kodanskej univerzity Ole Wæver v závere rozhovoru pre Politiken.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 908x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 876x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 886x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1737x 👤eugenius
,