asfasdf ×

NázorObčana.sk

Švédsky publicista Jan Guillou: „Strašiť Švédov Putinom je oveľa jednoduchšie, ako im vysvetliť, prečo by Švédsko malo vstúpiť do NATO“

 Aktuality

Švédske média majú ďalšiu generálnu tému. Kým prednedávnom švédski novinári spolu s armádou a rôznymi dobrodruhmi hľadali ruské ponorky blízko svojich brehov, teraz strašia verejnosť ruskou hrozbou a vyzývajú, aby Švédsko vstúpilo do NATO.

02 Jún
2016 19:15:45

 

Foto: Facebook

Avšak nie všetci Švédi hľadajú mýtické ruské ponorky a myslia si, že Moskva určite musí napadnúť celú Európu. Niektorí analytici majú celkom triezvy pohľad na to, čo sa v skutočnosti deje. „Liberálni prívrženci vstupu Švédska do NATO presvedčujú občanov našej krajiny, že Rusko onedlho napadne Švédsko, avšak nikto nevie vysvetliť, prečo by Rusko spáchalo podobnú politickú a ekonomickú samovraždu,“ píše v jedných z najpopulárnejších švédskych novinách Svenska Dagbladet známy publicista Jan Guillou.

„Prečo to robia? Celá vec je v tom, že odvolávať na sa na akúsi ruskú hrozbu je oveľa jednoduchšie, ako vysvetliť, prečo by sa Švédsko malo spojiť s takými krajinami, ako sú Turecko, Poľsko, Maďarsko a USA. Dodnes ani jeden liberálny prívrženec pripojenia sa Švédska ku NATO nedokázal vysvetliť, prečo by Rusko malo napadnúť Švédsko. Vôbec to nevedia vysvetliť, aj keď tá „mýtická ruská hrozba“ je ich hlavným argumentom,“ ironizuje Jan Guillou.

„Dokonca aj vrchný veliteľ švédskej armády Anders Brännström predpovedá, že o niekoľko rokov Rusko určite napadne Švédsko. Ale prečo? Načo by to potrebovalo? Načo je Rusku Švédsko? Aby získalo ešte viac lesov a nerastov? A aké následky by to všetko malo, aké straty by malo Rusko, keby napadlo Švédsko? Nie je ťažké odpovedať na poslednú otázku. Rusko stratí možnosť obchodovať na medzinárodnom trhu a ocitne sa v stave vojne s celou Európskou úniou. Potrebuje to Rusko? Vôbec nie,“ zdôrazňuje švédsky novinár.

„Až po polroku – po tom, čo náš vrchný veliteľ armády predpovedal, že Rusko napadne Švédsko, naši liberáli aspoň trochu podrobnejšie vykreslili obraz tejto hrozby. Putin údajne mieni obsadiť švédsky ostrov Gotland – aby potom mohol obsadiť celé Pobaltsko. Ale načo by potom išiel okľukou cez Švédsko?! Západní analytici si už vypočítali, že ruská armáda potrebuje iba 60 hodín na to, aby obsadila Rigu a Tallinn. Tak prečo by, ako to tvrdia naši liberáli, Putin išiel okľukou cez Švédsko?“ pýta sa Jan Guillou.

Pripomína, že ďalšie švédske noviny - Expressen, ktoré aktívne podporujú vstup Švédska do NATO, strašia obyvateľov krajiny práve tým scenárom, ktorý popísal Jan Guillou: zverejňujú články o tom, ako Rusko obsadí ostrov Gotland. Dokonca strašia Švédov jadrovými zbraňami – ruskými raketami Iskander rozmiestnenými v Kaliningrade. V týchto článkoch však absolútne chýba argumentácia, ktorú tiež spomínal Jan Guillou: načo by Rusi zhodili jadrové bomby na nešťastný ostrov Gotland? Čo tým získa Rusko? O tom sa novinári v Expressen nezmieňujú. Jan Guillou pripomína, že podobné strašiaky zverejňujú aj ďalšie známe švédske noviny Aftonbladet.

„Teória liberálov, podľa ktorej Rusko napadne Gotland, aby obsadilo celé Pobaltsko, má v sebe logický nezmysel, ktorý vyrástol do rozmerov slona. Estónsko, Lotyšsko a Litva sú členmi NATO. A predsa NATO by malo chrániť Pobaltsko pred ruskou hrozbou. Tak prečo by Rusko napadalo pobaltské štáty? A to tiež znamená – prečo by Švédsko malo vstupovať do NATO? Príčina, prečo liberáli tak bojujú o to, aby sa Švédsko stalo členskou krajinou NATO, je niekde inde. Liberáli chcú priblížiť švédsku, podľa ich mienky príliš nezávislú politiku – k americkej. Lebo považujú americkú politiku za stabilnejšiu,“ vysvetľuje novinár.

„Avšak obhajovať podobné argumenty je oveľa ťažšie, ako mávať „ruskou hrozbou“. Vojenské zásluhy Spojených štátov sú dosť pochybné. Majú vo zvyku viesť dosť nezmyselné vojny. A v tom najhoršom prípade vrchným veliteľom americkej armády sa navyše stane Donald Trump. A nielen to. Ak Švédsko vstúpi do Severoatlantickej aliancie, dostane sa do spolku s diktátorom, ktorý sníva o vojne – s Tureckom. A navyše sa dá dokopy aj s Maďarskom a Poľskom, ktoré smerujú opačným smerom, preč od demokracie,“ domnieva sa švédsky publicista.

„Prívrženci vstupu do NATO umelo sa vyhýbajú diskusii o problémoch a faktoch, namiesto toho iba strašia Švédov Putinom,“ uzatvára svoj komentár v Svenska Dagbladet známy švédsky publicista Jan Guillou.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 908x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 876x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 886x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1737x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,