asfasdf ×

NázorObčana.sk

LA Times: „Rusko má pravdu, USA naozaj porušili sľub ohľadne rozširovania NATO“

 Aktuality

Rusko má pravdu keď tvrdí, že USA porušili sľub ohľadne rozširovania NATO, píše americký expert na medzinárodnú bezpečnosť Joshua Shifrinson v článku pre LA Times.

04 Jún
2016 19:27:42

 

Foto: Facebook

Kým predstavitelia Západu vyhlasujú o „provokáciách“ Ruska a tvrdia, že je hrozbou pre Európu, Moskva zverejňuje iný príbeh. Rusko je podľa neho poškodenou stranou, ktorá je nútená rozmýšľať o vlastnej obrane. Predstavitelia RF tvrdia, že USA ich v roku 1990 ubezpečili, že NATO sa nebude rozširovať na východ.

„Západ razantne protestoval, vyhlasujúc, že takáto dohoda nikdy neexistovala. Lenže stovky memoárov, protokolov, zverejnených amerických archívov poukazujú na opak“, vyhlasuje Shifrinson.

Tieto dokumenty „nerobia z Putina svätého“, len dokazujú, že vyhlásenia o tom, že Rusko je „dravec“ nie sú opodstatnené. Preštudujúc tieto dokumenty Shifrinson ponúka nasledujúci obraz. Po tom, ako v roku 1989 padol Berlínsky múr, vyvstala otázka, koho spojencom sa stane Nemecko? USA  čiže NATO? Alebo SSR, čiže Varšavskej zmluvy? Alebo nikoho?

V administrácii G. Busha sa rozhodli, že zjednotené Nemecko sa musí stať súčasťou NATO.

Vo februári 1990 to USA navrhli Rusku, čo dosvedčuje stenografický záznam o rozhovoroch v Moskve. V súlade s ním vtedajší štátny tajomník J. Baker vyhlásil pripravenosť poskytnúť ZSSR za podporu americkej pozície ohľadne Nemecka železné záruky toho, že aliancia sa nerozšíri „ani o palec“.

Ani nie o týždeň s tým M. Gorbačov súhlasil. Neuzatvorili žiadnu formálnu dohodu, lenže pre obe strany bolo očividné, že ide o „službu za službu“. Gorbačov podporil spojenectvo Nemecka so Západom a USA obmedzia rozširovanie NATO. Vnútorné memorandá a záznamy predstaviteľov administrácie G. Busha preukázali: že USA si to ešte v ten mesiac rozmysleli a rozhodli, že vzdať sa rozširovania vojenskej aliancie nie je v ich záujmoch.

Už v októbri posúdili otázku o tom, kedy vlastne treba dať najavo „východoeurópskym demokraciám“, že NATO je pripravená na ich prijatie. Zdá sa, že Američania pri tom pokračovali v presvedčovaní Rusov, že záujmy Moskvy budú v tejto záležitosti brané na zreteľ. 

„Preto niet na tom nič čudného, že Rusko bolo rozhorčené, keď Poľsko, Maďarsko, Česko, pobaltské a iné štáty pozývali v polovici 90-tych rokov do NATO“, vysvetľuje Shifrinson.

Rozširovanie NATO neospravedlňuje „bojovnosť Putina“, no fakty sú dôkazom, že nespokojnosť Ruska je opodstatnená a že NATO so svojou politikou pomohli zvýšeniu napätia v Európe.

Podľa ria.ru,  preklad srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 583x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 631x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,