asfasdf ×

NázorObčana.sk

Zajtra sa v Poľsku začínajú najväčšie vojenské cvičenia od r. 1989 – Anakonda 2016. Zúčastní sa na nich 24 krajín

 Aktuality

Zajtra slávnostným ceremoniálom vo Varšave začínajú najväčšie vojenské cvičenia v novodobej histórii Poľska od r. 1989 – Anakonda 2016. Na cvičeniach sa zúčastní viac ako 31 tisíc účastníkov z 24 spojeneckých a partnerských krajín.

06 Jún
2016 19:37:01

 

Foto: Facebook

Cvičenie „Anakonda 2016“ je takpovediac tradičným podujatím a podobné cvičenia Anakonda sa konajú každé 2 roky od r. 2006. Tento raz potrvajú 11 dní – od 7. júna, do  17. júna. Najväčšie cvičenie poľských ozbrojených síl za posledných 25 rokov bude prebiehať v medzinárodnej veliteľskej štruktúre v zložke pozemných, vzdušných, námorných a špeciálnych jednotiek.


Pozajtra odštartuje prvá etapa tohto cvičenia – „tréning“ blízko poľského mesta Toruň za účastí domácich, amerických a britských vojakov. Cieľom cvičenia Anakonda 2016 je precvičenie  schopnosti jednotlivých národných veliteľstiev a ich štruktúr začleniť stanovené  
príspevky do spoločnej aliančnej štruktúry a vedenie operácie v medzinárodnom prostredí a zároveň demonštrácia schopnosť nasadiť aliančné sily k zabezpečeniu kolektívnej ochrany podľa článku 5 Washingtonskej zmluvy.


Organizátori tohto cvičenia uviedli, že scenár „Anakonda 2016“ reflektuje na identifikované súčasné hrozby v prebiehajúcich konfliktoch prevažne v asymetrickom prostredí s dôrazom na hybridné vedenie vojny s prechodom na kinetické operácie. Vyplývajúc zo scenára budú jednotky po integrovaní plniť úlohy širokého spektra operácií od opatrení odrádzajúcich od agresie, asistencie evakuácie civilného obyvateľstva až po vytlačenie nepriateľa a obnovu integrity hostiteľskej krajiny. Jednotlivé výcvikové aktivity preveria požiadavky zadefinované na summite NATO vo Walese v septembri 2014.
      

Na tomto cvičení sa zúčastní 12 tisíc poľských a 19 tisíc zahraničných vojakov z 19 krajín NATO vrátane domáceho Poľska a 5 členských krajín programu „Partnerstvo pre mier“. Cvičenie bude zahŕňať približne 3 tisíc rôznych druhov dopravných prostriedkov, 105 kusov lietadiel a 12 námorných lodí.

Zúčastnia sa na tomto cvičení aj slovenskí vojaci. V operácii „Anakonda 2016“ na rozvinutom hlavnom mieste velenia Budowo (Zlocziniec) budú Ozbrojené sily SR zastupovať profesionálni vojaci v štruktúre nasaditeľného veliteľstva Národného cieľa 2013 mechanizovaná brigáda, ktorého jadrom sú príslušníci veliteľstva prešovskej mechanizovanej brigády.

Veliteľ mechanizovanej brigády, brigádny generál Martin Stoklasa zdôraznil: „Tohtoročné medzinárodné júnové cvičenie poskytne viac ako sto cvičiacim výcvikovú príležitosť naplánovať operáciu v aliančnom prostredí a preveriť vedenie operácie v úzkej koordinácii s jednotkami NATO.“ Účasť príslušníkov Ozbrojených síl SR na cvičení „Anakonda 2016“ bola schválená vládou SR na jej zasadaní 27. januára 2016.

Paralelne s týmito cvičeniami sa uskutočnia aj ďalšie. Cvičenia „Úder šabli“ /Saber Strike/ budú orientované na koordináciu premiestnenia vojenskej techniky a vojakov cez územie Nemecka a Poľska do pobaltských štátov, Rumunska a Bulharska. V rámci Anakondy 2016 sa uskutočnia aj cvičenia „Rýchla odpoveď“ /Swift Response/, keď sa uskutoční premiestnenie výsadkárov z USA do Európy. Americkí vojaci zo Severnej Caroliny pristanú na poľských polygónoch pri dvoch poľských mestách - Olsztyn a Toruň a potom začnú olniť svoje úlohy v Poľsku a susedných krajinách. Ďalšie paralelné podujatie – cvičenie Baltops v Baltskom mori bude orientované na premiestnenie výsadkárov a morskej pechoty na poľské pláže v okolí Ustky. 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 753x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1332x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1310x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1150x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,