asfasdf ×

NázorObčana.sk

Zajtra sa v Poľsku začínajú najväčšie vojenské cvičenia od r. 1989 – Anakonda 2016. Zúčastní sa na nich 24 krajín

 Aktuality

Zajtra slávnostným ceremoniálom vo Varšave začínajú najväčšie vojenské cvičenia v novodobej histórii Poľska od r. 1989 – Anakonda 2016. Na cvičeniach sa zúčastní viac ako 31 tisíc účastníkov z 24 spojeneckých a partnerských krajín.

06 Jún
2016 19:37:01

 

Foto: Facebook

Cvičenie „Anakonda 2016“ je takpovediac tradičným podujatím a podobné cvičenia Anakonda sa konajú každé 2 roky od r. 2006. Tento raz potrvajú 11 dní – od 7. júna, do  17. júna. Najväčšie cvičenie poľských ozbrojených síl za posledných 25 rokov bude prebiehať v medzinárodnej veliteľskej štruktúre v zložke pozemných, vzdušných, námorných a špeciálnych jednotiek.


Pozajtra odštartuje prvá etapa tohto cvičenia – „tréning“ blízko poľského mesta Toruň za účastí domácich, amerických a britských vojakov. Cieľom cvičenia Anakonda 2016 je precvičenie  schopnosti jednotlivých národných veliteľstiev a ich štruktúr začleniť stanovené  
príspevky do spoločnej aliančnej štruktúry a vedenie operácie v medzinárodnom prostredí a zároveň demonštrácia schopnosť nasadiť aliančné sily k zabezpečeniu kolektívnej ochrany podľa článku 5 Washingtonskej zmluvy.


Organizátori tohto cvičenia uviedli, že scenár „Anakonda 2016“ reflektuje na identifikované súčasné hrozby v prebiehajúcich konfliktoch prevažne v asymetrickom prostredí s dôrazom na hybridné vedenie vojny s prechodom na kinetické operácie. Vyplývajúc zo scenára budú jednotky po integrovaní plniť úlohy širokého spektra operácií od opatrení odrádzajúcich od agresie, asistencie evakuácie civilného obyvateľstva až po vytlačenie nepriateľa a obnovu integrity hostiteľskej krajiny. Jednotlivé výcvikové aktivity preveria požiadavky zadefinované na summite NATO vo Walese v septembri 2014.
      

Na tomto cvičení sa zúčastní 12 tisíc poľských a 19 tisíc zahraničných vojakov z 19 krajín NATO vrátane domáceho Poľska a 5 členských krajín programu „Partnerstvo pre mier“. Cvičenie bude zahŕňať približne 3 tisíc rôznych druhov dopravných prostriedkov, 105 kusov lietadiel a 12 námorných lodí.

Zúčastnia sa na tomto cvičení aj slovenskí vojaci. V operácii „Anakonda 2016“ na rozvinutom hlavnom mieste velenia Budowo (Zlocziniec) budú Ozbrojené sily SR zastupovať profesionálni vojaci v štruktúre nasaditeľného veliteľstva Národného cieľa 2013 mechanizovaná brigáda, ktorého jadrom sú príslušníci veliteľstva prešovskej mechanizovanej brigády.

Veliteľ mechanizovanej brigády, brigádny generál Martin Stoklasa zdôraznil: „Tohtoročné medzinárodné júnové cvičenie poskytne viac ako sto cvičiacim výcvikovú príležitosť naplánovať operáciu v aliančnom prostredí a preveriť vedenie operácie v úzkej koordinácii s jednotkami NATO.“ Účasť príslušníkov Ozbrojených síl SR na cvičení „Anakonda 2016“ bola schválená vládou SR na jej zasadaní 27. januára 2016.

Paralelne s týmito cvičeniami sa uskutočnia aj ďalšie. Cvičenia „Úder šabli“ /Saber Strike/ budú orientované na koordináciu premiestnenia vojenskej techniky a vojakov cez územie Nemecka a Poľska do pobaltských štátov, Rumunska a Bulharska. V rámci Anakondy 2016 sa uskutočnia aj cvičenia „Rýchla odpoveď“ /Swift Response/, keď sa uskutoční premiestnenie výsadkárov z USA do Európy. Americkí vojaci zo Severnej Caroliny pristanú na poľských polygónoch pri dvoch poľských mestách - Olsztyn a Toruň a potom začnú olniť svoje úlohy v Poľsku a susedných krajinách. Ďalšie paralelné podujatie – cvičenie Baltops v Baltskom mori bude orientované na premiestnenie výsadkárov a morskej pechoty na poľské pláže v okolí Ustky. 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Konvoj slobody -hromadné protesty v Ottawe, Kanada

 

V sobotu, 29.01.2022 sa v hlavnom meste Kanady, Ottawe, priamo pred komplexom Parliament Hill, kde sídli zák...

📅30.01.2022 0 1411x 👤uzivatel

Rozmýšľate už nad letnou dovolenkou? Čo takto tieto destinácie?

 

Kam vyraziť v lete na dovolenku? Sú ľudia, ktorí túto otázku vôbec neriešia. Nie preto, že by nechodi...

📅30.01.2022 0 1011x 👤PRclanky

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,