asfasdf ×

NázorObčana.sk

V Rusku po prvý raz v histórii oficiálne oslávia Deň otcov. Zatiaľ sa nedohodli na presnom dátume, ale tento rok oslavy budú v októbri

 Aktuality

Blíži sa tretia júnová nedeľa, keď vo väčšine európskych krajín oslavujú Deň otcov. Na Slovensku sa pomaly, ale iste začína udomácňovať zvyk oslavovať tento sviatok v júni, a nie na Jozefa. Deď otcov mienia po prvý raz oficiálne osláviť aj v Rusku.

08 Jún
2016 20:32:20

Foto: Facebook

Komisia ruského parlamentu pre rodinu, ženy a detí bude rokovať o uvedení nového sviatku – a o jeho presnom dátume. Predpokladá sa, že oslavy sa každoročne budú konať koncom októbra. Ruský Zväz otcov začal s podpisovou kampaňou a očakáva, že petíciu podporia mnohí obyvatelia Ruska – nezávisle na pohlaví a veku.

„Očakávame, že tento sviatok budeme oficiálne oslavovať poslednú októbrovú sobotu,“ prezradila predsedníčka Komisie ruského parlamentu pre rodinu, ženy a detí Oľga Jepifanovová. „Tento sviatok zdôrazňuje úlohu otca v rodine. V našej krajine v následku viacerých vojen zahynuli milióny mužov a často chlapcov vychovávali iba matky. Možno aj preto u nás tak trochu podceňujú význam otcov vo výchove detí a v rodine,“ dodala.

„Myšlienka osláv Dňa otcov spočíva práve v tom, aby sme podčiarkli dôležitosť otcov v modernej ruskej rodine. Práve otec na vlastnom príklade môže naučiť svojich synov, ako treba milovať a starať sa o ženu, matku, dcéru, vnučku. Táto otázka je mimoriadne aktuálna práve teraz, keď v Európe a Amerike schvaľujú zákony o registrácii jednopohlavných manželstiev. Určite preferujeme tradičnú rodinu a preto nechceme, aby naši otcovia a matky sa premenili na rodiča číslo jedna a rodiča číslo dva. Rodina je to zväzok muža a ženy a tak ako oslavujeme Deň žien a Deň matiek, budeme oslavovať aj Deň otcov. Aj to bude súčasťou osláv tradičnej klasickej rodiny,“ prízvukovala Oľga Jepifanovová.

Projekt nového zákona o zavedení sviatku Dňa otcov bol pripravený v rámci Koncepcie štátnej rodinnej politiky do r. 2025. Vlani v novembri ho prezentovalo ministerstvo práce Ruska. Podľa tohto návrhu Deň otcov v Rusku by mali oslavovať posledný októbrový víkend, avšak nie v sobotu, ako to plánujú autori projektu v Komisii ruského parlamentu pre rodinu, ženy a detí, ale v nedeľu. Takže presný dátum predsa ešte nie je známy.

Na ministerstve práce vysvetlili, že vo svojom projekte dátum osláv snažili sa maximálne priblížiť k výročiu narodenia ruského národného hrdinu kniežaťa Dmitrija Donského /25. októbra/. Pripomenuli, že v októbri sa v Rusku oslavujú aj viaceré vojenské historické dáta a profesijné sviatky – v povolaniach, kde sú zamestnaní väčšinou muži.  

A ako je to s Dňom otcov u nás a vo svete? Tiež sme voľakedy oslavovali neoficiálny deň otcov na Jozefa. V Rusku desaťročiami za neoficiálny Deň otcov považoval oficiálny sviatok - Deň armády, ktorý sa dodnes oslavuje 23. februára. 

Samozrejme, aj u nás Deň otcov je menej zakorenený v povedomí ľudí, ako napríklad MDŽ.  Ako vznikol? Existuje niekoľko verzií, ale väčšina z nich sa zhoduje na nasledovnom. Prvý sviatok Dňa otcov sa konal v severoamerickom štáte Západná Virgínia v meste Fairmont v roku 1908. Iniciovala ho žena - Grace Golden Claytonová, ktorá takto chcela pripomenúť strašnú tragédiu, keď pri banskom nešťastí zahynulo 210 mužov - otcov, bratov, dedov... Táto smutná slávnosť sa však nestala tradičnou.

Iniciátorkou tej tradičnej sa stala Sonora Smart Doddová z mesta Spokane, štát Washington.  V r. 1910 bola tak nadšená kázňou miestneho pastora ku Dňu matiek, že sa rozhodla, že podobným spôsobom musí byť ocenené aj otcovstvo. Prezradila, že chcela prejaviť uznanie takým otcom, ako bol jej vlastný. Bol veteránom občianskej vojny a po smrti manželky vychoval šesť detí a preto si ho Sonora Smart Doddová nesmierne vážila.

Keďže sa jej otec narodil 19. júna, navrhla, aby sa Deň otcov slávil v tomto mesiaci. A tak sa mladí chlapci vybrali v nedeľu, práve 19. júna 1910 do kostola ozdobení ružami – červená ruža bola na počesť žijúceho otca, biela na počesť zosnulého. Samotná Sonora zaniesla darčeky tým otcom, ktorí boli pre chorobu pripútaní k lôžku. Tento sviatok však nezískal veľkú podporu v oficiálnych kruhoch, aj keď bol v roku 1913 do amerického kongresu podaný návrh zákona o zavedení tohto sviatku.

Takmer polstoročia oslavy Dňa otcov v USA boli polooficiálne. V roku 1966 prezident Lyndon Johnson podpísal prezidentské vyhlásenie, v ktorom stanovil tretiu nedeľu v júni ako oficiálny sviatok Dňa otcov. Voľno počas osláv Dňa otcov však dostali Američania až v roku 1972 od prezidenta Richarda Nixona. Z USA prišiel potom tento sviatok aj do Európy.

Tento sviatok sa rozšíril do širokého sveta, ale deň, keď sa slávi, sa v jednotlivých krajinách líši. Najrozšírenejšia je už spomínaná tretia nedeľa v júni, napríklad v USA, Kanade, Japonsku, vo Veľkej Británii, Francúzsku, v Česku, na Slovensku a pod . V niektorých krajinách s silnou katolíckou tradíciou, ako sú Taliansko, Španielsko, Portugalsko, sa slávi 19. marca na sviatok sv. Jozefa. V Rusku doposiaľ neoficiálne sa oslavoval 23. februára, v škandinávskych krajinách - v druhú novembrovú nedeľu a v Nemecku sa spája so sviatkom Nanebovstúpenia Pána Ježiša.
 

V Rusku, v rámci priblíženia dátumu osláv tohto sviatku k „európskym normám“ Deň otcov  neoficiálne vlani oslávili 21. júna a v tomto roku oslávia, ako aj u nás 19. júna. V niektorých ruských regiónoch však tento sviatok prakticky oficiálne oslavujú už dlhšie. Na regionálnej úrovni ho už viac rokov oslavujú v Archangeľskej, Vologodskej, Magadanskej a Uľjanovskej oblastiach, Altajskom kraji, Republike Sacha /Jakutsko/, Jamalo-Neneckom autonómnom okruhu a pod.

Poslankyňa Jelena Mizulinová, ktorá je jednou z hlavných autoriek projektu zavedenia Dňa otcov v Rusku, pre média uviedla, že tento sviatok určite zvýrazní postavenie otcov v rodine. Pripomenula, že Deň matiek sa v Rusku oficiálne oslavuje od r. 1998 v poslednú novembrovú nedeľu. Taktiež 8. júla v Rusku oslavujú Deň rodiny, lásky a vernosti. Tradičný MDŽ tu už pomaly 100 rokov oslavujú 8. marca a dodnes je to vždy voľný deň.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 983x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1523x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1473x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1297x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,