asfasdf ×

NázorObčana.sk

Vladimír Putin: „Ak sa Európa vzdá ruského plynu, budeme hľadať iné trhy“

 Aktuality

„Gazprom, ako mi referoval predseda predstavenstva Alexej Miller, skúma možnosti urobiť ponuku rôznym partnerom – i poľským, i európskym – aby po ukončení platnosti kontraktu súčasné objemy získavali na bielorusko-poľskej hranici na 10 – 15 rokov.“

14 Jún
2016 19:37:03

 

Foto: Gazprom

Povedal to ruský prezident Vladimír Putin na tlačovej konferencii po rokovaniach s  izraelským premiérom B. Netanjahuom. „Môžu to byť aj poľské spoločnosti, i nemecké, i rakúske, talianske, francúzske, nám je to jedno. Niekto to i tak kúpi. A ak nie, tak budeme hľadať iné trhy, nič strašného sa nedeje. Možno tento plyn kúpia Izraeliti a potom ho budú predávať v Poľsku“, dodal.

Odpovedajúc o zámere Poľska vzdať sa ruského plynu po uplynutí kontraktu Putin povedal: „Čo sa týka odmietnutia nášho plynu Poľskom po ukončení kontraktu, tak naši partneri – účastníci hospodárskej činnosti sa na korporatívnej úrovni ničoho nevzdali. Keďže však vyhlásenie, o ktorom hovoríte, zaznelo od činiteľa vysokej vládnej úrovne a keďže spoločnosť, ktorá od nás nakupuje, je štátna, tak vychádzame z toho, že je to možné“.

Bez ohľadu na všetky rozhovory o vzdaní sa ruského plynu, jeho dodávky do Európy stále rastú. V roku 2015 vyrástli (do Európy a Turecka) o 8 %. Pričom Poľsko tu má neveľký podiel – 9,1 mld. kubíkov (za rok 2014) zo 159,4 mld. dodávaných. V tomto roku Gazprom Európe dodá 162,6 mld. kubíkov plynu a plán na rok 2017 hovorí o 166,1 mld. kubíkoch, 2018 – 166,3 mld...

Európa chce diverzifikovať dodávateľov a znížiť podiel Gazpromu. Lenže opak je pravdou. Od roku 2010 po rok 2014 sa jeho podiel zvýšil z 23 na 30 %, hovorí Alexej Miller. Ťažba plynu v Európe klesá, bitku za kvapalný plyn prehrala, a aj spotová krátkozrakosť sa negatívne prejaví na jej strednedobom a dlhodobom plánovaní“. Navyše, samotní európski experti prišli k poznaniu, že v najbližších dvoch, troch rokoch sa podiel Gazpromu na Európskom trhu zachová. A z pohľadu Gazpromu je jeho najbližšia budúcnosť „perspektívna a veľmi sľubná„ uvádzali európski experti v roku 2015.

Konkurentmi Gazproma v Európe môžu byť Nórsko s klesajúcou ťažbou, Alžírsko a Egypt so svojimi neveľkými objemami skvapalneného plynu. No a americký kvapalný plyn nemá na to aby odsunul pozície Gazpromu v Európe.  Gazprom aktívne pracuje na svojej diverzifikácii do Číny (Čína má na rovnakej ploche, ako Európa, trojnásobok obyvateľstva – pozn. red.), čo už samé naznačuje odpoveď na európske perspektívy. (Chceš sa zničiť, tak sa demokraticky znič – pozn. red.)

Podľa vz.ru, preklad srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 276x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1056x 👤eugenius

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 549x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 734x 👤eugenius
,