asfasdf ×

NázorObčana.sk

V Taškente účastníci zasadnutia Šanghajskej organizácie spolupráce budú diskutovať o jej rozšírení a o prijatí nových členov – Indie a Pakistanu

 Aktuality

Fakticky o týždeň, 23. - 24. júna, v hlavnom meste Uzbekistanu - Taškente bude sa konať významné medzinárodné podujatie - zasadnutie Rady ministrov zahraničných vecí členských štátov Šanghajskej organizácie pre spoluprácu.

16 Jún
2016 21:04:15

 

Foto: Facebook

Toto stretnutie bude kľúčovým prvkom v príprave summitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu /angl. SCO/ pri príležitosti 15. výročia vzniku tejto organizácie. Ministri zvážia návrhy dokumentov a rozhodnutí, ktoré sa plánuje predložiť na schôdzi Rady hláv členských štátov SCO v júni t.r. v Taškente. V súčasnej dobe zoznam obsahuje 14 rôznych dokumentov. Ruská strana je pripravená v súčinnosti so všetkými partnermi poskytnúť kvalitnú a zmysluplnú prípravu jubilejného summitu SCO.

Prioritou činnosti Organizácie je bezpečnostná sféra. Uvádza sa do súladu významný súbor dokumentov zameraných na prehĺbenie spolupráce v tejto oblasti. S cieľom napredovania spoločného odolávania novým výzvam a hrozbám je plánované schváliť Konvenciu SCO o boji proti extrémizmu, Protidrogovú stratégiu členských štátov SCO na roky 2017-2022 a Akčný program na jej vykonávanie, Plán opatrení pre implementáciu Dohody medzi vládami členských štátov SCO o spolupráci v boji proti trestnej činnosti v rokoch 2016-2020. Na prehlbovanie kultúrnych väzieb, kontaktov medzi ľuďmi je predurčený Program rozvoja spolupráce v oblasti cestovného ruchu členských štátov SCO.

Zvláštne postavenie zaujme diskusia o otázkach rozširovania SCO, najmä postup prijatia Indie a Pakistanu za členov Organizácie. V súlade s rozhodnutiami Ufimského /v ruskom meste Ufa/ summitu SCO 2015 sa aktívne pracuje na všestrannom zapojení týchto krajín do činnosti Organizácie. Sme presvedčení, že tento krok prispeje k posilneniu politického a hospodárskeho potenciálu SCO, jej dôveryhodnosti na medzinárodnej scéne.

V súlade so zaužívanou praxou spoločné postupy pre ďalšie upevňovanie a prehlbovanie praktickej spolupráce v rámci Organizácie, ako aj aktuálne regionálne a medzinárodné otázky budú obsiahnuté v Taškentskej deklarácii k pätnástemu výročiu SCO. Praktická činnosť bude stavaná na základe Akčného plánu 2016-2020 pre uskutočňovanie Stratégie rozvoja SCO do roku 2025.

V súčasnosti štruktúra Šanghajskej organizácie pre spoluprácu je tak trochu komplikovaná. Jej členmi sú 8 štátov: Čína, India, Kazachstan, Kirgizsko, Pakistan, Rusko, Tadžikistan a Uzbekistan. Štyri štáty majú štatút pozorovateľských krajín – Afganistan, Bielorusko, Irán a Mongolsko. Ďalšie 3 krajiny sa onedlho tiež stanú pozorovateľskými krajinami: Bangladéš, Egypt a Sýria. Ďalší6 6 štátov sú partnerskými krajinami a tá zostava v súčasnej medzinárodnej politickej situácii je viac ako pozoruhodná: Arménsko, Azerbajdžan, Kambodža, Nepál, Srí Lanka a Turecko.   

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1450x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1976x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1875x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1646x 👤eugenius
,