asfasdf ×

NázorObčana.sk

V Taškente účastníci zasadnutia Šanghajskej organizácie spolupráce budú diskutovať o jej rozšírení a o prijatí nových členov – Indie a Pakistanu

 Aktuality

Fakticky o týždeň, 23. - 24. júna, v hlavnom meste Uzbekistanu - Taškente bude sa konať významné medzinárodné podujatie - zasadnutie Rady ministrov zahraničných vecí členských štátov Šanghajskej organizácie pre spoluprácu.

16 Jún
2016 21:04:15

 

Foto: Facebook

Toto stretnutie bude kľúčovým prvkom v príprave summitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu /angl. SCO/ pri príležitosti 15. výročia vzniku tejto organizácie. Ministri zvážia návrhy dokumentov a rozhodnutí, ktoré sa plánuje predložiť na schôdzi Rady hláv členských štátov SCO v júni t.r. v Taškente. V súčasnej dobe zoznam obsahuje 14 rôznych dokumentov. Ruská strana je pripravená v súčinnosti so všetkými partnermi poskytnúť kvalitnú a zmysluplnú prípravu jubilejného summitu SCO.

Prioritou činnosti Organizácie je bezpečnostná sféra. Uvádza sa do súladu významný súbor dokumentov zameraných na prehĺbenie spolupráce v tejto oblasti. S cieľom napredovania spoločného odolávania novým výzvam a hrozbám je plánované schváliť Konvenciu SCO o boji proti extrémizmu, Protidrogovú stratégiu členských štátov SCO na roky 2017-2022 a Akčný program na jej vykonávanie, Plán opatrení pre implementáciu Dohody medzi vládami členských štátov SCO o spolupráci v boji proti trestnej činnosti v rokoch 2016-2020. Na prehlbovanie kultúrnych väzieb, kontaktov medzi ľuďmi je predurčený Program rozvoja spolupráce v oblasti cestovného ruchu členských štátov SCO.

Zvláštne postavenie zaujme diskusia o otázkach rozširovania SCO, najmä postup prijatia Indie a Pakistanu za členov Organizácie. V súlade s rozhodnutiami Ufimského /v ruskom meste Ufa/ summitu SCO 2015 sa aktívne pracuje na všestrannom zapojení týchto krajín do činnosti Organizácie. Sme presvedčení, že tento krok prispeje k posilneniu politického a hospodárskeho potenciálu SCO, jej dôveryhodnosti na medzinárodnej scéne.

V súlade so zaužívanou praxou spoločné postupy pre ďalšie upevňovanie a prehlbovanie praktickej spolupráce v rámci Organizácie, ako aj aktuálne regionálne a medzinárodné otázky budú obsiahnuté v Taškentskej deklarácii k pätnástemu výročiu SCO. Praktická činnosť bude stavaná na základe Akčného plánu 2016-2020 pre uskutočňovanie Stratégie rozvoja SCO do roku 2025.

V súčasnosti štruktúra Šanghajskej organizácie pre spoluprácu je tak trochu komplikovaná. Jej členmi sú 8 štátov: Čína, India, Kazachstan, Kirgizsko, Pakistan, Rusko, Tadžikistan a Uzbekistan. Štyri štáty majú štatút pozorovateľských krajín – Afganistan, Bielorusko, Irán a Mongolsko. Ďalšie 3 krajiny sa onedlho tiež stanú pozorovateľskými krajinami: Bangladéš, Egypt a Sýria. Ďalší6 6 štátov sú partnerskými krajinami a tá zostava v súčasnej medzinárodnej politickej situácii je viac ako pozoruhodná: Arménsko, Azerbajdžan, Kambodža, Nepál, Srí Lanka a Turecko.   

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 412x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 401x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 644x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 927x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,