asfasdf ×

NázorObčana.sk

Rusko je natovský strašiak na zachovanie aliancie

 Aktuality
  • V Brazílii sa po 200 rokoch znova objavil strom holly: Nedávno sa v Brazílii odohrala vzrušujúca udalosť, ktorá priniesla nádej pre prírodné vedy a ochranu prírody. Po dvoch storočiach od posledného zaznamenaného výskytu bol v brazílskych lesoch opäť objavený strom holly, považovaný doteraz za vymretý....

„Rusko nie je priateľom USA, lenže nie je ani ich nepriateľom. Navyše je pochybné, že Moskva sa usiluje o likvidáciu mierového spolunažívania so západnými partnermi,“ píše Michael Curtis v American Thinker.

17 Jún
2016 19:20:23

 

Foto: Facebook

„NATO preto, namiesto toho, aby robilo z Ruska strašiaka, ktorý opodstatňuje existenciu aliancie, by sa malo sústrediť na skutočného nepriateľa ľudstva – na islamský terorizmus,“ dodíva. Autor uvádza, že Rusko z vojenského uhla pohľadu neohrozuje ani jeden štát v Európe, dokonca ani vtedy nie keď narúša vzdušný priestor Škandinácie svojím letectvom, či letmi blízko americkej lode Donald Cook v Baltickom mori. Medzi Moskvou a Washingtonom niet dokonca ani ideologických protirečení, ako tomu bolo počas studenej vojny. A vo vzťahoch voči Rusku nemá medzinárodné spoločenstvo jednotu.

Situácii neprospieva ani to ak generálny tajomník NATO J. Stoltenberg poznamenal, že poľský samit aliancie bude prebiehať na fóne „omnoho agresívnejšieho Ruska, hroziaceho svojím susedom a meniacim poriadky silou“. Bez cynizmu sa dá tiež tvrdiť, že NATO potrebuje robiť z Ruska strašiaka, hlavnú hrozbu, ako základný dôvod na zachovanie svojej existencie.

Autor pripomína vyjadrenie Josifa Stalina na XVIII. zjazde VKS 10. 3. 1939, ktorý vyhlásil, že Rusko nebude za iných vyťahovať horúce gaštany z ohňa. Podľa Curtisa si teda aj nasledujúci prezident USA bude musieť zodpovedať otázku, či USA sú pripravené vyťahovať horúce gaštany z ohňa, kým Poľsko a ďalšie štáty východnej Európy hovoria o ruskej agresii.

Áno, priznáva autor, obavy Poľska, ktoré vstúpilo do aliancie v roku 1999, sú v istej miere opodstatnené, osobitne po „konaní Ruska na Ukrajine“. Rusko uskutočňuje agresívnu politiku, hovorí o nasadení atómových zbraní v lokálnych konfliktoch, rozširuje potenciál svojich rakiet, tankov, stíhačov a ako odpoveď na konanie NATO pri svojich hraniciach plánuje zvýšiť aj počty svojich ozbrojených síl. Čierne more sa stáva ruským jazerom (nakoniec veď v dejinách sa aj nazývalo Ruským morom – pozn. red.) a v Kaliningrade sa objavia atómové zbrane...

Autor si však kladie rečnícku otázku, či je nárast síl Moskvy naozaj hrozbou pre štáty NATO a USA? V aliancii majú USA neproporcionálne výdaje i počty vojakov. Washington vyčleňuje na obranu 600 mld. USD, kým Rusko na to mína len 84 mld. USD. USA majú 19 lietadlových lodí, Rusko jednu.

Jens Stoltenberg zdôrazňoval, že na daný moment sa koná najväčšie posilnenie kolektívnej obrany. V Poľsku a v Rumunsku sú rozmiestňované systémy PRO, dôležitejšie však je, že vo východnej Európe sa rozmiestňujú štyri prápory s počtami do tisíc vojakov a že sa uskutočňujú stále cvičenia vo východnej Európe. Pritom ani jeden z týchto krokov nereaguje na hlavnú výzvu súčasnosti – na islamský terorizmus.

NATO nemôže plniť funkcie právo ochraňujúcich orgánov, nemôže ani nahradiť Europol – policajnú službu EÚ – v boji s terorizmom. V tejto otázke musia hľadať dotykový bod obe strany – Rusko i NATO. 

Nový prezident sa teda bude musieť ako rovný s rovným stretnúť s Vladimírom Putinom a posúdiť cesty boja s extrémizmom. Na to nie treba byť s Moskvou v aliancii, nevyžaduje si to ani zložité prípravy, treba si však jednoducho priznať, kto je hlavným nepriateľom civilizácie?

Podľa regnum.ru, preklad srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

,