asfasdf ×

NázorObčana.sk

Nemecké médiá: PRO nie je pre Európu ochranou, ale hrozbou

 Aktuality

„NATO, ak bude pokračovať v zavádzaní PRO USA na svojich východných hraniciach, tak riskuje, že urobí najväčšiu chybu v dejinách, lebo Rusko môže roztrhnúť zmluvu o raketách stredného a krátkeho dosahu,“ uvádzajú nemecké noviny Die Zeit.

18 Jún
2016 20:00:15

 

Foto: Facebook

„Západu sa možno zdá hrozba, ktorou je PRO NATO pre Rusko bezvýznamnou, prezidentovi Putinovi poskytuje dôvod na zničenie niekoľko desaťročného odzbrojovacieho úsilia,“ zdôrazňuje autor článku J. Bittner.

„Ruský prezident už v roku 2007 vyhlasoval, že plánované vytváranie obranného systému ohrozuje strategickú stabilitu vo vzťahoch NATO a Rusko. Už vtedy hovoril, že ak sa tieto plány stanú realitou, tak pre Rusko už nebude zaujímavé dodržiavanie zmluvy o raketách krátkeho a stredného dosahu.“ nemecký novinár pritom zdôrazňuje, že ide o najdôležitejšiu odzbrojovaciu zmluvu (podpísaná v roku 1987).

„V NATO rastie znepokojenie, že Rusko môže v jednostrannom poriadku roztrhať túto historickú zmluvu, tvrdí autor. Oficiálnym dôvodom na to sa môže stať samit NATO, ktorý sa bude konať 8. a 9. júla vo Varšave. „Možno je preto pre NATO lepšie ak pribrzdí a odloží výstavbu NATO“, predpokladá Bittner.

Nemecké noviny ďalej tvrdia, že súčasná americká PRO je nespôsobilá zastaviť súčasné ruské atómové rakety. Prepadová raketa v najlepšom prípade môže len zničiť hlavicu letiace balistickej rakety. Lenže súčasné ruské rakety majú niekoľko bojových hlavíc a falošných hlavíc, preto, ako tvrdia diplomati NATO, takéto rakety sa prakticky ani nedajú zastaviť.

Autor sa tiež zaoberá šancami PRO NATO voči iránskym a severokórejským raketách, ktoré hodnotí primerane. Tvrdí však, že touto obranou „od minimálneho rizika zo strany Iránu a severnej Kórey  vytvára maximálne riziko nového nárastu potenciálu Ruska“. Čiže aj na základe toho by sa aliancia mala svojho zámyslu údajne vzdať.

Samozrejme, že pozastavenie zavedenia systému PRO by sa stalo „ústupkom ruskej ´paranoje´ i ´propagande“, vyhlasuje autor článku. „No zároveň by to bolo správne“. Je totiž jednoznačné, že zmluva o likvidácii rakiet krátkeho a stredného dosahu garantuje Európe väčšiu bezpečnosť, ako s technického hľadiska pochybné obranné stanice.

Podľa vz.ru, preklad srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Konvoj slobody -hromadné protesty v Ottawe, Kanada

 

V sobotu, 29.01.2022 sa v hlavnom meste Kanady, Ottawe, priamo pred komplexom Parliament Hill, kde sídli zák...

📅30.01.2022 0 1112x 👤uzivatel

Rozmýšľate už nad letnou dovolenkou? Čo takto tieto destinácie?

 

Kam vyraziť v lete na dovolenku? Sú ľudia, ktorí túto otázku vôbec neriešia. Nie preto, že by nechodi...

📅30.01.2022 0 751x 👤PRclanky
,