asfasdf ×

NázorObčana.sk

Šanghajská organizácia spolupráce sa stáva centrom sily Eurázie

 Aktuality

Po tom, ako sa členmi Šanghajskej organizácie spolupráce stane India a Pakistan, ŠOS sa nenávratne zmení z regionálneho zväzu na globálnu štruktúru. Zatiaľ to ešte nebude anti-NATO, no už to nebude len klub susedov.

03 Júl
2016 18:44:47

 

Foto: Facebook

Nová ŠOS bude zväzom, pozostávajúcim z troch najmocnejších štátov Eurázie a zo štyroch atómových mocností. Už len kúsok bude chýbať a toto nové združenie bude samostatne kontrolovať bezpečnosť v srdci Ázie.

ŠOS založili pred 15 rokmi spolu s Ruskom a Čínou štyri bývalé sovietske republiky strednej Ázie (okrem Turkmenistanu), aby si zaručili bezpečnosť v regióne. Rusko a Čína si vzali na starosť bezpečnosť strednej Ázie, lenže v roku 2001 dostali nečakaného suseda. USA vtrhli do Afganistanu. Všetkým naokolo bolo jasné, že USA sa tam nezjavili kvôli Talibanu, ani kvôli teroristom – prišli tam zaujať strategickú pozíciu medzi Ruskom a Čínou. Určite aj preto boli Spojené štáty po pár rokoch odmietnuté aby získali štatút pozorovateľa ŠOS.

USA sa z Afganistanu nechystajú odísť rovnako, ako pred 20-timi i 15-timi rokmi a tak ich Ázia v Afganistane začína „dusiť“. V prípade čohosi stačí jeden pokyn a afganské zoskupenie je tam úplne obkľúčené. Jedno je totiž isté. Američania v tomto regióne nielen, že neznížili miestne hrozby, oni ich dokonca zostrili. Taliban pod ich opaterou zmocnel a okrem neho sa tu objavili aj ďalšie radikálne extrémisticky naladené zoskupenia.

Napriek tomu, že afganský sud so strelným prachom sa nepodarilo vyriešiť, samotný Afganistan sa stal pozorovateľskou krajinou ŠOS, ktorá k tejto téme raz čosi povie. A bude to v momente, ako tieto štáty prinútia USA tento región opustiť. Moskva a Peking dnes vedia, že samotnými výzvami to nepôjde.

Vyriešenie afganského problému nepôjde bez Pakistanu, nakoľko tento štát je kľúčovým pri riešení akejkoľvek afganskej otázky. (Pakistan je moslimskou časťou bývalej britskej Indie, ktorá susedila s Afganistanom, horskou krajinou medzi Ruskou a Britskou ríšou. Afganistan sa nepoddal Angličanom, preto boli nútení nechať ho na pokoji, odrežúc si z neho časť území, obývaných najväčším a štátotvorným národom Afganistanu – Paštúnmi.

Po vzniku nezávislého Pakistanu Afganistan i tak považuje paštúnské územia za svoje a vyjadroval to aj neuznávaním nijakých (umelých) hraníc. Rozdelený národ, rozdelené jeho územie bolo perfektným nástrojom na koloniálnu manipuláciu.

Dnešný Pakistan je základňou Talibanu, no otvorene už odmieta úlohu amerického satelitu.

Zlepšujú sa aj čínsko-indické vzťahy. Rusko začalo s dodávkami zbraní do Pakistanu, a tým sa Islamabad presvedčil, že niekto si neželá jeho vojny s Indiou. Navyše, najviac sú zainteresovaní na zlepšení pakistansko-indických vzťahov Rusko a Čína. Čiže vstup Pakistanu a Indie do ŠOS je toho očividným vyjadrením. 

Jeden z najdôležitejších zákonov anglosaskej politiky hlása – kto kontroluje Hartland (Rusko, stredná Ázia s Čínou, Irán a Afganistan), ten kontroluje Euráziu. No a ten, kto kontroluje Euráziu, ten kontroluje celý svet. No a ŠOS k tomu nezadržateľne kráča.

Podľa vz.ru, preklad srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 945x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 887x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 896x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1746x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,