asfasdf ×

NázorObčana.sk

Die Welt: „Paradoxom je, že sankcie zapríčinili rekordné nemecké investície v Rusku“

 Aktuality

Nemecké média a analytici poukazujú na paradoxnú situáciu: napriek sankciám nemecké spoločnosti stále viac investujú v Rusku. Prízvukujú, že politika je politika, ale biznis je biznis. Dodávajú, že sankčná vojna nikoho, okrem politikov, nebaví...

08 Júl
2016 22:15:23

 

Foto: Facebook

Nemecký denník Die Welt napríklad poukazuje na to, že domáce firmy zasa vo veľkom investujú v Rusku. Redaktor Carsten Dierig poukazuje na to, že vzhľadom k tomu, že export v mnohých oblastiach kvôli sankciám nie je možný, nemecké spoločnosti stavia závody v Rusku, aby zachovali svoj biznis.

Uvádza, že v r. 2014 sa investori odvrátili od Ruska a vyviezli svoj kapitál. „V súčasnosti však kyvadlo sa otočilo opačným smerom. V r. 2015 dosahovali priame investície nemeckých spoločností v Rusku 1,78 miliardy eur. Je to ukazovateľ, ktorý bol prekonaný iba v r. 2006-2008 a r. 2010. V tomto roku dosiahli nový rekord: podľa údajov Bundesbanky už v prvom  štvrťroku dosiahli investície z Nemecka do Ruska 1,1 miliardy eur,“ podčiarkuje.

Pripomína, že výrobca poľnohospodárskych strojov Claas investoval cca 120 miliónov eur do  nového závodu v Krasnodare. „Najväčší nemecký výrobca mliečnych produktov DMK sa chystá kúpiť veľký ruský podnik, ktorý pracuje v tej istej oblasti. Farmaceutická spoločnosť  Bionorica plánuje výstavbu závodu za 30 miliónov eur vo Voroneži. Vďaka nízkemu kurzu rubľa tieto investície sú dosť výhodné,“ zdôrazňuje Dierig.

„Okrem toho ruská vláda poskytuje zvláštne privilégia: s tými, ktorí investujú minimálne 750 miliónov rubľov a zaväzujú sa, že budú podnikať v Rusku najmenej 10 rokov, uzatvárajú zvláštne investičné zmluvy, ktoré poskytujú nemeckým spoločnostiam možnosť účasti v štátnych výberových konaniach, mať daňové zľavy a získať štatút „domáceho výrobcu,“ prízvukuje nemecký novinár.

Pripomína, že prvou nemeckou spoločnosťou, ktorá uzavrela podobnú zmluvu, bol výrobca kombajnov Claas. Navyše domácim farmárom, ktorí si kúpili kombajn Claas, štát vráti  štvrtinu ceny. Ďalšie nemecké firmy sa taktiež chystajú uzavrieť s Ruskom zvláštne investičné  zmluvy. Ide o viaceré spoločnosti, ktoré sa zaoberajú výstavbou plynovodov.

Bavorsko chce byť lídrom rusko-nemeckých hospodárskych vzťahov a prednedávnom v Mníchove podpísali dohodu o nemeckých investíciách do Ruska. Celková čiastka týchto investícií dosiahne 600 miliónov eur. Ako uvádzajú ruské zdroje, túto dohodu podpísali za podpory generálneho konzulátu Ruskej federácie v Nemecku medzi gubernátorom Kalužskej  oblasti Anatolijom Artamonovom a firmou Kronospan. Ide o to, že na území Kalužského regiónu založia podnik na výrobu dosiek z drevených vlákien. Projekt predpokladá priame  investície vo výške 200 miliónov eur.

Súčasne boli podpísané protokoly o zámeroch založenia podobnej výroby i s gubernátorom Kaliningradskej oblasti Nikolajom Cukanovom a s podpredsedom vlády Republiky Baškortostán Ilšatom Tažitdinovom. „Spoločnosti hľadajú a nachádzajú možnosti pre nemeckých podnikateľov, aby mohli investovať v Rusku, aby mohli investovať do ruskej ekonomiky a pritom sa vyhli sankciám,“ zdôrazňuje Carsten Dierig v závere svojho komentáru.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Konvoj slobody -hromadné protesty v Ottawe, Kanada

 

V sobotu, 29.01.2022 sa v hlavnom meste Kanady, Ottawe, priamo pred komplexom Parliament Hill, kde sídli zák...

📅30.01.2022 0 1112x 👤uzivatel

Rozmýšľate už nad letnou dovolenkou? Čo takto tieto destinácie?

 

Kam vyraziť v lete na dovolenku? Sú ľudia, ktorí túto otázku vôbec neriešia. Nie preto, že by nechodi...

📅30.01.2022 0 751x 👤PRclanky
,